فهرست
جهنم «پُرشورها» و بی‌نهایت متهم نامرئی!
جهنم «پُرشورها» و بی‌نهایت متهم نامرئی!

جهنم «پُرشورها» و بی‌نهایت متهم نامرئی!

آی اسپورت - «پرشورها»لقبی است که بعد از اولین حضور تراکتورسازی در لیگ برتر به هواداران این تیم داده شد. نوع حمایت و تشویق این پرشورها در سال‌های اول حضورشان در لیگ برتر موج جدیدی از تشویق روی سکوها را در فضای فوتبال ما ایجاد کرد اما رفته رفته بعد از ناکامی‌های تراکتورسازی در کسب مقام که دلایل زیادی داشته و دارد فضای سکوهای ورزشگاه یادگار امام تبریز را تغییر داد.

هواداران تراکتورسازی که مدتهاست در شعله رسیدن به جام قهرمانی در لیگ برتر التهاب دارند هر دوره مدیریتی گویی اسیر وعده‌ها و رفتارهای پوپولیستی مدیرانی شده‌اند که به خوبی بلد هستند از این مردم و هواداران عاشق و دلخسته سواستفاده کنند و برای هر ناکامی خود با قراردادن این مردم مقابل تیم‌های دیگر و ارکان فدراسیون فوتبال خود را از مدیریت‌های پرمسئله و پر ایرادشان تبرئه کنند.

سکوهای تبریز ملتهب است و اگر کسی به دنبال کتمان این واقعیت است بر حل نشدن این شرایط کمک کرده است. البته سکوهای هواداری در فوتبال ایران مدت‌هاست که در تب و تاب واهی می‌سوزد. یک روز در قلب پایتخت و یک روز در شمال و روز دیگر در جنوب اما علاوه بر این التهاب با مسئله «ظرفیت و جنبه » هم طرف هستیم.

ذات ورزش برد و باخت دارد و در سال‌های گذشته به دلیل ناکامی تراکتورسازی در کسب قهرمانی در لیگ برتر فضایی بین هواداران این تیم شکل گرفته که دست‌هایی در کار هستند تا این تیم نتواند به مقام قهرمانی برسد. شاید باید گفت از رحمت خدا دور باد آن شخص یا اشخاصی که برای اولین بار چنین ذهنیت اشتباه و پرتنشی را بین هواداران این تیم جا انداخت. اکنون ذهنیت هوادار تراکتورسازی روی این مسئله می‌چرخد که حتما کسانی هستند که دوست ندارند تیم آنها موفق شود. به همین دلیل در هر بازی برای ناکامی‌های‌شان چشم بر واقعیت‌های فنی تیم خود می‌بندند و یک روز بازیکن خودی خائن می‌شود و یک روز داور عامل شکست. سوالی که اینجا ایجاد می‌شود این است آیا قرار است تیمی که در کورس قهرمانی است هیچ وقت ببازد؟ آیا هیچ مسئله تاکتیکی و فنی در ناکامی‌ها دخیل نیست؟ آیا مشکلات مدیریتی در مواقع بحرانی در عدم موفقیت‌ها نقش ندارند؟ وظیفه کانون‌های هواداری چیست؟ کسانی که توقع زیادی برای هواداران خود ایجاد می‌کنند آیا نباید ظرفیت باخت و انتقاد را هم در بین دوستداران خود ایجاد کنند؟ قرار باشد هر شکستی را به گردن دیگران بیندازیم آیا سنگ روی سنگ بند می‌شود؟ چرا باید شرایطی در ورزشگاه یادگار امام به وجود آید که داور تماما زیر ذره‌بین باشد و در نهایت مجبور باشد با اسکورت پلیس از ورزشگاه خارج شود؟

اگر قرار به چنین طرز تفکری باشد تمامی هواداران فوتبال در تیم های مختلف می‌توانند چنین ادعایی داشته باشند کمااینکه چنین بحث‌هایی همیشه بین علاقه‌مندان پرسپولیس و استقلال هم وجود دارد. یک فصل آبی‌ها وزیر ورزش را پرسپولیسی می‌دانند و یک فصل دیگر این سرخ‌ها هستند که وزیر را استقلالی می‌دانند و هر دو طرف فکر می‌کنند عوامل ورزش کشور بسیج شده‌اند تیم رقیب را قهرمان کنند. با چنین تفکراتی مشخص است که اصل و بنای این تفکر از بیخ و بن غلط است. باشگاه‌های پرطرفدار قبل از اینکه بخواهند با چنین تفکرات مسمومی هواداران خود را هدایت کنند باید ریشه نتیجه نگرفتن‌های خود را در خودشان جستجو کنند. حالا حکایت تراکتورسازی است و هوادارانش.

بی‌خود و بی‌جهت نیست که فوتبال استثنایی‌ترین ورزش دنیا به شمار می‌رود و بار دیگر در فوتبال ثابت شد که پول و پول و پول حلال همه مشکلات نیست. این صحبت عامیانه که با پول همه چیز درست می‌شود حداقل در فوتبال جواب نمی‌دهد. صرف اینکه یک سرمایه‌گذار فوق پولدار مالکیت تیمی را برعهده بگیرد دلیل بر موفقیت و رسیدن به قهرمانی نیست. این اولین اشتباه تراکتوری‌ها است. اینکه فکر کنند چون صاحب یک مالک پولدار هستند پس قهرمانی از آن آنها باید باشد یک تفکر مبتدیانه است. همه تیم‌های لیگ برتری به نوبه خود هزینه می‌کنند و دلیل نمی‌شود اگر تیمی دست به جیب‌تر است پس همه چیز برای قهرمانی‌اش مهیا باشد. پول فقط محرک اولیه برای رسیدن به قهرمانی و موفقیت است. مهم‌ترین عامل رشد و پیشرفت در فوتبال مدیریت کردن است. پول زمانی می‌تواند باعث موفقیت یک تیم شود که در کنارش درایت هم باشد.

محمدرضا زنوزی که در این چند روز حسابی در راس اخبار فوتبال بوده شاید در حیطه تجاری خود آدم بسیار موفقی باشد که شکی در آن نیست. قطعا هم آدم محترمی است که در تبریز از او به نیکویی یاد می‌شود اما صرف اینکه یک نفر با چنین آپشن‌هایی در اولین سال حضورش در تراکتورسازی باید قهرمان شود و هر آنچه در رسیدن به این مهم سد شود دشمن و معاند است دور از منطق است. تراکتورسازان بهتر است اول از همه سوزن را به خود بزنند. تیم چغر و خوش ساختی که لیکنز ساخته از آنجایی کورس قهرمانی را وا داد که مالک محترم این باشگاه به بازیکن خودی خود طبل رسوایی زد.

آقای زنوزی شاید شما به بله قربان گویی‌ها و تایید اطرافیان خود عادت کرده باشید اما دوست واقعی کسی است که عیب دوست خود گوید و بپذیرید که خطاکار خواندن محسن فروزان - که عیب‌ها و ایرادات زیادی به رفتار و منش این بازیکن وارد است- در ملاعام و رسوا کردن خطایی که هنوز از هیچ مرجع قانونی ثابت نشده نه تنها کمکی به شرایط تیم شما نکرد بلکه وضعیت سکوها و تیم شما را هم ملتهب‌تر کرد.

روز گذشته بعد از شکست مقابل پیکان در ورزشگاه یادگار امام اتفاقاتی افتاده که ایجاد نگرانی برای سایر تیم‌هایی که قرار است در تبریز به میدان بروند کرده است. هر چند گزارشات از سوی ناجا و اورژانس تبریز خلاف عکس‌ها و گزارش‌های ارسالی از سوی خبرنگاران حاضر در ورزشگاه است اما آنچه در عکس‌ها مشاهده می‌شود نوید امیدبخشی نیست.

سرهنگ هاشم شعفی در خصوص این اتفاقات به خبرنگار ورزشی فارس گفت: «با توجه به حوادث پیش آمده در بازی هفته گذشته تراکتور درمقابل سپیدرود رشت، در پایان بازی فوتبال تراکتور با پیکان در این هفته نیز که با نتیجه یک بر صفر به نفع تیم پیکان پایان یافت بعداز اتمام بازی اکثر هواداران پرشور و فهیم تیم تراکتور در حال ترک استادیوم بودند که یکی از تماشاگران که به علت تشنج در کنار آمبولانس اورژانس مستقر در کنار میدان منتقل شده بود به داخل زمین چمن رفته و با یکی از بازیکنان تیم تراکتور درگیر شد که رفتار اشتباه  یکی دیگر از بازیکنان موجب تحریک سایرین شده که در این حین تعداد انگشت‌شماری تماشاگرنما اقدام به ایجاد تنش و درگیری با بازیکنان و خسارت به اموال عمومی و شهروندان را نمودند. این گزارش حاکی است که خساراتی به صندلی‌های ورزشگاه و همچنین تعدادی از خودروهای شهروندان وارد آمد و موجب راهبندان شدید در اتوبان شهید کسائی و جاده‌های منتهی به آن گردید که پلیس نیز با سعه صدر و بانهایت خویشتن داری سعی در مدیریت صحنه و جلوگیری از آسیب به هواداران و شهروندانی که در حال عبور از مسیر بودند نموده و نسبت به روان‌سازی مسیر اقدام وپس از خروج  کلیه هواداران از استادیوم بازیکنان هر دو تیم نیز بدون مورد خاصی ورزشگاه را ترک کردند.»

همچنین مدیرروابط عمومی اورژانس تبریز در گفت و گو با خبرنگار ورزشی فارس اعلام کرد که خبر ۵۰ مصدوم در این بازی صحت ندارد و فقط 5 نفر از هواداران دچار مصدومیت شدند که سه نفر از آنها دچار حمله قلبی شده‌اند. با توجه به صحبت‌های اورژانس تبریز روی صحبت‌مان با هوادارانی است که برای بازی با پیکان دچار این هیجان کاذب می‌شوند و سلامتی خود را به خطر می‌اندازند. آیا رسیدن به قهرمانی و فریاد حق طلبی به از دست دادن سلامتی و خارج شدن اوضاع از شرایط عادی می‌ارزد؟

5
5

شکستن صندلی‌ها، سیلی زدن به کاپیتان تراکتورسازی، شکستن بینی یک مامور و ... حتی به توجیه اینکه هوادار عصبانی است، هوادار غصه‌دار است، هوادار قهرمانی می‌خواهد و ... هر آنچه توجیه دیگر دلیل بر بروز چنین اتفاقاتی نیست. حواس سازمان لیگ و کمیته انضباطی به کجاست؟ آیا قرار است به دلیل حساسیت 4 هفته باقی مانده مصلحت‌اندیشی شود؟

آیا قرار نیست جلوی صحبت‌های فریبنده برای تایید در کانال‌های مجازی از سوی هواداران گرفته شود؟ تا کی قرار است هواداران تیم‌های ما بر اساس نوشته برخی سودجویان در فضای مجازی سکوهای ورزشگاه‌ها را ملتهب کنند؟ نقش این کلمه فرهنگی در باشگاه‌های ما چه زمانی قرار است خودش را نشان دهد؟ آیا حتما باید یک فاجعه انسانی در یکی از ورزشگاه ها رخ دهد تا یک فکر عاجل برای این مسائل داشته باشیم؟ متاسفانه در بین تیم‌هایی که در کورس قهرمانی هستند شاهد حضور فعال کانون‌های هوادارای در فضای مجازی به شکل نامطلوب هستیم که ظاهرا از سوی مسئولان مربوطه نه چشمی آنها را می‌بیند نه اگر هم می‌بیند اراده‌ای برای کنترل‌شان هست. این طور که معلوم است باشگاه‌ها بودجه‌ای را برای شلوغ کردن در فضای مجازی علیه هم در نظر گرفته‌اند و هر چه جلوتر می‌رویم به این فکر می‌کنیم از چه زمانی قرار شده این همه فضائل انسانی را زیر سوال ببریم تا مثلا به یک قهرمانی برسیم؟

فارس

۱۵ ۵  
آی اسپورت
2019-04-21 01:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
فرشاد4تای95
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۲:۱۳
چه ربطی به فصای مجازی داره وقتی مالک بلشگاه که 60سالشه مثل طرفدارای افراطی 16ساله حرف میزنه چه انتظاری ازمردم عادی دارین بایدامثال زنوزی روبازخواست کنن که بازیکن سوتی داده سریعا بهش انگ میچسبونه خلاصه که بنظرمن همه چی رونندازیم گردن فضای مجازی
s
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۳:۱۹
همون فردوسی پور بود این پرشورها رو انداخت تو دهنا اینا فک کردن پرشوری یعنی وحشی بازی تهمت زدن لطف کنید یه مطلب کار کنید در مورد جنجال های فوتبال میبینید که اینا با اختلاف صدر جدولشن
۶
.
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۵
زنوزی یه ادم بیسواد نو کیسه اس که یه شبه پولدار شده و ظرفیتش رو نداره نگاه کنید صدای همه تیم ها رو دراورده
۹
حبیب
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۳۹
حمله یک هوادارنما که ظاهرا شواهدی دال بر شیافپولیسی بودنش پیدا شده اتفاقی است که هر جایی امکان داره بیفته مثل جیمی جامپها یا همون دیوانه ملبورن ، اینکه رسانه های مغرض آن را بزرگنمایی می کنند و به پای همه مینویسند بخاطر اینه که قبل از بازی هم هشدار داده شده بود که دستهایی در کار است تا با ایجاد اغتشاش بازی شیافپولیس بدون تماشاگر برگزار بشه که ظاهرا موفق شدند.
۴
جسی پینکمن
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۵۸
همه این آتیش ها از گور قلعه نوعی بلند میشه ، این آدم تو هر شهری میره واسه مربیگری ، هواداران تیم خود رو برعلیه همه بسیج میکنه که دستهایی تو کاره که من قهرمان نشم ، فتح الله زاده هم متهم ردیف دومه ، تا کسی جلوی اینها رو نگیره وضع بهتر نمیشه ، کارشون شده نفرت پاکنی بین اقوام و قومیتها
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر