فهرست
افزایش سهمیه آسیایی؛ نیاز به لابی نبود
افزایش سهمیه آسیایی؛ نیاز به لابی نبود

افزایش سهمیه آسیایی؛ نیاز به لابی نبود

آی اسپورت - کنفدراسیون فوتبال آسیا رده‌‌بندی باشگاهی کشورهای تابعه را در تعیین سهمیه‌های لیگ قهرمانان ملاک قرار می‌دهد. معیار سنجش عملکرد سالیانه تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا و همچنین رده‌بندی ملی هر کشور است که از سوی فیفا اعلام می‌شود. جمع‌آوری این امتیازها که عملکرد تیم‌های باشگاهی نقش مؤثرتری در آن دارد، رده‌بندی باشگاهی هر کشور را تعیین می‌کند و طبق همین رده‌بندی سهمیه‌ها در لیگ قهرمانان تعیین می‌شود. نکته‌ای که متولیان فوتبال ایران چندان آن را اطلاع‌رسانی نمی‌کنند و از ذهن افکار عمومی پنهان مانده این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای هر دوره دو ساله سهمیه‌ها را مشخص می‌کند.

در همین راستا لازم است بدانیم که سهمیه فوتبال ایران با توجه به رده‌بندی سال 2017 برای دو سال 2019 و 2020 تعیین شد و فوتبال ایران صاحب 2 سهمیه مستقیم و 2 سهمیه پلی‌آف شد که در فصل جاری پرسپولیس و استقلال به صورت مستقیم راهی لیگ قهرمانان آسیا شدند و ذوب‌آهن و سایپا در پلی‌آف شرکت کردند که فقط ذوب‌آهن موفق به صعود از پلی‌آف شد. طبق این رده‌بندی در منطقه غرب آسیا، امارات و عربستان سهمیه 1+3 را دریافت کردند و ایران و قطر با سهمیه 2+2 راهی لیگ قهرمانان آسیا شدند.

در این میان برخی مسئولان فدراسیون فوتبال بخصوص مهدی تاج کوشیدند افزایش سهمیه‌ای که برای فوتبال ایران در نظر گرفته شده را به نام خود بنویسند، غافل از اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا با راستی آزمایی درباره تعلق سهمیه‌ها در واقع دست عده‌ای را که می‌خواستند افزایش سهمیه ایران برای سال‌های 2021و2022 را به نام خود بنویسند، رو کرده است. در واقع اگر می‌بینیم از 2 فصل دیگر فوتبال ایران دارای 3 سهمیه قطعی و یک سهمیه پلی آف است، این نشأت گرفته از رشد فوتبال ایران در سطوح ملی و باشگاهی است نه رایزنی‌ها و با لابی‌هایی از این دست.

با توجه به حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان در فصل 2018، حضور استقلال در مرحله یک چهارم نهایی و صعود متوالی باشگاه‌های قطری در نیمه نهایی فصل 2018 و 2019، ایضا غیبت نمایندگان امارات در مراحل بالاتر و فقدان تیم عربستانی‌ها در مرحله یک چهارم نهایی سال 2018، رده‌بندی باشگاهی ایران و قطر وضعیت بهتری نسبت به اماراتی‌ها و عربستانی‌ها پیدا کرده است. در حال حاضر بین تیم‌های منطقه غرب آسیا، قطر نخستین تیم است و سپس ایران رده‌بندی مطلوب‌تری نسبت به سایر کشورها دارد. در واقع این رده‌بندی فوتبال ایران و قطر را صاحب سهمیه 1+3 خواهند کرد که براساس قوانین AFC این سهمیه برای سال‌های 2021 و 2022 خواهد بود چرا که سهمیه سال‌های 2019 و 2020 از قبل و طبق رده‌بندی سال 2017 تعیین شده بود و فوتبال ایران در دو فصل آتی لیگ قهرمانان آسیا همچنان باید با همان سهمیه 2+2 شرکت کند.

حال اینکه مهدی تاج اعلام کرده پیشنهاد ایرانی‌ها و قطری‌ها باعث افزایش سهمیه شده. در حقیقت اظهارات دقیقی در این خصوص نیست و سهمیه‌ها بر اساس یک قانون از قبل طراحی شده، مشخص می‌گردد. در همین راستا باید این نکته مهم را هم اضافه کرد که روزنامه الاتحاد امارات نیز در گزارشی نوشته بود که سهمیه امارات به دلیل عملکرد باشگاه‌های این کشور برای دو فصل آینده کاهش خواهد یافت و این موضوع به نوعی تأییدکننده افزایش سهمیه ایران و قطر است.

صحبت‌های رئیس فدراسیون آنجا بیشتر زیر سؤال می‌رود که مشارالیه پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما، اعلام کرده بود سهمیه ایران با صعود پرسپولیس به فینال 1+3 شده است اما چه شد که سهمیه ایران به 2+2 کاهش یافت؟ آیا سال گذشته هم ایران و قطر خودشان به کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد داده بودند که سهمیه آنها به 2+2 کاهش پیدا کند و امسال تصمیم دیگری گرفته‌اند؟ به هرحال سناریوسازی رئیس فدراسیون فوتبال نمی‌تواند حقیقت را پنهان کند و باید به این نکات توجهی دقیق و براساس مستندات داشت.

ایران ورزشی

۱    
آی اسپورت
2019-09-26 15:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر