فهرست
بخواهید! این زیباترین دربی تاریخ می‌شود
بخواهید! این زیباترین دربی تاریخ می‌شود

بخواهید! این زیباترین دربی تاریخ می‌شود

آی اسپورت - روز شنبه درست وقتی که این دربی ۵۱ ساله می‌شود، قرار است این دو تیم یکبار دیگر به مصاف هم بروند که دارای حساسیت جدولی نیز هست. دو تیم برای کسب عنوان قهرمانی با یکدیگر رقابت می‌کنند و کاش این حساسیت تنها به جذاب‌تر شدن بازی کمک کند. طبعا شکست رقبا و به قهرمانی رسیدن قطعا برای هواداران دو تیم لذت دیگری دارد به خصوص با شرایط خاص جدول لیگ که هرکدام از دو تیم اگر در دربی برنده از میدان خارج شوند با روحیه مضاعفی لیگ را پی می‌گیرند و تبدیل به مدعی اول قهرمانی می‌شوند. چهار فصل پیش، برانکو تقریبا شرایط مشابهی همچون شفر داشت. تیمی که در نیم‌فصل اول ضعیف ظاهر شد و در نیم‌فصل دوم عملکردش بهتر شد و در آستانه دربی خود را نزدیک به استقلال کرد و با شکست استقلال بالاتر از رقیب دیرینه قرار گرفت. حال این فرصت نصیب شفر شده که آن اتفاق را تکرار کند و به سلطه چند سال پرسپولیس پایان دهد. در این مطلب به بررسی شرایط دو تیم و مقایسه سر مربیان و خطوط مختلف دو تیم می‌پردازیم:

انتظار نبردی جذاب با دو تیم آماده : دو تیم نسبت به دربی‌های چند سال اخیر از شرایط مطلوبی بهره می‌برند. پرسپولیس که به دنبال تکرار قهرمانی‌اش است، در نیم‌فصل دوم کمی هوادارانش را نگران کرد ولی بازیکنان جدید این تیم به شرایط ایده‌آل نزدیک‌تر می‌شوند و آنهایی که از فرم خوب خود در نیم‌فصل اول دور بودند ، کم‌کم دارند همان بازیکنان مورد انتظار برانکو می‌شوند. پرسپولیس با توجه به افت محسوس، باز هم یکی از بهترین تیم‌های لیگ ما از نظر کیفیتی است و با ۱۲ برد، ۹تساوی و یک شکست صدرنشین لیگ است.

استقلال مدل شفر در اولین فصلی که این مربی آلمانی از ابتدا روی نیمکت این تیم نشست، مثل عادت این چند سال، فصل را خوب آغاز نکرد و نیم‌فصل اول را پر نوسان ظاهر شد. اما با توجه به تعطیلی تقریبا دوماهه لیگ، شفر فرصت کافی را پیدا کرد تا روی نقاط ضعف تیمش بیشتر کار کند و با اضافه شدن چند بازیکن جدید، استقلال نتایج بهتری کسب کرد تا جایی که حالا یکی از مدعیان قهرمانی محسوب می‌شود. استقلال با ۱۲ برد، ۷تساوی و ۳ شکست با تفاضل گل بهتر نسبت به تراکتورسازی در رتبه دوم قرار دارد و اگر برنده این دربی بشود با یک تیر دو نشان زده.

مردانی از جنس دربی

1
1

برانکو ایوانکویچ ۸دربی به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم قرار گرفته که ۳پیروزی، ۲شکست و ۳تساوی بدست آورده است. بردهای برانکو برابر استقلال قلعه‌نویی، مظلومی و شفر بوده است. بهترین نتیجه برانکو برد چهار گله در دربی بوده است که حسابی این مربی را نزد هواداران این تیم محبوب کرد. وینفرد شفر هم سابقه سه دیدار در دربی تهران دارد  که عملکردش شامل یک برد، یک باخت و یک تساوی بوده است. او در فصل گذشته در دیدار برگشت توانست برانکو را شکست دهد و انتقام دیدار رفت را از او بگیرد.

تا به این جای کار تقابل‌های این دو سرمربی موفق دو تیم پرطرفدار تهران با یکدیگر مساوی بوده است و باید دید مچ‌اندازی چهارم برانکو شفر به نفع کدام یک به پایان می‌رسد. شفر و برانکو مربیان ترسویی نیستند ولی  شاید برای این دیدار ریسک کمتری بکنند چون هدف‌های بزرگتری در ادامه فصل خواهند داشت و به خوبی واقفند که شکست در این دیدار می‌تواند تیم را با حاشیه‌های فراوان در ادامه راه همراه کند، به همین دلیل بعید نیست یک دربی مشابه دیدار رفت را شاهد باشیم.

هر دو مطمئن از چارچوب دروازه‌ها : برای پیروزی در دربی باید روی یک دروازه‌بان مطمئن برای حفاظت از دروازه‌ها حساب ویژه باز کرد .

* در تیم استقلال که دو دروازه‌بان خوب و مطمئن در اختیار دارد، هر کدام که به نظر شفر درون دروازه بایستد خیال هواداران از او راحت است. سیدمهدی رحمتی که دوباره وظیفه حفاظت از قفس توری این تیم را از حسینی پس گرفت یک دروازه‌بان با تجربه است که همین مسئله یک نکته برتری برای رحمتی نسبت به حسینی محسوب می‌شود. استقلال در چند دربی با درخشش رحمتی پیروز از میدان خارج شده و حتی در دیدارهایی که با شکست استقلال همراه بوده است رحمتی باز هم از بهترین بازیکنان تیمش بوده، رحمتی سابقه گرفتن پنالتی در دربی را هم دارد، و با توجه به اتفاقات فصل گذشته شاید دیگر رحمتی را در پایان راه قلمداد می‌کردند ولی رحمتی کاملا آماده نشان داده و یک فصل موفق را در استقلال سپری می‌کند. سیدحسین حسینی هم یک دروازه‌بان جوان و با جسارت نشان داده. او فصل پیش توانست با عملکرد خوبش رحمتی را نیمکت‌نشین و رکورد کلین‌شیت در لیگ  را به نام خود ثبت کند .

* در اردوی مقابل و در تیم پرسپولیس بیرانوند سنگربان این تیم بهترین دروازه‌بان حال حاضر ایران است. او تنها انتخاب برانکو برای ایستادن در درون دروازه محسوب می‌شود. او که سابقه 5 دربی را در کارنامه‌اش دارد  توانسته یک پیروزی، دو شکست و دو تساوی کسب کند. بیرو سال بسیار موفقیت‌آمیزی را پشت سر گذاشت و می‌خواهد همین روند را در سال جدید نیز داشته باشد.

رادو گلر دوم این تیم که ذخیره مطمئنی نشان داده و در دیدار آخر این تیم در نبود بیرانوند عملکرد خوبی داشت و توانست یک پنالتی را مهار کند، ولی با حضور بیرانوند او شانس ناچیزی برای حضور در این دیدار دارد.

خط دفاع مدرن در مقابل خط دفاع سنتی : خط دفاع پرسپولیس در این چند فصل نقطه قوت این تیم محسوب می‌شود. سرخ‌ها با اتکا به همین دفاع مطمئن توانستند با تکرار موفقیت‌ها مقام‌هایی کسب کنند و حتی توانستند در مقابل تیم‌های آسیایی با خط حمله‌های زهردار مقابله کنند چیزی که در تیم استقلال هنوز در دیدارهای آسیایی یک معضل است. پرسپولیس با توجه به ثبات چهار ساله با برانکو، دفاع تیمی منسجم‌تری از رقیب دیرینه خود دارد. تجربه بالای سیدجلال و آمادگی این بازیکن باعث شده که در دفاع مرکزی زوج موفقی با شجاع خلیل‌زاده تشکیل بدهند که یکی از دفاع‌های خوب فوتبال ما در نبردهای هوایی است.

*در سمت مقابل وینفرد شفر وقتی که دید برای موفقیت در لیگ ایران به یک دفاع قدرتمند نیاز است تلاش بسیاری برای ایجاد یک دفاع مطمئن به کار بست و به این هدف رسید، زیرا استقلال بهترین خط دفاع لیگ را در اختیار دارد و گل‌های خورده این تیم تا به این جای فصل دورقمی نشده و آنها با دریافت فقط ۸گل در ۲۲هفته آماری فوق‌العاده از خود به نمایش گذاشته‌اند. خطی که با حضور پژمان منتظری، روزبه چشمی، محمد دانشگر عملکرد قابل ستایشی داشته است.

* در دفاع راست وریا غفوری بازیکن ملی‌پوش تیم استقلال که به خوبی در حملات اضافه می‌شود یکی از نقاط برتری تیم استقلال بر پرسپولیس است که در دیدار آخر با عملکرد همین بازیکن استقلال به برتری رسید. باید دید برانکو برای مهار وریا و اضافه شدن این بازیکن به حملات این تیم چه اقدامی انجام می‌دهد و اینکه شفر از  وریا در چه پستی استفاده می‌کند. مهدی شیری دفاع راست جدید  تیم پرسپولیس در نیم‌فصل دوم که به این تیم اضافه شد عملکرد قابل قبولی از خود ارائه داده، ولی هنوز انتظارات بیشتری از او وجود دارد .

* در دفاع چپ دو تیم تغییرات بسیاری در این فصل انجام دادند و این پست دائما دستخوش تغییر شده است. بعد محمد انصاری پرسپولیس از شایان مصلح در این پست استفاده می‌کرد و مصلح در این پست برای پرسپولیس بد کار نمی‌کرد ولی در چند دیدار آخری که در ترکیب این تیم قرار گرفت در حملات نیز اضافه می‌شد و روند رو به پیشرفتی داشت که با مصدومیت روبرو شد و جای او را در ترکیب سرخپوشان محمد نادری جوان گرفت، نادری هم رفته رفته در ترکیب این تیم بهتر عمل کرد، او یک بازیکن چندپسته است و برانکو روی مدافع جوان تیمش برای آینده حساب باز کرده است.

در مقابل شفر سه گزینه برای این پست دارد، آرمین سهرابیان، میلاد زکی‌پور و امید نورافکن و باید دید انتخاب شفر برای این دیدار کدام یک از این سه بازیکن است. در دو دیدار آخر این تیم زکی‌پور برای این تیم به میدان رفت و با توجه به حضور نورافکن در اردوی تیم ملی امید و نبودش در تمرینات استقلال شانس زکی‌پور برای حضور در ترکیب بیشتر است. انتظاری که شاید سرمربیان دو تیم از دفاع‌های چپ‌شان دارند این است که از پس وظایف دفاعی‌شان به خوبی برآیند و وظایف دفاعی بیشتری به آنها محول می‌شود.

2
2

جنگ هافبک‌ها در میانه میدان و تقابل وینگرها و هافبک‌های هجومی: پرسپولیس و استقلال از خط هافبک قدرتمندی بهره می‌برند که بعضا یا ملی‌پوش هستند و یا ادعای پوشیدن پیراهن ملی را دارند. در این دیدار جنگ اصلی در میانه میدان است جایی که بازی با زد و خورد فراوان همراه است و اگر تیمی بتواند جنگ‌های میانه میدان را ببرد، احتمالا بازی را هم برده است.

علی کریمی که یکی از بهترین هافبک‌های دفاعی حال حاضر ایران است و از آمادگی خوبی نیز بهره می‌برد  و برای این تیم در نقش گلزن نیز ظاهر شده و نقطه اتکای استقلال در خط هافبک است و به خوبی جلوی خط دفاع این تیم را پوشش می‌دهد. کریمی در این دیدار نقش تعیین‌کننده‌ای را ایفا می‌کند چون باید جلوی خط هافبک توانمند تیم پرسپولیس را بگیرد.

پاتوسی بازیکن خلاقی است که با عملکردش حسابی خود را در دل هواداران این تیم جا کرده است. استقلال در نیم‌فصل اول با مشکل طراحی حملات روبرو بود و پایین بودن خلاقیت برای ایجاد موقعیت در این تیم کاملا مشهود بود و با اضافه شدن پاتوسی پازل تاکتیکی شفر کامل شد و توان هجومی این تیم افزایش پیدا کرد.

فرشید باقری یکی دیگر از هافبک‌های میانی این تیم است که عملکردش در زمان حضور شفر کاملا ارتقا پیدا کرده و در پخش کردن توپ ‌پیشرفت چشمگیری داشته است، او در درگیری‌های میانه میدان و بازپس‌گیری توپ می‌تواند به این تیم کمک کند.

داریوش شجاعیان که از نیم‌فصل دوم با رهایی از بند مصدومیت به ترکیب این تیم اضافه شده به همراه فرشید اسماعیلی در سمت راست و چپ می‌توانند در دربی نقشی کلیدی داشته باشند. البته شجاعیان با آمادگی کامل کمی فاصله دارد اما اسماعیلی که با عملکرد خوبش در این چند فصل برای خود در ترکیب استقلال جایگاهی دست و پا کرده، یکی از نفرات محبوب این تیم است و هواداران انتظار این را از او دارند که فرشید بتواند زمینه‌ساز پیروزی برای آبی پوشان پایتخت باشد. فرشید سابقه گل زدن در دربی به بیرانوند را دارد.

در پرسپولیس کمال کامیابی‌نیا هافبک دفاعی خوب تیم پرسپولیس یکی از مردان برانکو برای تخریب بازی شاگردان شفر است. کمال باید در این دیدار حواسش به خطاها و کارت‌هایی که دریافت می‌کند باشد که پرسپولیس را گرفتار نکند، کمااینکه خطای او در آخرین دقایق دیدار برابر السد موجب به ثمر رسیدن گل پیروزی‌بخش السد شد. او باید در این مسابقه از پس پاتوسی برآید و فرصت بازی‌سازی را از او بگیرد.

احمد نورالهی هافبک تیم پرسپولیس که به تیم ملی نیز دعوت شد، دوباره به فرم ایده‌آل بازگشته و حتی می‌تواند رل هافبک دفاعی را به دست بگیرد. او احتمالا در این بازی بال راست پرسپولیس خواهد بود.

بشار رسن بعد از قهرمانی با عراق در جام صلح دوستی در شرایطی به تهران برمی‌گردد که وضعیت جسمی او ممکن است باعث خط خوردنش از ترکیب ثابت بشود. بشار بازیکن تکنیکی که با عملکرد پا به توپش توانایی به هم ریختن دفاع استقلال را دارد ولی یکی از ضعف‌های بشار شوت زدن است چیزی که شاید در این دیدار خیلی به کار آید.

مهدی ترابی جوان که در سه دیدار آخر این تیم برابر السد، نساجی و سپیدرود عملکرد خوبی از خود نشان داد شاید مهم‌ترین مهره تهاجمی پرسپولیس در دربی باشد. هواداران پرسپولیس روی گلزنی ترابی حساب باز کرده‌اند که مهره جدیدشان در اولین دربی که تجربه می‌کند دوست دارد گل زیبایش برابر استقلال در جام حذفی با لباس سایپا را تکرار کند.

سیامک نعمتی نیز که سال گذشته گل صعود این تیم به فینال آسیا را به ثمر رساند برای رسیدن به ترکیب پرسپولیس تلاش بسیاری کرده و اصلا دلش نمی‌خواهد که به نیمکت‌نشین باشد و می‌خواهد خیلی زود به ترکیب اصلی این تیم برگردد.

امید عالیشاه که دیگر یکی از کاپیتان‌های این تیم محسوب می‌شود و رقیبی مانند ترابی دارد در نیم‌فصل اول یکی از خوب‌های این تیم بود و بسیار نیز گلساز ظاهر شد  و در این دیدار اگر به او فرصت بازی برسد با توجه به توانایی بالای برداشتن حریف در موقعیت یک مقابل یک، می‌تواند برای این تیم گره‌گشا باشد. عالیشاه یکی از باتجربه‌های دربی است که سابقه گلزنی در این دیدار را نیز دارد و هیچوقت نیز شکست نخورده است .

روی نیمکت آبی‌ها، محسن کریمی که هرموقع برای این تیم به میدان رفته موثر ظاهر شده است. کریمی که اسیر مصدومیت‌های پی در پی بوده نتوانسته به آن چه که استحقاقش را دارد برسد ولی اگر در این دیدار به میدان برود می‌تواند برای استقلال موثر ظاهر شود. یکی دیگر از مهره‌هایی که استقلال روی نیمکت دارد خسرو حیدری با تجربه است، که اگر استقلال کارش با مشکل روبرو شد می‌تواند روی سانترهای او حساب باز کند.

جذابیت با شکارچی لحظه‌ها : این دیدار شاید موقعیت‌های زیادی نصیب مهاجمین نشود ولی از تک‌موقعیت‌ها هر تیمی که بتواند بهتر استفاده  کند می‌تواند برنده دربی نوروزی باشد و باعث جذاب‌تر شدن بازی نیز بشود.

علی علیپور مهاجمی است که قدرت شوتزنی خوبی دارد و از موقعیت‌ها به خوبی استفاده می‌کند و با توجه به داشتن سرعت خوب می‌تواند روز سختی را برای مدافعین استقلال رقم بزند. علیپور در این فصل ۱۱ گل برای پرسپولیس به ثمر رسانده و دلش می‌خواهد آقای گلی‌اش را تکرار کند. علیپور دو بار دروازه استقلال را باز کرده است که هردو بار با تک گل او پرسپولیس برنده شهرآورد شده است.

ماریو بودیمیر مهاجم جدید این تیم که تا به این جای کار عملکرد تقریبا رضایت‌بخشی برای هواداران این تیم داشته است و یکی از مردانی است که می‌تواند با ضربات سر استقلال را جریمه کند و مدافعین میانی این تیم برای مهار او در روز شنبه کار سختی در پیش دارند و اینکه یکی از برنامه‌های پرسپولیس برای رسیدن به گل ارسال از جناحین برای استفاده بودیمیر است.

گادوین منشا مهاجمی که توسط برانکو از این تیم کنار گذاشته شد، و به یکباره به تیم رقیب پیوست تا این دربی بدون یاغی نباشد. منشا یکی از چهره‌هایی که برای این دیدار مورد توجه قرار می‌گیرد و انگیزه بسیاری دارد تا خود را به برانکو اثبات کند. منشا آمار گلزنی ضعیفی در این فصل دارد و یک گل در نیم‌فصل اول برای پرسپولیس به ثمر رسانده و یک گل برای استقلال، که این آمار برای یک مهاجم هدف اصلا آمار قابل قبولی محسوب نمی‌شود.

اسماعیل گونکالوس مهاجمی که یک ذخیره گلزن برای این تیم تبدیل شده، در اولین دیداری که به صورت فیکس در ترکیب این تیم قرار گرفت برای استقلال گلسازی کرد، باید دید چقدر به گونکالوس فرصت بازی می‌رسد و در چه پستی از او بازی گرفته می‌شود. در حالی که هیچ بازیکن خارجی تا به حال برای استقلال در دربی گلی به ثمر نرسانده است و گونکالوس اگر موفق به گلزنی شود اولین گلزن خارجی دربی برای آبی‌پوشان تهران لقب می‌گیرد.

چه خوب اگر لیگ برتر با برگزاری یک دربی باکیفیت بازی خوب و پرگل و شادمانه مرهمی بشود بر آلامی که طبیعت در نخستین روزهای سال بر مردم تحمیل کرد.

 

۹ ۶  
آی اسپورت
2019-03-27 20:22:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
سعید
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، ۲۰:۲۷
آقا ول کن شلوغش نکن، مردم برای تماشا به استادیوم نخواهند رفت، تو این بدبختی و بیچارگی دربی کیلو چنده، دیگه این سوراخ براتون نون نداره
۲
فرهاد
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، ۲۰:۳۱
خخخخخ زیباترین دربی به همین خیال باشد بی کیفیت ترین دربی دنیا
۵
حمید
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۳۷
الکی این دوتا تیم منحوس رو بزرگ نکنید. بازی این دوتیم فقط برا شما مهمه
۳
حمید
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۳۷
الکی این دوتا تیم منحوس رو بزرگ نکنید. بازی این دوتیم فقط برا شما مهمه
۴
حمید
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۳۷
الکی این دوتا تیم منحوس رو بزرگ نکنید. بازی این دوتیم فقط برا شما مهمه
۴
حمید
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۳۷
الکی این دوتا تیم منحوس رو بزرگ نکنید. بازی این دوتیم فقط برا شما مهمه
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر