فهرست
چرا بازی بعضی ستاره ها به چشم نمی آید یا در فوتبال جایی برای خجالتی ها نیست!
چرا بازی بعضی ستاره ها به چشم نمی آید یا در فوتبال جایی برای خجالتی ها نیست!

چرا بازی بعضی ستاره ها به چشم نمی آید یا در فوتبال جایی برای خجالتی ها نیست!

آی اسپورت- دقایق پایانی نیمه اول دیدار برگشت آرسنال مقابل بشیکتاش در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان بود. دو تیم هنوز در مجموع دو دیدار بدون گل مساوی بودند و این هواداران توپچی ها را عصبی کرده بود. ناگهان یک پاس عالی از مسوت اوزیل، خط دفاعی سرسخت حریف را باز کرد و به جک ویلشر اجازه داد تا الکسیس سانچس را در موقعیت گلزنی قرار دهد؛ ستاره شیلیایی هم با یک ضربه هوشمندانه، گل پیروزی بخش تیمش را به ثمر رساند.

با گلی که اوزیل پایه گذار آن بود، آرسنالی ها توانستند بار دیگر به چمپیونزلیگ راه پیدا کنند و به این ترتیب، درآمد 40 میلیون پوندی آنها از حضور در مرحله گروهی تضمین شد.

با این وجود، وقتی هواداران آرسنال از ورزشگاه خارج می شدند، یک موضوع رضایت آنها از پیروزی تیم شان را تحت تاثیر قرار می داد؛ آنها متفوق القول اعتقاد داشتد که اوزیل در این پیروزی هیچ نقشی نداشته است! نقش این ستاره آلمانی در چنین پیروزی مهمی در حالی نادیده گرفته می شد که در مجموع چنین عقیده در مورد کل دوران حضور او در لندن وجود دارد؛ خیلی ها اعتقاد دارند که او در فصل 14-2013، فصلی فاجعه بار را پشت سر گذاشته است.


 این در حالی است که فصل \"فاجعه بار\" اوزیل\" برای خیلی از بازیکنان می تواند فصلی رویایی محسوب شود. او تاثیری قابل توجه در آرسنال داشت و کمک کرد تا تیمی سردرگم و نه چندان درخشان، برای چهار ماه در صدر جدول لیگ برتر جای داشته باشد. او در همین فصل قهرمان FA Cup و جام جهانی شد و از نظر آماری، یکی از کلیدی ترین بازیکنان آلمان در برزیل بود. ضمن اینکه در فهرست دو نفر از بهترین مربیان جهان، آرسن ونگر و یواخیم لوو، جایگاه ثابتی را در اختیار داشت.
 اوزیل که در 5 فصل گذشته، بیشترین پاس گل ها را در فوتبال اروپا داده، از زمان پیوستن به آرسنال، در آمار پاس سالم، رکورد تازه ای را به جا گذاشته است؛ موضوعی که شاید منتقدان اوزیل، آن را هم یک فاجعه بدانند! بین تاثیری که او در بازی های تیم هایش ایفا کرده و توجهی که دریافت می کند، فاصله زیادی وجود دارد و این تناقض شاید تنها در شخصیت خود اوزیل بتوان جستجو کرد.

 

فوتبال و درون گرایی

اما چرا نمایش های این ستاره آلمانی کمتر به چشم می آید؟ شاید دلیل این سوال را بتوان در پاسخ اولین مربی اوزیل، رالف مارون، درباره اولین برخوردش با او در نوجوانی، پیدا کرد:\" او بسیار کوچک، ساکت و درونگرا بود.\" سوزان کین، در کتاب پرفروشش، \"سکوت: قدرت درونگراها در دنیایی که نمی تواند دست از صحبت کردن بردارد\" نوشته که در قرن 21، جوامع افراد درون گرا را نادیده می گیرد و این ویژگی آنها را مضر می داند.

تردیدی نیست که فوتبال جزئی از صنعت سرگرمی است اما همیشه ستاره های درونگرایی هم در آن حضور داشته اند؛ بازیکنانی مانند پت نوین، دارن اندرتون یا پل اسکولز که در اوج دوران حرفه ای شان هم بسیار خجالتی بودند. گرت بیل هم وقتی جوان تر بود، به عنوان بازیکنی بسیار خسته کننده، توصیف شده بود. لیتون بینز، مدافع چپ درخشان اورتون، تنها به دلیل خجالتی و درون گرا بودنش، نتوانست جایی برای خود در فهرست فابیو کاپلو در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی پیدا کند. در صورتی که او انتخاب می شد، می توانست برای اولین بار در بلوم فونتین مقابل اوزیل قرار بگیرد.

در فوتبال، ورزشی که در آن مهاجمان پر سر و صدا، هافبک های طناز و مدافعان تنومند توجهات را جلب می کنند، بازیکنان درون گرا به راحتی نادیده گرفته می شوند. شیوه رفتاری الکسیس سانچس، خرید این فصل آرسنال، می تواند یک الگو برای هم تیمی اش، اوزیل، باشد. او با ضرباهنگ بالایی بازی می کند و ژست های جالبی در زمین می گیرد؛ در هنگام زدن ضربات ایستگاهی، لنگه شورت ورزشی اش را کمی بالا می زند و بعد از گلزنی هم، بدون نگرانی از اخطار داور، پیراهنش را از تن خارج می کند. ستاره شیلیایی برای سکوها بازی می کند و سکوها هم او را دوست دارند.
 

از منظر تاریخی هم بازیکنانی مانند پل گاسکوین، یان رایت و رنه هیگوئیتا بودند که بیش از مربی، برای تماشاگران بازی می کردند و نیاز آنها به دیده شدن، همزیستی جالبی بین آنها و هواداران شان ایجاد کرده بود. گازا و بقیه نیاز داشتند که هواداران بی وقفه آنها را تشویق کنند و هواداران هم با رضایت خاطر کامل، در همه بازی ها این ستاره های کاریزماتیک را تشویق می کردند. کریس رونالدو را هم می توان جزو این دسته قرار داد؛ بازیکنی که به دنبال ارائه تصویری بی عیب و نقص از یک ورزشکار است.
 

در حالی که بازیکنانی مانند اوزیل ترجیح می دهند در سکوت کارشان را انجام بدهند. این چندان اتفاقی نیست که فلورنتینو پرز، رئیس باشگاه رئال مادرید، خیلی راحت اجازه داد تا اوزیل راهی لندن شود و تنها دیداری که این فصل اوزیل توانست توجهات را جلب کند، پیروزی 3-0 آرسنال مقابل استون ویلا بود؛ دیداری که الکسیس سانچس در آن غیبت داشت.

بعضی مربیان، بازیکنان آرام تر را بهتر از بقیه اداره می کنند. ونگر که خود هم شخصیتی نسبتا آرام دارد، بارها از اوزیل در یک سال گذشته دفاع کرد. ژوزه مورینیو هم که شخصیتی پرهیاهو و جنجالی دارد، نیز یکی از طرفداران اوزیل است و در مورد او گفته \" هر بار که مسوت صاحب توپ می شود، توپ لبخند می زند!\"

جادوگر ساکت

ونگر اخیرا در مورد اوزیل گفته بود:\" همیشه وقتی بازی ها را دوباره تماشا می کنید، یک نمایش خوب از مسوت می بینید\". تردیدی نیست که این ستاره آلمانی هم از زمان حضور در لیگ برتر، نمایش های ناامید کننده ای داشته اما اگر بازی های او را به دقت بیشتری تماشا کنید، متوجه می شوید که چرا او در بین تعدادی از بهترین مربیان دنیا، تا این اندازه مورد توجه است.

اینکه او پایه گذار بیشتر گل های تیمش است، مانند دیدار مقابل بشیکتاش، کمتر مورد توجه قرار می گیرد. نحوه ضربه زنی او هم بسیار جالب است؛ او بیش از اینکه توپ را شوت کند، با ضربه ای که بیشتر به یک \"نوازش\" شبیه است، آن را به هم تیمی اش می رساند. او کمتر به بازیکنی که قرار است توپ را دریافت کند، نگاه می کند و به ندرت می توان فهمید که قصد دارد چه برنامه ای برای حمله طرح ریزی کند.

در خارج از زمین هم شرایط مشابه است. احتمالا در جشن آرسنالی ها بعد از قهرمانی در FA Cup بود که بسیاری از هواداران این تیم برای اولین بار صدای ستاره تیم شان را شنیدند. بعد از قهرمانی در جام جهانی هم علی رغم اینکه رسانه ها دوست داشتند صحبت ها و تصاویر او به ویژه پخش کنند، او ترجیح می داد خود را در میان هم تیمی هایش گم کند.

شاید اینکه ستاره های درون گرا، در فوتبال به حق شان نمی رسند، کمی هم تقصیر ما باشد. آنها کاری را که باید انجام بدهند، می کنند و اما ما هستیم که می خواهیم آنها را با جزئیاتی که شاید اهمیت چندانی نداشته باشد، ارزیابی کنیم. کریس رونالدو زمانی در مورد کم حرف بودن اوزیل گفته بود:\" او اجازه می دهد بازی اش حرف بزند.\" شاید بهتر باشد ما هم به همین راضی باشیم؛ فوتبال ستاره ها پرسر وصدا زیاد دارد.

منبع: fourfour two
 

     
آی اسپورت
2014-11-13 17:04:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر