فهرست
ریشه های موفقیت باشگاه های بزرگ اروپایی
ریشه های موفقیت باشگاه های بزرگ اروپایی

ریشه های موفقیت باشگاه های بزرگ اروپایی

آی اسپورت- شرط موفقیت بسیاری از باشگاه های حرفه ای فوتبال دنیا اهمیت به رده های پایه و بازیکن سازی است. در واقع اگر این اصل مهم فراموش شود تاثیرات مخرب این کمبود بزرگ در آینده همچون زخم سر باز می کند و نوسان و بی ثباتی شدید یک باشگاه را رقم می زند.
بزرگ ترین و متمول ترین باشگاه های دنیا حتی اگر در طول سال میلیون ها یورو صرف خرید بازیکن کنند اگر از اهمیت رده های پایه و توجه به آن غافل شوند در درازمدت تضعیف می شوند؛ اتفاقی که بارها در فوتبال اروپا افتاده است.
رمز موفقیت بسیاری از باشگاه های اروپایی که در سال های اخیر افتخارات زیادی در لیگ قهرمانان و لیگ های داخلی کشورشان به دست آورده اند تا حد بسیار زیادی به آکادمی های فوتبال خود باشگاه و بازیکن سازی بستگی دارد. این موضوع به قدری اهمیت دارد که گاه شاهد آن هستیم باشگاهی همانند میلان یا بارسلونا با کودکانی 9 یا ده ساله قرارداد می بندد.
سایت دیلی میل بازیکن ساز ترین باشگاه های دنیا را معرفی می کند و جای تعجب نیست که بزرگ ترین باشگاه های دنیا نظیر بارسلونا، رئال مادرید یا منچستریونایتد در این فهرست قرار دارند. اصلااگر آنها بازیکن سازی نداشتند که به باشگاه های بزرگی تبدیل نمی شدند. البته در سال های گذشته همیشه این باشگاه های هلندی و پرتغالی بودند که در صدر بازیکن سازترین باشگاه های اروپایی قرار داشتند اما بنا به دلایل زیادی قدرت گذشته را در این زمینه ندارند.
    
بارسلونا، یکه تاز در دنیای بازیکن سازی
باشگاه بارسلونای اسپانیا بازیکن ساز ترین باشگاه فوتبال در تمام دنیاست. این را می توان از تعداد ستاره هایی که از آکادمی این باشگاه برخاسته اند فهمید.
بارسلونا هم اکنون 43 بازیکن طراز اول در سطح دنیا دارد که همه آنها از آکادمی خود باشگاه یعنی «لاماسیا» برخاسته اند. این آکادمی از سوی فیفا غیرقانونی اعلام شده است اما جالب است بدانید که همچنان به کار خود ادامه می دهد. به هر حال از این 43 بازیکن، 13 نفر هنوز در خود بارسلونا بازی می کنند و بقیه در دیگر تیم های درجه یک و معتبر اروپایی و اسپانیایی به میدان می روند.
لیونل مسی و اینیستا سرآمد بازیکنانی هستند که از لاماسیا به بارسلونا رسیدند و برای مدت زمان طولانی در جمع برترین بازیکنان فوتبال دنیا قرار گرفتند. این آکادمی و علاوه بر آن سایر بخش های مربوط به بازیکن سازی باشگاه بارسلونا در تمام طول سال اقصی نقاط دنیا را زیر پا می گذارند تا استعدادهای بی نظیر ولو خردسال را به باشگاه بکشانند. هم اکنون بازیکنان محصول آکادمی بارسلونا در پنج لیگ معتبر اروپایی انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا بازی می کنند.
    
منچستریونایتد اوج می گیرد
در رده دوم برترین باشگاه های بازیکن ساز منچستریونایتد قرار دارد. تیم محبوب انگلیسی هم اکنون 36 بازیکن طراز اول در فوتبال دارد. از این تعداد 12 بازیکن هم اکنون عضو منچستر یونایتد هستند و 24 بازیکن در تیم های دیگر بازی می کنند. جانی ایوانز و دارن فلچر مطرح ترین بازیکنانی هستند که محصول خود این باشگاه به شمار می روند و هنوز هم برای این من یونایتد بازی می کنند. اما بزرگ ترین استعداد چند سال اخیر این باشگاه پرطرفدار پل پوگبای فرانسوی است که از دست باشگاه رفت. البته این آلکس فرگوسن، سرمربی پیشین منچستر بود که این بازیکن را به یوونتوس فرستاد. پوگبا هم اکنون یکی از برترین بازیکنان اروپاست. هم اکنون برنامه های بازیکن سازی این باشگاه و تقویت آکادمی یونایتدها در اولویت برنامه های مدیران ارشد باشگاه قرار دارد و با این روند شیاطین سرخ در بازیکن سازی اوج خواهند گرفت.
    
رئال مادرید و صادرات به تمام اروپا
متمول ترین باشگاه دنیا قرار نیست همیشه حاضری خور باشد و ستاره های دیگر تیم ها را با صرف مبالغ کلان بخرد. این باشگاه سلطنتی اسپانیایی در زمره بازیکن ساز ترین باشگاه های فوتبال دنیا قرار دارد و تا امروز بازیکنان زیادی را به فوتبال دنیا معرفی کرده است. این باشگاه مادریدی در رده سوم بازیکن ساز ترین باشگاه های دنیا قرار دارد. 34 بازیکن محصول این باشگاه به طور پراکنده در تیم های مختلف اروپایی بازی می کنند و تنها هشت نفرشان در رئال باقی مانده اند. ایکر کاسیاس، دروازه بان اسطوره ای رئال سرآمد این بازیکنان است. خوآن ماتا، دیگر بازیکن مهمی است که از رئال مادرید به فوتبال اروپا معرفی شد و هم اکنون برای منچستریونایتد بازی می کند. رئال مادرید بتازگی با یک پسر دوازده ساله قرارداد امضا کرده است.
    
لیون فرانسه و اجبار برای فروش بازیکنان جوان
لیون باشگاهی است که به فوتبال دنیا بازیکنان زیادی معرفی کرده اما کمتر بهره ای از آنها برده است. هم اکنون 33 بازیکن این باشگاه در باشگاه های مختلف اروپایی از جمله خود لیون بازی می کنند.
لیون از این تعداد 15 نفر آن را حفظ کرد و 18 نفر دیگر را به تیم های دیگر واگذار کرده است. در واقع ستاره های جوان لیون همیشه مد نظر باشگاه های بزرگ اروپایی قرار دارند و از آنجا که قدرت مالی لیون به پای دیگر باشگاه های بزرگ نمی رسد مجبورند هر فصل حداقل یک ستاره خوب و با آتیه خود را بفروشند. با این حال لیون با همین ستاره های جوانش همیشه جزو مدعیان لوشامپیونه فرانسه قرار دارد.
    
پاری سن ژرمن می سازد و می خرد
پاری سن ژرمن رده پنجمی هم دیگر باشگاه فرانسوی است که اکنون تعداد زیادی بازیکن طراز اول به فوتبال دنیا معرفی کرده است. 27 بازیکن محصول باشگاه پاریسی موفق شدند خود را به سطح اول فوتبال اروپا برسانند که البته این تیم متمول پاریسی سهم کمتری از استعدادهای خود دارد، چرا که تنها پنج بازیکن از این تعداد در خود باشگاه بازی می کنند.
در واقع تزریق سرمایه های چند میلیون دلاری به این باشگاه پاریسی که از سوی ثروتمندان عرب صورت گرفت باعث شد تا این باشگاه فروش ستاره های جوان خود را در دستور کار قرار بدهد و به جای آن بزرگ ترین ستاره های روز فوتبال دنیا همانند زلاتان ابراهیموویچ را به خدمت بگیرد. البته غیر از ابراهیموویچ، تیاگو سیلوا و داوید لوئیز ستاره های گران قیمت دیگری بودند که به جمع پاریسی ها اضافه شدند. هم اکنون این باشگاه متمول پاریسی ترجیح می دهد هم بازیکن سازی و هم خرید ستاره های بزرگ دنیا را در کنار یکدیگر داشته باشد.

     
آی اسپورت
2014-11-13 17:22:11
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر