فهرست
چرا استقلال اسدی را خرید؟/ سدمحکم مقابل دفاع
چرا استقلال اسدی را خرید؟/ سدمحکم مقابل دفاع

چرا استقلال اسدی را خرید؟/ سدمحکم مقابل دفاع

آی اسپورت - فصل گذشته استقلال با فرشید باقری و علی کریمی، دو هافبک دفاعی مطمئن و با کیفیت در اختیار داشت. آن‌ها این فصل، مسعود ریگی ستاره فصل قبل پدیده را هم به ترکیب‌شان اضافه کردند. با این حال، امروز خبر پیوستن رضا اسدی هم به استقلال منتشر شد. بازیکنی که گفته می‌شود، به جای روزبه چشمی خریداری شده است. با این تفاوت که چشمی، توانایی بازی در پست دفاع میانی را هم داشت اما اسدی، ترافیک پست هافبک دفاعی را بالا می‌برد.

سه هافبک دفاعی استقلال قبل از ورود اسدی، همگی بازیکنان با کیفیتی بودند. فرشید باقری فصل پیش با نمره 2.73 از تیم آنالیز نود، پس از فرشید اسماعیلی دومین بازیکن برتر استقلال بود. علی کریمی هم با نمره 2.90 و مسعود ریگی با نمره 2.88، کیفیت بالایی ارائه دادند. اسدی، خرید تازه استقلالی‌ها از کریمی و ریگی، اوضاع بهتری داشت و با نمره 2.80 توانست بهترین بازیکن سایپا شود.

در کارهای هجومی، شاید خرید اسدی خیلی توجیه پذیر نباشد. بر اساس آمار متریکا، هر سه هافبک دفاعی دیگر استقلال فصل پیش از اسدی لمس توپ بیشتری در هر مسابقه داشتند. پاس‌های اشتباه کمتری می‌دادند و فرشید باقری، در موقعیت‌سازی هم بهتر از اسدی عمل می‌کرد. برتری اسدی اما، در قدرت بدنی و کارهای دفاعی است. موضوعی که استقلالی‌ها برای حفظ آمار دفاعی فصل قبل، نیاز زیادی به آن دارند.

اسدی در هر بازی، بیشتر از 5 نبرد هوایی را می‌برد. آماری که فاصله زیادی با سایر هافبک‌های استقلال دارد. بهترین آمار بین سه هافبک دفاعی دیگر استقلال، متعلق به علی کریمی با 3.7 نبرد هوایی موفق در هر مسابقه است. همین آمار، به اسدی کمک کرد 5 گل در طول فصل برای سایپا بزند. در دفاع، خصوصیات او بیشتر به چشم می‌آید. اسدی در هر بازی، بیشتر از 7 عملکرد دفاعی برای تیمش دارد و فاصله او در این زمینه هم، با کریمی و آمار 4.6 عملکرد دفاعی در هر مسابقه زیاد است. استقلالی‌ها با ورود اسدی، صاحب یک سد بزرگ مقابل خط دفاعی‌شان می‌شوند. بازیکنی که روی توپ‌های هوایی، تخصص دارد و قبل از مدافعان، جلوی بسیاری از حملات حریف را می‌گیرد.

علاوه بر این، سرنوشت 2 بازیکن از سه هافبک دفاعی استقلال نامشخص است. بجز ریگی که تازه قرارداد بسته، استقلالی‌ها هنوز باقری و کریمی را ندارند. کریمی با وجود مذاکرات اولیه، هنوز قراردادش را تمدید نکرده و باقری، در تمرینات شرکت نمی‌کند. دلیل غیبت باقری، مصدومیت است اما بحث‌های زیادی در مورد احتمال جدایی او وجود دارد. با ورود اسدی، خیال استقلالی‌ها راحت‌تر شده و در صورت جدایی این بازیکنان هم، آن‌ها مشکلی برای اجرای سیستم استراماچونی پیدا نمی‌کنند.

نود

۵ ۱  
آی اسپورت
2019-07-08 20:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
باشگاه استقلال یا لانه فساد؟!
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۳۰
دنی دنیلز هم اینقدر درآمد نداره
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر