فهرست
فروش استقلال و پرسپولیس از دم قسط با قیمت پایه 100 میلیارد!
فروش استقلال و پرسپولیس از دم قسط با قیمت پایه 100 میلیارد!

فروش استقلال و پرسپولیس از دم قسط با قیمت پایه 100 میلیارد!

آی اسپورت- چهارشنبه ای که گذشت بار دیگر اعضای شورای واگذاری استقلال و پرسپولیس دور یک میز نشستند تا تکلیف واگذاری استقلال و پرسپولیس را یک سره کنند. جلسه ای که پایانش این بود: واگذاری دو تیم تا پایان آبان ماه در فرابورس.

استقلال و پرسپولیس بر اساس اعلام پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی با قیمت پایه 100 میلیارد تومانی باید واگذار می شدند اما حالا شرایط کمی عوض شده. پوری حسینی می گوید برای فروش این دو تیم قیمت پایه اعلام نمی شود اما قرار است در اقساط 5 ساله این باشگاه ها با همه دارایی های شان واگذار شوند.

استقلال البته اموال بیشتری نسبت به پرسپولیس دارد که ارزش مضاعفی پیدا می کند. افشارزاده ارزش تیمی که در اختیار دارد را 1000 میلیارد تومان می داند. او می گوید:« تیم ما اموال زیادی مثل کمپ ، زمین تلو و ورزشگاه مرغوبکار را دارد .» این گفته های او را پندار توفیقی یکی از اعضای هیات مدیره تیم تائید می کند و می گوید:« اگر بدهی های تیم نزدیک به 80 میلیارد تومان در نظر بگیریم ، برای تیمی که برایش ارزش 100 میلیارد تومانی گذاشته اند ، فقط کافی است 20 میلیارد تومان روی میز گذاشت. این یعنی اشتباه. ارزش تیمی مثل استقلال خیلی بیشتر از این حرف هاست. »

او می ترسد ترس از اینکه استقلال به سادگی در اختیار همه آنهایی بیفتد که این سال ها همیشه برای بودن اسم شان پول هایی را خرج می کرده اند . آنهایی که در ابتدای سال هم می خواستند اما حاضر نشدند چنین پولی را بدون داشتن اختیار خرید تیم بپردازند.

استقلال املاکی دارد که از دوره مدیریت فتح الله زاده همیشه به مناقشه برانگیز بوده اند. کمپ زنده یاد حجازی در منطقه بلوار فردوس غرب ، با زمینی نزدیک به یک هکتار مشرف به پارک ارم. جایی که زمین تمرینی 5 هزار نفره را در کنار ساختمان اداری باشگاه و خوابگاه بازیکنان را در خود جای می دهد. البته فتح الله زاده ارزش این زمین را بین 150 تا 200 میلیارد می داند و می گوید:« این زمین یک جواهر است. خود من حاضرم این ملک را از تیم بخرم و پولش را با همین کاربری ورزشی در بیاورم.» او ایده هایی رویایانه ای هم همیشه برای این زمین داشته است. مثلا برای چاله دره مانندی که زمین کمپ را به پارک ارم وصل می کند:« تمام این حفره برای ماست . ما می توانیم اینجا هتلی 5 ستاره بسازیم و از بالای هتل تله کابینی بسازیم که هتل را به پارک ارم متصل کند می دانید این هتل چقدر درآمدزایی خواهد داشت؟ » این ایده را او در همه سال هایی که می گفتند زمین کمپ معارض دارد تکرار می کرد و حالا که هیات مدیره جدید توانسته مشکلات مالکیتی زمین را حل کند شاید ایده رویاپردازانه مدیر آبی ها آپشنی مهم برای سرمایه داران بخش خصوصی باشد که برای خرید استقلال پا پیش می گذارند. به این ملک البته باید زمین مرغوبکار و تلو را هم اضافه کرد. مدیر پیشین آبی ها می گوید:« استقلال همین طوری 200 میلیارد بیشتر از پرسپولیس می ارزد و با این دارایی هایش اقلا 500 میلیارد باید برای پایه رویش قیمت گذاشت. فروختن این تیم ها به ازای 100 میلیارد اشتباه است.»

او این ها را می گوید و به نظر می رسد وزارت ورزش نگران فروش تیم ها با قیمت پایین است اما چاره ای غیر از تمکین ندارد چون قانون این حکم را داده و وزارت ورزش باید هرچه زودتر این دو تیم سربار را از سرش باز کند. اگرچه هر اتفاق ناگواری می تواند انگشت اتهام را به سوی وزارت ورزش برگرداند. اینکه کالای هزار میلیاردی را سازمان خصوصی سازی به چه قیمتی می فروشد مشخص نیست. آخرین خبر این است که این تیم هابا افساط 5 ساله به فروش می رسند. اینکه قیمت کارشناسی اولیه شان مشخص شده و فقط باید آخرین حسابرسی مالی شان اعلام شود. ابتدا استقلال فروخته می شود که اسناد مالی روشنتری دارد و بعد نوبت پرسپولیس می رسد.

مهدیه جباری 

  ۱  
آی اسپورت
2014-10-19 13:31:22
نظر دهید

۱ نظر
-
يكشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۳، ۱۳:۴۷
بشین بینیم بابا ارزش استقلال بامرباش بیشترازاین حرفهاست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر