فهرست
مشکل داوری را VAR حل می‌کند یا بیانیه؟
مشکل داوری را VAR حل می‌کند یا بیانیه؟

مشکل داوری را VAR حل می‌کند یا بیانیه؟

آی اسپورت - باشگاهی که علیه داور بیانیه می‌دهد می‌داند بازی و امتیاز از دست رفته برنمی‌گردد، اما می‌خواهد از داوران برای بازی‌های بعدی پوئن بگیرند. پوئن نه بدین معنی که داور در بازی بعدی به نفع آن‌ها سوت بزند، بلکه مراقب باشد علیه آن‌ها سوت نزند. مشکل حل نشده! و البته نخواهد شد چراکه مشکل داوری ایران بیانیه نیست و این بیانیه‌ها مشکلات داوری را بیشتر و بیشتر خواهد کرد.

این بیانیه‌ها احساس امنیت و آرامش را از داوران گرفته است. به سبب این بیانیه‌ها داوران با استرس وارد میدان می‌شوند و داوری که به استرس وارد میدان شود حتماً اشتباه می‌کند و حتماً اشتباه او تأثیر‌گذار خواهد بود. تیم با یک اشتباه داور می‌خواهد همه امتیازات از دست رفته را روی داور تلمبار کند! مربی هم اشتباه می‌کند، همچنین بازیکن. آن‌ها انتظار ندارند با یک اشتباه همه چیز روی سر آن‌ها خراب شود.

اشتباهات داوری در فوتبال ایران وجود دارد و برخی از این اشتباهات روی نتایج بازی‌ها تأثیر‌گذار بوده، اما اشتباه داوری را بیانیه‌ها کم نمی‌کند! همچنین کمک‌داوران پشت دروازه که سایت فدراسیون فوتبال در هفته‌های ابتدایی از آن‌ها به عنوان کمک‌داوران اضافی یاد می‌کرد! مشکل داوری را تنها سیستم کمک‌داور ویدئویی کم می‌کند؛ و از همه مهمتر اینکه باشگاه‌ها فضا را برای داور ملتهب نکنند. آیا شده یک بار از خود بپرسیم چرا علیرضا فغانی بازی‌های سنگین بین‌المللی را به راحتی سوت می‌زند، اما در لیگ برتر گاهی اشتباه می‌کند و با دنیایی از هجمه روبه‌رو می‌شود. بی‌شک به این خاطر است که فضای بازی در لیگ برتر ایران مسموم است. گاهی حتی سوت آغاز بازی زده نشده اعتراض به داوری آغاز شده است! این دیگر در هیچ فوتبالی و هیچ لیگی نمونه ندارد. هنوز بازی استقلال- تراکتورسازی آغاز نشده باشگاه استقلال در مورد داوری این دیدار اظهار نظر کرده است. آن‌ها می‌گویند نکند به خاطر اشتباهات داوری علیه باشگاه تراکتورسازی در بازی با نساجی در بازی با استقلال داور به سود تبریزی‌ها سوت بزند. سؤال اینجاست این یقین از کجا برای استقلال به دست آمده است. بر فرض که داور بازی نساجی- تراکتورسازی به ضرر تراکتورسازی سوت زده است آیا باید داور بازی این تیم با استقلال به سود تراکتورسازی بگیرد؟ مگر قرار است اشتباه با اشتباه جبران شود؟

داور باید صحنه‌ها را به دقت دنبال کند و در لحظه تصمیم‌گیری کند. این بدین معنی است که باید روی صحنه تمرکز داشته باشد، اما گوش او مدام غرغر بازیکنان را می‌شنود. گاهی هم مربیان از کنار خط! آیا در چنین وضعیتی داور تمرکز لازم را برای قضاوت صحیح خواهد داشت؟

اما با این همه بیانیه‌ای که باشگاه‌ها می‌دهند کمیته انضباطی و کمیته اخلاق در خواب است. در فوتبال حرفه‌ای اگر چنین بیانیه‌هایی از سوی باشگاه‌ها صادر شود حتی برای شخصی که بیانیه را تنظیم کرده جریمه و محرومیت در نظر می‌گیرند به این خاطر هدف این بیانیه‌ها نشانه گرفتن سلامت فوتبال است. همه تیم‌ها هم از داوری متضرر شده‌اند و هم از سود برده‌اند. تیمی که می‌گوید فقط از اشتباهات داوری متضرر شده است خود را به راه دیگری زده است و تنها عوام‌فریبی می‌کند و این را در خلوت با خود تکرار می‌کند!

به جای این هم غر زدن و بیانیه‌نویسی باید به فدراسیون فوتبال کمک کنیم که سیستم VAR را خریداری و وارد فوتبال ایران کند. این داوران همه موجودیت فوتبال ایران هستند و به جای اینکه به آن‌ها بها داده شود با تخریب باشگاه‌ها روبه‌رو هستند!

خبر ورزشی

  ۲  
آی اسپورت
2019-02-12 22:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
امید از تفت
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۳:۱۴
مشکل با var هم حل نمیشه چون مشکل بی عرضگی مسئولین فدراسیون در برگزاری استاندارد بازیهاست. var قراره مشکل قطع برق و سنگ پراکنی و امنیت بازیها را هم حل کنه!!؟ اول اینها را حل کنید بعد سراغ var بروید. غرغر بازیکنان و مربی ها هم بخاطر بی عرضگی فدراسیون هست. متأسفانه هرکی بیشتر شلوغکاری کنه و بیشتر صداشو بالا ببره منفعت بیشتری هم میبره. خدا کنه یه رئیس فدراسیون مقتدر بیاد 90% مشکلات حل میشه. فضای تهمت زنی و نفرت پراکنی حل میشه. یه موقعی شاه حسینی رئیس کمیته انضباطی بود این مشکلات نبود چون قاطعانه و بدون تأثیرپذیری از رسانه ها حکم میداد و عادلانه هم بود.
مهدی
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۳:۲۳
بیانیه نویسی رو که حریفان استقلال شروع کردن وقتی تراکتور بیانیه میده که داور بازی رو تحت تاثیر قرار بده و این راهکار زشت شده شیوه کار سپاهان پرسپولیس تراکتور چرا فقط اسم استقلال تو متن شما آورده میشه خب استقلال هم میگه من اگه ساکت بشینم حقمو نادیده می گیرن . چطور وقتی این تیمها بیانیه میدن کسی نامی از کمیته اخلاق نمی بره ولی تا پای استقلال میاد وسط همه قانون دان و اخلاق مدار میشن . اگر زشته برا همه زشته و غیر اخلاقی . وقتی تو بازی با سپاهان حریف بیانیه میده و پنالتی استقلال تو بازی می سوزه این ذهنیت ایجاد میشه که با بیانیه حریف امتیاز گرفته . پس اگر بنا به دخالت کمیته اخلاق بود همون وقت که سپاهان بیانیه داد باید ورود می کرد . ی عده فقط نشستن ببینن استقلال چکار می کنه ی دردسری براش درست کنن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر