فهرست

اکتبر سیاه؛ انقلاب عقیم بارسا

آی اسپورت- بدتر از باخت در ال کلاسیکو،عذاب آور تر از به یادآوردن اینکه چگونه بازی یک بر صفر برده را سه بر یک باختند و کلا تلخ تر از هر چیز دیگری برای هواداران بارسا، امیدی بود که آنها به انریکه بسته بودند و فکر می‌کردند یک گواردیولای دیگر در راه است که با تحول انقلابی از یک بارسای متفاوت پرده برداری می کند. 
اما در دو زمین سفت آنهایی که می بایست لوئیز انریکه را محک واقعی می‌زند به صورت تمام قد از او نا اُمید شدند. هشت هفته گل نخوردن در لالیگا  تنها یک ویترین فریبنده بود که شنبه شب در برنابئو فرو ریخت.البته پیش از این مقابل یک تیم مدعی دیگر دفاع بارسا نشان داد واکنشش برابر بازیکنان بزرگ همانند فصل قبل شکننده است. پی اس جی کمتر از یک ماه پیش در خانه اش سه بار دروازه بارسا را گشود تا در همان دورانی که کاتالان ها به حفظ دروازه‌شان در لیگ داخلی فخر می‌فروختند، مشخص شود انقلاب انریکه از جنس تمام واقع نیست. نباید هم می ‌شد چون اصولا به غیر از تعویض دروازه‌بان هیچ تغییری در استراتژی دفاعی بارسا به وقوع نپیوسته بود. 
همه آنهایی که همچنان به انقلاب انریکه مومن بودند و باخت در پاریس را تنها یک اتفاق می پنداشتند در پایان ال کلاسیکو اگر قصد خودفریبی مجدد نداشته باشند باید در قضاوت شان تجدید نظر کنند.
بارسا پولی را که می بایست صرف مدافعان جدیدش می‌کرد تا در زمین سفت، دیگر شاهد شاهکارهای تمام نشدنی پیکه نباشد،سرمایه ای که باید خرج خروج ماسچرانو از باکس هجده قدم می‌شد به هر دلیلی در دو فصل اخیر به نیمار و سوارز رسید تا بارسا کماکان برابر رئال از روی ضربات ایستگاهی دروازه اش باز شود. هر کرنر یک خطر و یک موقعیت گل. 
در دو فصل اخیر یک پای ثابت همه باخت های مفتضحانه بارسا و اسپانیا جرارد پیکه بوده و در مسیر انقلاب عقیم مانده انریکه او کماکان مرد شماره یک خط دفاع است.
آنچه تلخ تر از شکست سه گله در مادرید است قماری بود که هواداران بارسا روی انریکه کردند و او در همین ابتدای راه نشان می دهد دست کم در این فصل خبری از انقلاب حقیقی نیست. تنها حربه اش استفاده از متئو در دفاع چپ بود تا به همین راحتی از پاشنه آشیل رئال در منطقه دفاع راست و کارواخال نقطه قوت حریف را بسازد!
مصدومیت بی موقع اینیستا که بدترین هافبک بارسا بود و ژاوی به جایش اشتباه تعویض شد، کاری کرد که متئو به خاطر پایان تعویض ها نود دقیقه به صورت تمام وقت جناح چپ بارسا را مبدل به منطقه واگذاری توپ کند.بدون حتی طرح ریزی یک حمله.به همین راحتی نیمار نود دقیقه تنها و خنثی بود.
انقلاب انریکه یعنی بازی کردن تکراری دنی آلوز در همان پست همیشگی و سانترهای بی سرانجام.او همچنان در زمین است چون داگلاس برزیلی بدتر از آن چیزی از آب در آمد که همه تصور می کردند.
انقلابی در کار نیست،بازی دادن به صورت یک باره آن هم از ابتدای بازی به سوارز و خارج کردن مسی از فرم همیشگی اش تنها سوپرایزهای لوئیز انریکه برای هواداران بارسا بود.فرق پپ با انریکه همینجاست؛ گواردیولا اگر بود به منیر الحدادی ها اعتماد می‌کرد نه مهاجمی که پس از ۴ ماه در یک بازی رسمی پایش به توپ می‌خورد.
وقتی تاتا مارتینو برای آخرین بار بارسا را هدایت کرد و آنها با تساوی مقابل آتلتیکو قهرمانی را به راحتی در خانه به رقیب مادریدی هدیه دادند همه در انتظار یک تحول اساسی بودند اما حالا اواخر اکتبر ٢٠١٤ است و کماکان جرارد پیکه در حال تکرار اشتباهات سلسه وارش در دو سال قبل است، ماسچرانو با وجود نمایش تحسین برانگیز در جام جهانی در باکس دفاعی محبوس است تا همچنان بوسکتس یکی از دلایل اصلی باخت در ال کلاسیکو لقب بگیرد.
تنها سوپرایز انریکه مربوط به عقب افتادن تاریخی مسی مقابل رونالدو در جدول گلزنان است و تبدیل او به بی اثرترین مسی ده ساله اخیر در همه ال کلاسیکوها.
نه لوئیز انریکه همانند پپ تفکرات انقلابی دارد و نه خریدها و جا به جایی های مدیران بارسا در پنجره نقل و انتقالات تابستانی این اجازه را به انریکه می دهد؛ فریب هشت هفته گل نخوردن در لالیگا را فراموش کنید،بارسا در دو بازی مقابل پی اس جی و رئال شش بار دروازه اش با دو دروازه بان متفاوت باز شد و این بزرگترین دلیل است که به همه ثابت کند برای انقلاب واقعی بارسا یک انقلابی حقیقی از جنس خوان لاپورتا می خواهد و پپ گواردیولا.
 اگر صرفا با خرید ستاره هایی مثل نیمار و سوارز انقلابی شکل می گرفت که هم اینک سیتی باید چگوارای اروپا می‌شد. 
  ۱  
آی اسپورت
2014-10-31 11:23:59
نظر دهید
۱ نظر
سامان
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۳، ۲۳:۱۷
از زمان رفتن پپ بارسا تو سراشیبی افتاده. و جالب ترین قسمتش اینه که هر فصل مهاجم تمام عیار میخرن جای مدافع تمام عیار!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر