فهرست
آمار فرهاد روی نیمکت؛ بهتر از همه قبلی‌ها
آمار فرهاد روی نیمکت؛ بهتر از همه قبلی‌ها

آمار فرهاد روی نیمکت؛ بهتر از همه قبلی‌ها

آی اسپورت - فصل برای استقلال تمام شد. ۴۰ بازی که منجر شد به ۱۹ برد، ۱۲ مساوی و ۹ باخت. سومی در لیگ برتر و کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا، حذف از مرحله یک‌چهارم لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ و کنار رفتن از مرحله گروهی این مسابقات در سال ۲۰۱۹ و حذف از جام حذفی در مرحله یک‌هشتم نهایی. آبی‌پوشان تهرانی ۳۵ بازی نخست را با وینفرد شفر پشت سر گذاشتند و پنج بازی انتهایی را با فرهاد مجیدی به سر کردند. ۱۶ برد، ۱۰ مساوی و ۹ باخت با پیرمرد ۶۹ ساله آلمانی و سه پیروزی و دو تساوی و صفر باخت با مربی جوان ۴۲ ساله ایرانی.

 

نمایش شیرینِ فرهاد

فرهاد مجیدی اولین تجربه سرمربیگری خود را پشت سر گذاشت. او پیش از این فقط چندماهی دستیار شفر بود و پیشتر در کلاس‌های مربیگری مختلفی حاضر شده بود و تجربه‌ای نداشت. با وجود این عملکرد آبی‌پوشان زیر نظر او امیدوار‌کننده بود. آنها تیم‌های استقلال خوزستان، سپیدرود رشت و العین امارات را شکست دادند و در برابر الدحیل قطر و صنعت نفت آبادان امتیازات را تقسیم کردند. نمایش شاگردان مجیدی در این پنج بازی هجومی بود و اگر بدشانسی و اشتباهات داوری شامل حال‌شان نمی‌شد پیروزی مقابل نماینده قطر و تیم آبادانی دور از دسترس نبود.

مقایسه‌ای که در ادامه صورت می‌گیرد در شرایطی متفاوت رقم خورده و نتیجه‌گیری خاصی نمی‌توان از آن داشت، با این حال که فرهاد علی‌رغم بی‌تجربگی، در همین پنج بازی نشان داده است که جوهره مربیگری را دارد و می‌تواند در آینده‌ای نزدیک نیمکت آبی‌ها را بیمه کند. در ادامه خواهید دید که کارنامه فرهاد در پنج بازی ابتدایی سرمربیگری‌اش در استقلال از همه مربیان پیشین استقلال از سال ۸۰ به این سمت در بازه مذکور بهتر بوده است. (مربیانی در این مقایسه حضور دارند که حداقل پنج بازی سرمربی تیم بوده‌اند.)

 

منصور پورحیدری (سال ۸۰):

اولین دوره لیگ برتر با هدایت پرافتخارترین مربی تاریخ آبی‌ها آغاز شد. تیم پورحیدری از سد تراکتورسازی و استقلال رشت گذشت؛ مقابل برق شیراز تن به تساوی داد و در برابر پاس و ذوب‌آهن شکست خورد. استقلال در این مدت ۱۰ گل زد و هشت بار دروازه‌اش باز شد و موفق به ثبت هفت امتیاز با تفاضل گل مثبت دو شد.

 

امیر قلعه‌نویی (سال ۸۱):

استقلال در پایان دوره اول قهرمانی را به رقیب سنتی واگذار کرد. پورحیدری استعفا داد و قلعه‌نویی در جام حذفی هدایت تیم را برعهده گرفت. او از دور برگشت یک‌چهارم کارش را آغاز کرد و تیم را به قهرمانی رساند. سه برد، یک مساوی و یک باخت ماحصل اولین تجربه قلعه‌نویی بود. تیم او ۱۲ گل زد، ۹ گل خورد و موفق به کسب ۱۰ امتیاز شد.

 

 رولند کخ (سال ۸۱):

از ابتدای لیگ دوم رولند کخ آلمانی سرمربی آبی‌پوشان شد. او در پنج بازی ابتدایی به دو برد مقابل پاس و ملوان رسید. در برابر سپاهان و صنعت نفت شکست خورد و در برابر ابومسلم هم امتیازات را تقسیم کرد. استقلال در این مدت ۱۰ گل زد و هفت گل خورد و به هفت امتیاز رسید. کخ در ادامه کارش به برکناری کشید.

 

صمد مرفاوی (سال۸۵):

پس از قهرمانی استقلال در لیگ، مرفاوی سرمربی جدید تیم شد. او که پیش از این کمک مربی بود در اولین تجربه خود در پنج دیدار ابتدایی عملکرد قابل‌توجهی داشت و به سه برد و دو تساوی رسید. شاگردان مرفاوی هفت گل به ثمر رساندند و چهار گل خوردند و تفاضل مثبت سه را بر جای گذاشتند. پیروزی‌ها مقابل ذوب، فجر و مس بود و تساوی‌ها در برابر فولاد و صباباتری.

 

ناصر حجازی (سال ۸۶):

مرحوم ناصر حجازی سرمربی استقلال در ۱۴ هفته ابتدایی لیگ هفتم بود. او در پنج مسابقه نخست فصل دو برد، دو باخت و یک تساوی به دست آورد؛ پیروزی مقابل استقلال اهواز و شیرین فراز، شکست در برابر ملوان و سایپا و تقسیم امتیازات در جدال با مس. تیم او ۹ گل زد وهشت گل خورد.

 

فیروز کریمی (سال۸۶):

از هفته پانزدهم لیگ هفتم سرمربی استقلال شد. در پنج دیدار اول ماحصل کار فیروز کریمی سه برد و دو باخت و کسب ۹ امتیاز بود. او به صنعت نفت و پاس باخت اما موفق به شکست تیم‌های ذوب‌آهن، استقلال اهواز و ملوان شد.

 

پرویز مظلومی (سال۸۹):

در لیگ دهم نوبت به مظلومی رسید. دو برد، دو مساوی و یک باخت در پنج بازی اول توسط او به ثمر رسید و هشت امتیازی که از تیم‌های شهرداری تبریزی، پیکان قزوین، ذوب‌آهن و استیل آذین به دست آمد. تنها شکست مقابل فولاد رقم خورد.

 

علیرضا منصوریان (سال۹۵):

بدترین عملکرد سرمربیان استقلال در این ۱۸ سال متوجه علیرضا منصوریان است؛ البته در پنج بازی نخست سرمربیگری او هیچ‌بردی نداشت و به سه تساوی و دو باخت قناعت کرد. نفت، پیکان و ماشین‌سازی مساوی‌کنندگان بودند و استقلال خوزستان و صنعت نفت دو تیمی نام گرفتند که آبی‌ها را از پیش‌رو برداشتند.

 

وینفرد شفر (سال۹۶):

پیرمرد آلمانی در چهار بازی لیگ و یک دیدار حذفی به دو برد، دو تساوی و یک باخت رسید. تیم او در دربی شکست خورد اما نساجی و نفت را از پیش رو برداشت. فولاد و سیاه‌جامگان هم موفق به گرفتن یک امتیاز از شفر شدند.

 

فرهاد مجیدی (سال۹۸):

مجیدی دقیقا مانند مرفاوی ۱۱ امتیاز گرفت اما تیم او ۹ گل زد و پنج گل خورد تا تفاضل مثبت چهار را به ثبت برساند. فرهاد روی کاغذ بهترین عملکرد را داشته است. بعد از او و مرفاوی، رتبه سوم به قلعه‌نویی می‌رسد. فیروز کریمی و وینفرد شفر با ۹ و هشت امتیاز در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. رولند کخ با تفاضل بهتر نسبت به مرحوم پورحیدری و حجازی در رده ششم جای گرفت و علیرضا منصوریان با سه امتیاز در جایگاه نهم و انتهایی قرار گرفت.

 

رده‌بندی مربیان استقلال در پنج بازی نخست:

 

۱- فرهاد مجیدی ۱۱ امتیاز تفاضل ۴+

۲- صمدمرفاوی ۱۱ امتیاز تفاضل ۳+

۳- امیر قلعه‌نویی ۱۰ امتیاز

۴- فیروز کریمی ۹ امتیاز

۵- وینفرد شفر ۸ امتیاز

۶- رولند کخ ۷ امتیاز ۳+

۷- منصور پورحیدری ۷ امتیاز ۲+

۸- ناصر حجازی ۷ امتیاز ۱+

۹- علیرضا منصوریان ۳ امتیاز

 

 

 

فرهیختگان 

۳ ۷  
آی اسپورت
2019-05-23 09:45:00
نظر دهید

۷ نظر
اسمان
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۲۴
برادرمن الکی بزرگ نکن.دو تا ازاین بازیها با استقلال خوزستان وسپیدرود رشت بود.اونم در ازادی یعنی شما فکر میکنین بردن این دو تیم کار خارق العاده ایی برای استقلال است که فقط مجیدی انجام داده.
سید
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۲۶
جونم رپورتاژ :))))
۷
میلانوفسکی
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۱:۱۵
"کنار رفتن از مرحله گروهی این مسابقات در سال ۲۰۱۹"
...
این چه ربطی به شفر داره؟ چطور برد و گل زدن تیم جزو امار مجیدی حساب میشه منتها نبردن الدوحیل با مربیگری مجیدی و حذفش از اسیا به گردن شفر بدبخته؟
majid
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۰۶
صمد مرفاوی کسخلم اندازه فرهاد امتیاز گرفته بوده پس دلیل نمیشه به خاطر یازده امتیاز فرهاد مربی خوبی باشه
یاحسین(ع)
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۳۴
مظلومی چرا تولیست نیست
بهروز سرخدل
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۲۲
تو رو خدا مربی شو .دلم لک زده یاولشون کنی بری .یا بترکوننتت با حیا کن رها کن.به به چقدر میخندیم
امیرسلیمانی
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۱۷:۰۸
همین که صمد آقا تو رده دومشه دیگه ناگفته پیداست !
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر