فهرست
مورینیو و گواردیولا و ساختن دنیایی موازی
مورینیو و گواردیولا و ساختن دنیایی موازی

مورینیو و گواردیولا و ساختن دنیایی موازی

آی اسپورت - از زمان آغاز پروژه ساختن سیتی و یونایتد هردو مسیرهای متفاوتی را برای رسیدن به موفقیت طی کردند. پپ گواردیولا بعد از اولین فصل حضورش در جزیره که با ناکامی مطلق همراه بود در فصل دوم فرمی جدید ازتیمش را به نمایش گذاشت و با شکست دادن مدعیان اصلی فتح لیگ و ایجاد فاصله ۱۶ امتیازی با تیم دوم شکافی عمیق را در بالاترین سطح جزیره ایجاد کرد. اما حتی بردن جام اتحادیه به همراه قهرمانی لیگ برای سرمایه‌گذاری منچسترسیتی موفقیت محسوب نمی‌شود چراکه آن‌ها با ریخت و پاشی کمتر با مانچینی و پیگرینی هم به این جام بوسه زده‌اند.

برای سیتی چیزی که موفقیت خوانده می‌شود رسیدن به سطح رئال مادرید، بارسلونا و بایرن مونیخ است. خود پپ گواردیولا هم از این که این پروژه با او موفق می‌شود یا نه مطمئن نیست. او چند ماه پیش در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره این که از نظر هواداران، قهرمانی جزیره موفقیت آن چنانی محسوب نمی‌شود گفت: «من هم جمله حالا زمان پرواز کردن است را شنیده‌ام، اما پروازی که به موقع نباشد چیزی جز سقوط پیش روی‌مان نمی‌گذارد.» حالا اما، سیتی برای پرواز هیچ سکویی نمی‌بیند. شکست برابر لیورپول، سیتی را جایی فرستاد که قبلاً هم بود: خانه اول.

صبر برای فروپاشی؟

طرفداران یونایتد پیش از این که به شیاطین سرخ معروف شوند با جمله «وقتی طرفدار یونایتد باشی حتما با اصل زجر و صبر آشنایی» سرزبان‌ها افتادند. سقوط در‌‌ مونیخ آن‌ها را زمین‌گیر کرد، پیش از پدری به نام فرگوسن این مت باسبی بود که از نزدیک کشته شدن بهترین شاگردانش را دید. باسبی ساختن تیم را بعد از دوره افسردگی‌اش آغاز کرد و ۱۰ سال بعد، تیمش بر بام اروپا قرار گرفت. برای طرفداران یونایتد، سقوط هرچند کلیشه‌ای و دردناک است اما در دل چنین تاریکی، امید ساختن بنایی باشکوه‌تر از قبل را تداعی می‌کند. بنایی که این بارقرار است توسط ژوزه مورینیو مهندسی شود. ژوزه استاد «ساختن» است، اما مشکل اینجاست که به محض اینکه او عمارتش را به مقصد بعدی ترک می‌کند «فروپاشی» شروع می‌شود و هیچ استاد دیگری قادر به مقاومت دربرابر پس‌لرزه‌های عمارت مورینیو نیست و به مانند یکی از سکانس‌های به یاد ماندنی شوالیه تاریکی نولان «بنای جدید هرگز به شکوه قبل نخواهدشد.»

کارنامه مورینیو در یک نگاه: مورینیو در فصل پیش در ۳۸ بازی لیگ ۱۸ برد و ۵ باخت را ثبت کرد همچنین یونایتد طی ۳۸ بازی ۵۴ گل به ثبت رساند و ۲۹ بار هم دروازه‌اش را فرو ریخته دید. ده‌خیا با ثبت ۱۷ کلین‌شیت بیشتر از دروازه‌بان سیتی برای تیمش مفید بود. آمار مورینیو در این فصل کمی بهتر شده. طی ۳۱ بازی ۲۱ برد، ۵ باخت، ۶۰ گل زده و ۲۳ گل خورده را ثبت کردند و روند تغییرات مورینیو هرچند آهسته و کند است اما پیشرفت تیم قابل انکار نیست.

 آمار پپ گواردیولا در سیتی: سیتی در فصل پیش در ۳۸ بازی ۲۳ برد ۶ باخت و آمار خیره‌کننده ۸۰ گل زده را ثبت کرد نکته تاریک کارنامه پپ در فصل اول خوردن ۳۹ گل طی ۳۸ بازی بود،۱۰ گل بیشتر از شاگردان مورینیو. پیشرفت سیتی زیر نظر گواردیولا این فصل هم ادامه داشته؛ جایی که توانستند آمار ۳۱ بازی ۲۷ برد ۱ باخت، ۸۸ گل زده را ثبت کنند.

این که سرعت پیشرفت مورینیو کمتر از پپ گواردیولا بود لزوماً ناکامی تلقی نمی‌شود. به این نکته هم باید اشاره کنیم که سرعت پیشرفت سیتی با پپ هم، تا زمانی که به مقصدی مشخص ختم نشود «موفقیت» نام ندارد. با تمام این تفاسیر، هنوز پپ برای رساندن منچسترسیتی به بزرگترین هدفش راه درازی پیش رو دارد و تا وقتی که این جاده به قهرمانی اروپا منتهی نشود و دنیای موازی بایرن مونیخ را در عصر پپ یادآور شود، بی‌شک پپ در صف ناکامان قرار خواهد گرفت.

۸ ۴  
آی اسپورت
2018-04-06 15:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
یوسف
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
رئال یک سال بعد از مورینیو قهرمان حذفی و لیگ قهرمانان شد و فاصله زیادی با کسب سه گانه نداشت. چلسی بعد مورینیو با کونته قهرمان جزیره شد. اینکه اینتر بعد از مورینیو دست بنیتز سپرده شد یا اینکه چلسی در دوره قبل بعد مورینیو مربی بزرگی نیاورد دلیل نمیشه که نتیجه بگیریم مورینیو از هر تیمی رفته اون تیم سقوط کرده!
۱ ۲
Shervin
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۵۶
چلسی بعد از سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ به کجا رسید؟
پورتو بعداز مورینیو به کجا رسید؟
رونوشت به یوسف
۲
یوسف
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۱۱
شروین خان چلسی رو که خودم گفتم
ولی پورتو قرار بود چی بشه!؟ مثل اینه که بگی لستر چرا نتونست از قهرمانیش تو جزیره دفتع کنه!!
۱
عرفان
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
یکی از مشکلات مورینیو تاریخچه سنگین باشگاهه . تقریبا واضحه که مورینیو از اون دو تای قبلی بهتر کار کرده ولی همه نا خود آگاه این منچستر رو با دوره فرگوسن میسنجن.
ولی به نظر من فرگوسن از نظر بازیکن میراث خوبی برجای نگذاشت و قسمتی از افول منچستر به همین خاطر بود.
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر