فهرست
دنبال دیده شدن؛ خودنمایی به چه قیمتی؟
دنبال دیده شدن؛ خودنمایی به چه قیمتی؟

دنبال دیده شدن؛ خودنمایی به چه قیمتی؟

آی‌اسپورت- قبلا بارها می‌دیدم تعدادی از تماشاگران در بازی‌هایی که به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شوند، به سرعت به زمین می‌روند و بازیکن مورد علاقه خود را بغل می‌کردند. تعداد این تماشاگران یا همان به اصطلاح «جیمی‌جامپ»ها نه تنها کمتر نمی‌شدند بلکه هر بار بیشتر و بیشتر از قبل هم می‌شدند. این مساله در همه ورزشگاه‌های دنیا هم به چشم می‌خورد و فقط مختص ایران نبود.

یکی از دلایلی که باعث می‌شد جیمی‌جامپ‌ها زیاد شوند، پخش تصویر آنها از تلویزیون بود. در واقع این اتفاق انگار باعث می‌شد آنها حس بهتری پیدا کنند و به گونه‌ای انگیزه‌شان را برای این کار عجیب و پردردسر بیشتر می‌کرد. پس برای مقابله با این مساله، باید راه‌حلی اندیشیده می‌شد که در نهایت همه به این نتیجه رسیدند که تصاویر آنها از تلویزیون پخش نشود. یعنی در ایران وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، دوربین‌های تلویزیونی روی جیمی‌جامپ‌ها زوم نمی‌کردند و همین مساله باعث شد تعداد آنها کمتر شود. چون به هر حال دیگر فقط بغل کردن بازیکن محبوب‌شان ارزش این همه دردسر و فرار کردن از دستان ماموران و حتی محروم شدن از تماشای بقیه بازی را نداشت.

حالا که هواداران متوجه شدند رفتن به زمین دردسر دارد و دیگر باعث نمی‌شود تصویرشان از تلویزیون پخش شود، این بار سراغ گزینه دیگری رفتند. گزینه‌ای خطرناک و البته خیلی عجیب. آن هم چیزی نیست جز دعوا و درگیری در ورزشگاه! شاید باور این مساله سخت باشد اما گفته می‌شود هوادارانی که اخیرا در ورزشگاه‌های مختلف از جمله تهران و خوزستان درگیر شدند، به خاطر این بوده که تصویرشان در تلویزیون پخش شود. در واقع خبر می‌رسد تعداد زیادی از این هواداران در صحبت‌های دوستانه خود از این مساله ابراز خوشحالی می‌کنند و به همدیگر می‌گویند: «دیدید من را فلان برنامه تلویزیونی نشان داد!» یا اینکه «عکس من را دیدید در همه روزنامه و سایت‌ها منتشر شد؟» ظاهرا این مساله الان برای آنها اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر این روند را ادامه می‌دهند. بدون توجه به هیچ مساله دیگری. یعنی آنها به هر قیمتی می‌خواهند فقط دیده شوند. حتی اگر به آنها لقب‌های زیادی که شاید جالب نباشد، بدهند.

نکته جالب این است که پخش شدن تصویر این هواداران هیچ دردسری هم برای آنها نداشته. یعنی تا الان با وجود اینکه تصاویر آنها بارها پخش شده و دیگر برای همه شناخته‌شده هستند اما جلوی حضور آنها در ورزشگاه‌ها گرفته نمی‌شود که این مساله عجیب‌تر از انگیزه خود همان هواداران است. به هر حال این مساله تا الان مشکلات زیادی در ورزشگاه‌ها به وجود آورده و شاید اگر این بار هم دوربین‌های تلویزیونی و حتی رسانه‌های مکتوب هم نسبت به حرکات عجیب هواداران کمی بی‌تفاوت باشند شرایط رفته رفته بهتر می‌شود. این هفته پرسپولیس بار دیگر باید در خوزستان و این بار در آبادان به ورزشگاه برود که بدون شک یک سری استرس در این زمینه وجود دارد. البته هواداران آبادانی بارها نشان دادند فقط به تشویق تیم خود می‌پردازند اما شاید در این میان هم نفراتی باشند که بخواهند مثلا از این طریق خود را در بین دوستان و آشنایان‌شان معروف کنند. پس این بار هم برای مقابله با هوادارانی که خود را معترض نشان می‌دهند باید دست به کار شد و جلوی آن را گرفت. آن هم با بی‌توجهی به آن و البته توجه داشتن به هوادارانی که فقط به تشویق تیم‌شان می‌پردازند. پس بهتر است این بار رسانه‌ها فقط به انتشار تصاویری بپردازند که هواداران به تشویق تیم‌شان می‌پردازند. شاید این مساله انگیزه هواداران معترض را بیشتر کند و آنها هم به جمع مشوقین تیم‌شان ملحق شوند.

 

سارا شیرمردی/ ایران ورزشی

۱ ۱  
آی اسپورت
2018-08-20 23:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
عمر آسوده بخواب ، بغداد بونجاح بیدار است
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۸
یگان ویژه ناجا میبایست با قاطعیت خاطیان رو از ورزشگاه پرت کنه بیرون .

دیگه مدارا کردن بسه .


به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر