فهرست

وقتی توهم فساد ستیزی جایگزین مدیریت می شود

سروش اصلانی

در برنامه نود  هفته گذشته، که از قضا دور از سر و صداها و مرافعه های رایج در این برنامه در سال اخیر بود، مجید جلالی نکاتی جالب و کلیدی را درمورد لزومات توسعه فوتبال در ایران مطرح می کرد. بحث مجید جلالی در مورد اصلاح قوانین و ساختارها و کار پایه ای بود، اما عادل فردوسی پور هر از گاهی در میان حرفهای او وارد می شد و با \"ولی ها\" و \"آخه ببینید\" های معمول خود، بحث را باز می گرداند به فضایی که خودش سالهاست به اقتضای جهتگیری برنامه اش و \"پرچم ناپاکی ستیزی در دست گرفتن\" در دام آن افتاده است: تقلیل دادن \"مدیریت\" به \"فسادستیزی\".

جلالی حرف از کار پایه ای می زد، اما دغدغه فردوسی پور این بود که در مدرسه های فوتبال چند بازیکن به خاطر اینکه پدرشان پولدار یا بازاری بوده، جذب شده اند. جلالی در این مورد گفت از بین 25 بازیکن یک کمپ استعدادیابی پایه، ممکن است دو سه بازیکن به این دلیل جذب شده باشند.

جلالی حرف از لزوم پویایی لیگ های دسته پایین تر و لیگ های جوانان در سراسر کشور می زد، اما دغدغه فردوسی پوراین بود که علی کفاشیان، بدون طی شدن ضوابط، به فلان استان در لیگ دسته اول یا دوم تیم داده است.

مهمان دیگر برنامه، اسکوچیچ مربی فولاد، در مورد آموزش مربیان تیمهای پایه صحبت می کند، اما فردوسی پور جلوی چشم میلیونها بیینده، به دنبال یکی به دو و مچگیری از مهمان دیگر برنامه اش (دانشجو) است که \"مطمئنید که شما وقتی روی نیمکت تیم ملی نوجوانان نشستید مدرک معادل B داشتید؟! به خاطر شیرازی بودنتان نبوده؟\" گویی اگر به فرض بتواند افشا کند دانشجو بدون مدرک روی نیمکت نشسته، ریشه ناکامی تیم های ملی پایه شناسایی می شود.

و هکذا...

متاسفانه این سطحی نگری و کج فهمی از روند توسعه سالهاست دامن گیر برنامه نود و بسیاری رسانه های دیگر ما شده است. رسانه هایی که به ظاهر نوگرا هستند، اما در واقع مخاطبان خود را به درکی غیرعلمی و عوامانه از فوتبال عادت می دهند و رسالت خود را پوشش دادن اغراق آمیز خطاهای رایج انسانی در ورزش و دامن زدن به دعواها و هیجانات کاذب تعریف کرده اند.

در حوزه علوم اجتماعی و مدیریتی، توجه اصلی متخصصان و کارشناسان باید بر اصلاح ساختارها در عین \"به حداقل رساندن\" ناهنجاری ها و \"کنترل\" شاخص های منفی متمرکز باشد، نه به بالکل ریشه کردن ناهنجاری ها، چیزی در اغلب اوقات امکان اصولا امکان پذیر نیست. لازمه این امر داشتن نگاهی سیستمی و کل نگر است. برای مثال در حالی که توده ی مردم تورم را امری اکیدا مضموم می دانند، علم اقتصاد توصیه می کند که تلاش برای ریشه کن کردن تورم اشتباه است و اندکی تورم برای رشد اقتصادی در کشور لازم است. مصرف بی حسابِ وقت و انرژی و منابع روی یک معضل خاص سبب می شود توجه را از اصلاح و بهبود سایر حوزه های مهم سلب شود. در شرایطی که فوتبال کشور از فقر شدید سرمایه گذاری در رده های پایه رنج می برد، اینکه در بین 25 بازیکن یک اردوی استعدادیابی 2-3 بازیکن به خاطر ثروت پدرشان در کنار بازیکنان مستعد تر جذب شوند، الزاما پدیده نامطلوبی نیست، به ویژه اگر آن پول چند پدر ثرومند به جذب امکانات برای همه بازیکنان منجر شود. با همین منطق در شرایطی که یک استان مرزی مثل سیستان و بلوچستان از ناهنجاری های شدید اجتماعی در مسائل جوانان رنج می برد و علی رغم داشتن استعدادهای زیاد تیمی هم در لیگ برتر و دسته اول ندارد و فدراسیون هم به دنبال \"فراگیر کردن\" فوتبال در سطح کشور است، اعطای سهمیه خارج از نوبت در لیگ دسته اول به این استان، آن چنان فاجعه مدیریتی و فسادی که فردوسی پور تصور می کند نیست. اینکه ابتدا باید ناپاکی را در فوتبال به صفر برسانیم و بعد تازه شروع به توسعه کنیم، با واقعیت روند رایج توسعه در دنیا کاملا در تضاد است.

مبارزه با فساد قطعا یکی اجزای اصلی حلقه توسعه است، اما اگر توسعه به \"مبارزه با فساد\" تقلیل داده شود، نتیجه آن پوپولیسمی است که افراد کم صلاحیت و غیر متخصص، با فریادهای \"آی خوردند و بردند\" به شهرت و قدرت می رسند و با سوء مدیریت خود، لطمات جبران ناپذیری به روند توسعه کشور وارد می کنند. روندهای سیاسی دهه در کشور اخیر نشان داده متاسفانه در جامعه ما چنین گفتمان های سطحی نگرانه \"فسادستیز\"ی جذابیت زیادی دارد و رواج آنها سبب شده اصلاح ساختارها و قوانین معیوب و ضد توسعه دشوارتر از قبل گردد.

  ۸  
آی اسپورت
2014-10-22 01:45:09
نظر دهید

۸ نظر
کوشا
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳، ۰۲:۱۰
فردوسی پور حواسش بیشتر به تبلتشه و به حرف های مهمان هاش در اکتر مواقع اصلا دقت نمی کنه
تالا رزارو
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳، ۰۹:۲۲
خوب بود ممنون
armin hoseini
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳، ۰۹:۵۱
بسیار عالی بود
armin hoseini
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳، ۰۹:۵۱
بسیار عالی بود
محمد هادی کیائیها
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳، ۱۱:۳۴
جناب اقای اصلانی ، اینبار هم مانند دفعات قبل از مقاله شما استفاده کردم . اما فقط یک نکته و فقط یک کلمه باعث رنجش من شد . شاید کاملا بی جا دارم این انتقاد رو انجام میدهم اما از شما خواهش میکنم در هنگام نگارش یک مقاله که در رابطه با فوتبال ایران ، در رابطه با مردم ایران و از همه مهمتر با زبان پارسی نگارش شده است ، از کلماتی مثل هکذا و مانند آن استفاده نکنید . سپاسگذارم .
عباس
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳، ۱۲:۳۵
چرت محض که میگن این مقالست
همینجوری المی بدون هیچ زحمتی به سیستان تیم بدن؟
اونوقت به نظر شما حق بقیه تیمها چی میشه عدالت تو این مقاله شما جایی داره؟
پدر پولدار وظیفه داره امکانات فوتبال ما رو توسعه بده؟ تا حالا فکر کردی وقتی یه بچه مایه دار میاد تو یه تیم یه با استعداد رو کنار میزنه؟
محمد مسعودنیا
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳، ۱۳:۱۸
تخلیل کاملا درستی بود. متوجه شدم یکی تو این مملکت بلاخره فهم مدیریت فوتبالی داره
حسام
يكشنبه ۴ آبان ۱۳۹۳، ۰۸:۱۷
دوست گرامی عباس، اتفاقا حرف مقاله هم دقیقا اینه که عدالت هم یک جایگاه و اهمیت مشخصی داره و بنا نیست تمام اولویت های دیگه برای رسیدن به عدالت ١٠٠ درصدی فدا بشه. من ترجیح میدم عدالت از ١٠٠ به ٩٠ برسه اما جرم و ناهنجاری در یک أستان محروم کم بشه و فوتبال کشور توسعه پیدا کنه. با همین شعارهای "عدالت محوری" سفره مردم ٨ سال روز به روز خالی تر شد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر