فهرست
هیچ تیمی به میانگین تضمین قهرمانی نرسیده است
هیچ تیمی به میانگین تضمین قهرمانی نرسیده است

هیچ تیمی به میانگین تضمین قهرمانی نرسیده است

آی اسپورت - این یک واقعیت است که کیفیت لیگ فوتبال ایران از نظر برنامه ریزی و به ویژه مسائل فنی افت فاحشی نسبت به دوره های پیش تر داشته و برای دیدن بازی های زیبا و تماشاگر پسند باید چند هفته صبر کرد. کار به جایی رسیده که برای تماشای یک بازی جذاب و تماشاگر پسند از تیم های بزرگ و پرطرفدار نیز باید چند هفته صبر کرد تا شاید تیم های بزرگ و مدعی قهرمانی پس از مدت ها بتوانند بازی قشنگی را ارائه دهند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که به جز یکی دو تیم، کمتر تیمی در لیگ باشگاهی فوتبال ما، تاکتیک های هجومی را برای پیروزی به نمایش می گذارد و تمام تیم ها به ارائه بازی عرضی روی آورده اند و تمام مربیان هم مدعی ارائه فوتبال مالکانه هستند! انگار هر چه توپ در عرض حرکت داده شده و توپ از این سوی میدان به آن سوی میدان رسانده شده و در خط دفاعی و یک سوم میانی زمین خودی پاس های کوتاه و عرضی رد و بدل شود، نشان دهنده فوتبال مالکانه است. آن هم بدون این که در طول نود دقیقه حتی به اندازه تعداد انگشت های یک دست برای مهاجمان فرصت گل فراهم شود.

نتیجه گرایی این روزها اصل اول فوتبال ماست و تیم های بزرگ هم سعی می کنند با کمترین اختلاف گل به پیروزی برسند. تقریبا هیچ سرمربی برای ارائه فوتبال زیبا ریسک نمی کند. این نگرش مربیان باشگاهی،  اثر خود را در جدول رده بندی لیگ بیستم کاملا واضح نشان می دهد. نگاهی به جدول به خوبی نمایان می کند میانگین امتیازی هیچ تیمی حتی به عدد 2 هم نمی رسد تا به شکل عجیبی از استاندارد امتیازی فوتبال روز دنیا عقب باشیم اما در فوتبال ما گویا همین میانگین پایین امتیازی برای کسب عنوان قهرمانی کافی است.

طبق یک فرمول قدیمی هر تیم برای کسب عنوان قهرمانی باید میانگین 2 امتیاز در ازای هر بازی کسب کند. میانگین 2 امتیاز در هر بازی به علاوه 1 امتیاز اضافی برای بالاترین استاندارد قهرمانی است و 2 امتیاز در ازای هر بازی منهای یک امتیاز برای پایین ترین حد استاندارد میانگین امتیازی تیم قهرمان. یعنی در یک لیگ 16 تیمی که هر تیم 30 بازی انجام می دهد، 59 امتیاز پایین ترین امتیاز قهرمانی است و 61 امتیاز بالاترین امتیاز... البته در 19 دوره قبلی لیگ برتر پیش آمده یک تیم با امتیازی کمتر از 59 هم قهرمان شود (نمونه اش سایپای لیگ ششم) ولی تقریبا امتیاز 61 در لیگ 16 تیمی تضمین کننده قهرمانی تیم است.

نگاهی به جدول نشان می دهد هیچ تیمی نتوانسته به بالاترین حد امتیازی استاندارد قهرمانی برسد و تنها استقلال است که با کسب 15 امتیاز از 8 مسابقه، به فرمول دو امتیاز منهای یک امتیاز رسیده که پایین ترین استاندارد امتیازات لازم برای کسب عنوان قهرمانی محسوب می شود و تضمین کننده قهرمانی نیست. پرسپولیس نیز از 6 بازی 10 امتیاز اندوخته که نشان می دهد حد امتیازی این تیم از دو امتیاز منهای یک نیز پایین تر است.

آماری که کاملا نشان می‌دهد هیچ تیمی در حد و اندازه قهرمانی امتیاز کسب نکرده و همه تیم‌ها دچار مشکلات فنی هستند اما هر کارشناسی کوچکترین اشاره ای به مشکلات فنی هر تیمی داشته باشد، مورد شدیدترین هجمه ها از سوی ادمین های مجازی تیم موردنظر قرار خواهد گرفت. چرا که قرار است به جای دیدن مشکلات و ارائه راهکار برای حل این مشکلات فنی، فقط بهانه تراشی شده و دنبال مقصر بیرونی بگردیم. حال باید دید در هفته های آینده تیم های مدعی می توانند امتیازات لازم را کسب کرده و به میانگین لازم برای کسب عنوان قهرمانی برسند یا نه.

طرفداری

۳ ۱  
آی اسپورت
2021-01-02 15:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا کیان
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹، ۲۳:۴۲
استقلال بازی بعدی رو ببره میشه 18 امتیاز از نه بازی و طبق این مدل مزخرف به متوسط میانگین قهرمانی 2 میرسه درحالیکه اصلا استقلال در حد قهرمانی لیگ نیست واقعا چقدر میتونید مدلای چرتو پرت و وقت تلف کن کشف کنید خسته نمیشید؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر