فهرست
جواب دندان‌شکن پوگبا به منتقدان
جواب دندان‌شکن پوگبا به منتقدان

جواب دندان‌شکن پوگبا به منتقدان

آی‌اسپورت – به قول هوگو یوریس این «بهترین جواب» بود. بعد از بحث‌های زیادی که درباره‌یِ کیفیت پل پوگبا، با تمرکز روی نمایش ضعیفش مقابل بلغارستان و حرف‌های دیدیه دشان، «باید بهتر از این باشد»، هافبک منچستر یونایتد پا به آمستردام گذاشت و بر بازی مقابل هلند حکومت کرد.

نکته‌ای که به چشم آمد فقط گل پوگبا که با شوتی 30 متری مارتین استکلنبرگ را تسلیم کرد نبود، بلکه نمایشی کامل از هافبک 23 ساله‌یِ "له بلو" بود که با این گل تکمیل شد. پوگبا در این شب با هوش و تکنیک خودش هر کاری خواست با هلندی‌ها کرد و توپ را هر کجا خواست فرستاد.

این دقیقا چیزی بود که دشان می‌خواست و بعد از بازی هم بیانش کرد: «پوگبا خیلی بهتر بازی کرد.» فرای آن، این نمایشی عالی از یک هافبک کامل بود، نمایشی که فرانسوی‌ها مدت‌ها منتظرش بودند، بهترین نمایشِ ملی پوگبا تا امروز. البته که این نمایش مقابل هلندی ضعیف و جوان پدید آمد، اما به هر حال درخشیدن در چنین بازیِ مهمی و بخشیدن کنترل کامل گروه به فرانسه، بعد از این همه انتقاد نشان از قدرت و استقامت ذهنی هافبک یونایتد دارد.

یوریس بعد از بازی درباره‌یِ واکنش پوگبا به شرایطی که درگیرش شده بود گفت: «پل ذهن یک جنگجو را داره. این از همه چیز مهمتره. بله، استعداد هم مهمه، اما صرف داشتنش کافی نیست. پل ذهن بسیار قوی و جاه‌طلبی داره و برای همین قدم به قدم پیشرفت میکنه و بالاخره به سطحی که میخواد میرسه.»

خود پوگبا هم بعد از بازی توضیح داد: «قطعا شنیدن انتقادات و حرفهای بد درباره‌یِ خودت خوشایند نیست. اما فوتبال همینه. من تلاش میکنم تمرکزم را در زمین حفظ کنم. من بازیکنی هستم که دست به ماجراجویی در زمین میزنم، برای خلق موقعیت‌ها. شاید گاهی زیاد دریبل بزنم. اما خب ما همه بزرگ میشیم و یاد میگیریم. مربی به من دستوراتی میده و منم سعی میکنم دنبالشون کنم.»

ایجاد تعادل بین انضباط تیمی و خلاقیت فردی بزرگ‌ترین مسئله‌یِ پوگبا تا امروز بوده، حداقل وقتی در پست محبوبش بازی نمی‌کند. خود این مسئله هم کمی عجیب و صادقانه باید گفت نگران کننده است که گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان، بازیکنی که قرار است هافبکی کامل باشد، فقط وقتی در سمت چپ خط میانی‌ای سه نفره بازی می‌کند به نظر ارزش این پول را دارد.

به هر سو این مشکلی واضح بوده است. پوگبا هر وقت در پست دیگری بازی کرده با سطح ایدئالش فاصله پیدا کرده، مخصوصا وقتی در سیستم 1-3-2-4 به عنوان یکی از دو هافبک دفاعی در ترکیب تیم دشان قرار گرفته است. در این سیستم پوگبا معمولا تلاش کرده بیش از حد نظم تاکتیکیش را حفظ کند که باعث از بین رفتن بعد خلاقانه‌یِ بازیش شده، و بعد برای جبرانش دست به حرکات ماجراجویانه‌ای زده که تعادل تیم را به هم زده و فضاهایی خالی در مرکز زمین ایجاد کرده است. نمایش او مقابل بلغارستان به قدری بد بود که خیلی‌ها از دشان خواستند او را نیمکت‌نشین کند و انگولو کانته را به ترکیب اصلی باز گرداند.

اما پوگبا مقابل هلند بازیش را یک سطح بالاتر برد. با اینکه هلند در مجموع تیمی متوسط و هنوز در حال رشد بود، اما کوین استروتمن را در مرکز زمین داشت. استروتمن بعد از مدت‌ها مصدومیت بالاخره این فصل به فرم ایدئالش نزدیک شده، اما مقابل پوگبا در تک تکِ دوئل‌ها شکست خورد. پوگبا در این شب با قدرت و تکنیکش درس هافبک بودن به استروتمن داد. از همین منطقه و بعد از کنار زدن هافبک رم بود که او با پاس‌های بلندش ریتم بازی فرانسه را رهبری کرد.

پوگبا سه پاس بلند عالی داد که بیش از همه به چشم آمد، و بهترینشان در دقیقه‌یِ 57 به کوین گامیرو رسید، پاسی که شبیه پاس فرانک دی بوئر به دنیس برگکمپ در یک چهارم نهایی جام جهانی 1998 مقابل آرژانتین بود. گامیرو هم مثل برگکمپ سعی کرد توپ را در یک ضرب و با نوک پایش کنترل کرد، اما در نهایت موفق نشد و یک لحظه‌یِ جادویی از بازی و یک پاس گل بی‌نظیر را از پوگبا گرفت.

مهمترین نکته‌یِ این نمایش کامل پوگبا، نشان دادن استعدادش در بازی در خط میانیِ دو نفره بود. قبل از بازی یکی از منابع نزدیک به اردوی فرانسه گفته بود پوگبا هنوز جوری که باید برای فرانسه بازی نکرده و همیشه بهانه‌هایی برای این قضیه بوده: اول سنش، بعد وضعیت باشگاهش، بعد مبلغ قراردادش، بعد پس بازیش. اما درست وقتی که به نظر می‌رسید بهانه‌ها برای پوگبا به پایان رسیده او خودِ واقعیش را نشان داد.

نمایش پوگبا مقابل هلند پرمحتوی و پر اهمیت بود، نمایشی که نه تنها جوابی دندان‌شکن به منتقدانش، بلکه نقطه‌یِ مرجعی برای سطح استعدادش بود.

۵    
آی اسپورت
2016-10-11 10:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر