فهرست
ورزشگاه نمی‌خواهیم، یک خوابگاه درست کنید!
ورزشگاه نمی‌خواهیم، یک خوابگاه درست کنید!

ورزشگاه نمی‌خواهیم، یک خوابگاه درست کنید!

آی اسپورت – مستندی بود درباره آکادمی اتلتیکو مادرید و احوال بازیکنان جوانش. آنها تمرین می‌کردند و شبها در خوابگاه هم با هم بودند. نگرانی‌شان این بود که آینده‌شان چه خواهد شد؟ باشگاه حاضر می‌شود با آنها قرارداد حرفه‌ای امضا کند یا رویای‌شان برای ورود به فوتبال حرفه‌ای به هم می‌خورد و باید بخت‌شان را در تیمی کوچکتر یا رده پایین‌تر امتحان کنند. اتاق‌های خوابگاه ساده اما مرتب بود. شب‌ها می‌توانستند درس بخوانند یا برای تفریح پلی‌استیشن بازی کنند.

 یکی از این شب‌ها میهمان ناخوانده‌ای آمد تا با آنها صحبت کند و کمی روحیه بدهد. یکی که وضعیت آنها را خوب می‌شناخت، چون خودش از همین خوابگاه گذشته بود تا به بالاترین سطح، یعنی تیم اصلی اتلتیکو و تیم ملی اسپانیا برسد. کوکه برای آنها تعریف کرد که خودش هم این تردیدها را تجربه کرده، ماه‌ها و سال‌ها انتظار کشیده تا فرصت بازی در تیم اصلی را پیدا کند و بتواند خودش را نشان بدهد، ولی سرانجام روز موعود رسید و توانست به آرزویش برسد. همین جملات قوت قلبی برای بازیکنان نوجوانان بود که دلسرد نشوند و تمرینات و سختی‌ها را تحمل کنند، آنها که دغدغه دیگری نداشتند و تمام امکانات زندگی برای‌شان مهیا بود.

 مصاحبه حسین حسینی که از وضعیت اسفبار زندگی‌اش در اردوگاه استقلال گفت مقایسه امکانات بازیکنان جوان در فوتبال اروپا و ایران را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. اگر اتلتیکو یا هر باشگاه معمولی اروپایی برای بازیکن آکادمی‌اش امکانات مناسبی در خوابگاه فراهم می‌کند و حتی حواسش هست که مبادا روحیه این بازیکنان افت کند، آنچه استقلال به‌عنوان خوابگاه در اختیار بازیکن تیم اصلی‌اش قرار داده، فقط یک کانتینر است بدون امکانات اولیه. چهار دیوار و یک سقف که در تابستان و زمستان به دمای محیط در می‌آید. با یک وعده غذا برای بازیکنی که باید تغذیه‌اش مرتب باشد.

اگر در اتلتیکو کوکه به بازیکنان آکادمی سر می‌زند تا روحیه‌شان را نبازند و مردد نشوند، در استقلال مجتبی جباری مجبور بوده بخاری برقی بخرد تا دروازه‌بان تیم شب‌ها از سرما نلرزد. باشگاه استقلال حتی نیازهای اولیه بازیکنش را تامین نکرده، چه رسد به اینکه به فکر روحیه آنها باشد یا تفریحی در خوابگاه مهیا شود تا حوصله‌‌شان سر نرود. آنچه حسینی در برنامه نود از وضعیتش گفت این سوال را به‌وجود می‌آورد که اصولا مدیران باشگاه استقلال در همه این سال‌ها بر چه اساسی انتخاب شده‌اند؟ آیا برای رسیدن به مدیریت باشگاه برنامه‌ای ارائه داده‌اند و اگر جواب مثبت است در این برنامه سرفصلی برای تیم‌های پایه و آکادمی وجود داشته؟

مقایسه باشگاه‌های اروپایی و ایرانی به خاطر شرایط متفاوت‌شان در همه جنبه‌ها منطقی نیست. مثلا نمی‌توان از باشگاه‌های لیگ برتری ایران انتظار داشت که مثل آرسنال یا اتلتیکو مادرید بتوانند ورزشگاه جدیدی بسازند، ولی تدارک خوابگاهی که ساخت و تجهیزش ممکن است معادل رقم قرارداد سالانه دو بازیکن باشد و می‌تواند سال‌ها استفاده شود، توقع بالایی از باشگاهی مثل استقلال نیست.

از باشگاهی که پسوند فرهنگی دارد، حداقل انتظار می‌رود که به وضعیت زندگی بازیکنان هم فکر کند و تمرکزش فقط روی بمب‌های نقل و انتقالات و برد و باخت مسابقات نباشد. از وجه انسانی و اخلاقی ماجرا هم که بگذریم، ساخت یک خوابگاه و رسیدگی به بازیکنان جوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و کافی است هر سال یکی از این بازیکنان به تیم اصلی اضافه شود تا هزینه آنها را جبران کند.

تصور کنید اگر حسینی در شرایط سخت اردوگاه تسلیم می‌شد، استقلال مجبور بود دروازه‌بان جدیدی را با رقمی بالا بگیرد و البته تضمینی نبود که بتواند عملکرد او را تکرار کند. بخشی از موفقیت پروژه شفر سهم حسینی است؛ جوانی که از بی‌توجهی‌ها ناامید نشده تا امروز مدیران بتوانند سرشان را بالا بگیرند. حسینی این روزها نیازی به زندگی در اردوگاه استقلال ندارد، ولی باشگاه بعد از دیدن این مصاحبه هرچه زودتر باید به فکر تاسیس یک خوابگاه برای جوانان بعدی باشد.

۱۵ ۱۳  
آی اسپورت
2018-01-17 14:09:00
نظر دهید

۱۳ نظر
هادي
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۱
اين رو به دولت بگين كه براي تيم محبوبش رايزني ميكنه ريسجمهورش به دولتي كه مربي تيم رقيب با 20 برابر قيمت قرار دادش تمديد ميكنه به دولتي كه پول جوري تو حساب تيم رقيب ميريزه كه ميشه بيست ميليارد بالا كشيد همه بدهي هاشم ساف كنه به دولتي كه رانت داوري بودجه كميته انضباتي هميشه در اختيار تيم رقيب قرار داده و براي استقلال نبوده تيمي كه كارت سوخت پورش ميده تلب هشت ميليارد جريمه ميده مثل ريگ پول خرج ميكنه و قرار داد قير قانوني رو بدون هيچ جريمه اي ميبنده وبه زور تضعيف تيمهاي رقيب داوري قهرماني مياره معلومه نيميخواد استقلال نتيجه بگيره
Amir
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۹
گلم وضع املات خیلی داغونه ها.
۳
امین
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۵۹
دوست عزیز اولا فرمایشات شما درست نیست ثانیا این اتفاق در دوره محمود افتاد که همه جوره هوای تیم شما رو داشت و با بازیکن شما ملاقات خصوصی داشت و در دولتش هر دو سه ماه مدیر پرسپولیس عوض میشد .
۳
حمید
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۰۱
ساف-قیر قانونی!!! عزیزم چندسالته؟؟ 5تا خط نوشتی صدتا غلط املایی داری تو بجای گفتن این اراجیف و توهماتت برو خوندن نوشتن یاد بگیری تا بعد. معلومه که سنت کمه و فقط خواستی یه چیزی بگی
۴
only perspolis
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۰۳
حقیقتش من نتونستم این چیزایی را که گفتی بخونم میشه شفاهی بگی خخخخ
۴
سعید از دامان طبیعت
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۰۵
چی میگی بابا! ما که نفهمیدیم. کلا همه کیسه کشا همینطورن بی سواد و هوچی
۴
مجیدپرسپولیسی
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۱۶
اشتباهی لایک کردم . بعد این اتفاقا در زمان دکتر محمود احمدی نژاد افتاده بود که همگان میدونند احمدی نژاد یک استقلالی تیر بوده!! ولی قبول دارم دولت باید این دو باشگاه رو خصوصی کنه!! یا مدیریتشو بده دست مردم . نه اینکه حرفی بگه این تیم برای مردم . سهامش انتخاب مدیریتش انتخاب اعضای هیئت مدیره اش و ... همه دست خود مردم باشه .نماینده های مردم هم میتونند دکتر دادکان . حاج حسین هدایتی و افرادی که این سالها به پرسپولیس خدمت کردند باشه .
۵
مهدی1
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۱۳
صدبارگفتم قرصتو بعدغذا نخور....اه
۳
غیر هادی
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۰۸
هادی جان مثل اسمت داغ کردی این حرفها ی شما چه ربطی به شقیقه داشت ب ادر جان حرف خیلی ساده است تیمی با آن همه تلپ وتلپ و برو بیا برای آبرور خوش برای راحتی جوانها ب ای کم کردن هزینه ها اگر چند تا اطاق 3 در4 با امکانات اولیه ورفاهی برای بچه های خودش تهیه کنه عیبی داره
حتما نداره اما متاسفانه همیشه حرف حق تلخه آبی و قرمز هم نداره تا حرفی زده میشه میخویم توجیه غلط کنیم و فوری میریم سراغ رقیب اینکه همیشه همه آخر قافله هستیم
رضا
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۲۱
بابا ۵ سال بازیکن میلیاردی نخرید یه استادیوم بسازید تا ۱۰۰۰ سال دیگه فرصت قهرمان شدن وجود داره .هم استقلال هم پرسپولیس .
۴ ۲
برزو
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۴۴
چقدر شما ساده و بي اطلاع هستي كه فك ميكني در عرض ٥ سال صرفه جويي در قرارداد بازيكنان(!) ميشه استاديوم ساخت!
استقلال و پرسپوليس همين الان نزديك صد ميليارد بدهكاري دارند ورزشگاه ٣٥ هزار نفري امام رضا در مشهد ٢٠٠ ميليارد تومن خرجش شد كه براي استقلال و پرسپوليس بايد ورزشگاه بالاي ٥٠ هزار نفري ساخته بشه به خاطر تعداد هواداران.
باشگاهها هنوز حق پخش نميتونن بگيرن از صدا و سيما هنوز قانون كپي رايت در ايران نداريم كه باشگاهها بتونن پيرهن بفروشن و درامدزايي داشته باشن.
با صرفه جويي در قرارداد بازيكنان در عرض ٥ سال شايد بشه يه سالن (براي فوتسال و واليبال و...) ساخت نه استاديوم فوتبال!
رضا
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۴۲
خب ده سال هزینه نکنید .فولاد ۱۰ سال کمتر هزینه کرد به جاش بهترین استادیوم ایران و ساخت .این تابو باید شکسته بشه .هوادارای استقلال و پرسپولیس راحت تو اسیا میتونن حرف اول و بزنن .
عارف
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۱۲
پررویی هم حدی داره گرونترین تیم رو براتون بستن قسط وام منصوریان رو دادن فقط ۳ میلیارد برای شجاعیان دادن هنوز هم مظلوم نمایی میکنید
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر