فهرست
راه‌های شکست دادن سیتی: دوندگی بالا، استارت های زیاد
راه‌های شکست دادن سیتی: دوندگی بالا، استارت های زیاد

راه‌های شکست دادن سیتی: دوندگی بالا، استارت های زیاد

آی‌اسپورت – پیروزی 0-2 تاتنهام هاستپرز مقابل منچستر سیتی شاگردان موریسیو پوچتینو را به رده‌یِ دوم جدول، با اختلاف تنها یک امتیاز با سیتی رساند. این بهترین شروع اسپرز در تاریخ لیگ انگلیس است، شروعی که با اولین شکست خارج از خانه‌یِ پپ در لیگ از دسامبر پیش و به پایان رسیدن 11 بازی بدون باخت تیم جدیدش همراه شد.

کاری که تاتنهام در جدال وایت هارت لین با سیتی کرد، گواردیولایی بردن گواردیولا بود. بازیکنان اسپرز در این بازی 118.8 کیلومتر دویدند و 647 بار استارت زدند. در حالیکه این آمار برای سیتیزن‌ها 114.8 کیلومتر و 609 استارت بود. نوع بازی پر فشار و با پرس بالای اسپرز همان بلایی را سر سیتی آورد که خودشان در این فصل سر بقیه‌یِ تیم‌های لیگ برتر آورده بودند.

پوچتینو که پیش از این هم سابقه‌یِ شکست دادن پپ را داشت (پیروزی 1-2 در نو کمپ با اسپانیول در سال 2009) برای قطع کردن ریتم بازی و پاس‌های حریف تنها به دویدن و پرس کردن اکتفا نکرد، بلکه طرح دیگری هم چید: یارگیری نفر به نفر در هنگام زدن ضربات دروازه. این نقشه‌یِ پوچتینو باعث شد تا کلودیو براوو موفق نشود بازیسازی را از باکس خودش شروع کند و مدام مجبور به دادن پاس‌های بلند و با دقت کمتر شود.

 

 

آمار به خوبی موفقیت طرح پوچتینو را نشان می‌دهد. براوو در این بازی 22 پاس بلند داد و مدافعینش هم، نیکولاس اوتامندی و الکساندر کولاروف به ترتیب اقدام به ارسال 12 و 15 پاس بلند کردند. این در حالی است که میانگین پاس بلند این سه بازیکن در بازی‌های گذشته‌یِ لیگ 16.3، 7.9 و 11.2 بود.

در مقیاسی کلی‌تر درصد پاس‌های سالم سیتیزن‌ها در این بازی 78.63 بود، یعنی پایین‌ترین درصدشان در بازی‌های این فصل و با اختلافی زیاد از میانگین پاس‌های سالمشان در لیگ (84.9 درصد).

 

قدرت هجومی: درخشش دوباره‌یِ سون

 

وقتی هری کین در دیدار مقابل ساندرلند مصدوم شد شک و تردیدهای زیادی درباره‌یِ خط حمله‌یِ اسپرز بدون ستاره‌اش به وجود آمد. اما ظهور پدیده‌ای به نام هونگ-مین سون فعلا این نگرانی‌ها را بر طرف کرده است. سون بعد از اینکه در دو بازی پیاپی برای اسپرز دبل کرد و در چمپیونز لیگ هم تک گل پیروزی تیمش را در مسکو زد، در جدال مقابل سیتی هم بعد از اینکه کولاروف دروازه‌یِ خودشان را باز کرد، پاس گل دوم را به دلی علی داد و با انرژی فوق‌العاده بالایش یکی از موثرترین مردان پوچتینو در راه این پیروزی ارزشمند بود. وینگر کره‌ای اسپرز که مقابل سیتی در نقش مهاجم مرکزی بازی می‌کرد در هفت بازی اخیر تیمش در لیگ نقشی مستقیم روی هشت گل داشته است (شش گل، دو پاس گل). در ضمن تاتنهام حالا با میانگین 13.7 شوت در هر بازی از این منظر هم نسبت به سیتی (12.6) برتری پیدا کرده است.

 

قدرت دفاعی: بهترین زوج بلژیکی

 

با وجود تمام طرح‌های پوچتینو در بعد هجومی و خراب کردن بازی سیتی در زمین خودشان، بدون یک خط دفاعی مستحکم و منظم پیروزی بر سیتی امری تقریبا ناممکن است. مهره‌های موثر اسپرز در این راه هوگو یوریس با شش سیو، مهمترین‌شان در نیمه‌یِ دوم مقابل سرخیو آگوئرو و کلچی ایهناچو، و زوج بلژیکیِ توبی آلدروایرلد و یان ورتونگن با مجموع 24 تکل+قطع توپ، بیشتر از کل بازیکنان سیتی، بودند.

دنی رز و کایل واکر، فولبک‌های اسپرز هم در این روز در مهار وینگرهای سیتی و به خصوص رحیم استرلینگ به اوج رسیده موفق بودند. و البته ویکتور وانایاما به عنوان هافبک دفاعی یکی از بهترین بازیکنان زمین بود و پوششی کامل به بک‌فورش داد.

اسپرز با این نمایشِ به اعتراف خود پوچتینو «تقریبا بی نقص»، حالا تنها تیم بدون شکست لیگ است و خیزی بلند به سوی جنگ برای قهرمانی بر داشته است.

 

۴    
آی اسپورت
2016-10-03 09:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر