فهرست
شب سوم چمپیونز لیگ: بازگشت پپ به خانه، جستجوی بایرن برای تسلطی دوباره
شب سوم چمپیونز لیگ: بازگشت پپ به خانه، جستجوی بایرن برای تسلطی دوباره

شب سوم چمپیونز لیگ: بازگشت پپ به خانه، جستجوی بایرن برای تسلطی دوباره

پپ به خانه برمی‌گردد

جدال بارسلونا و منچستر سیتی بدون شک حساس‌ترین بازیِ این دور از چمپیونز لیگ است، بازی‌ای که البته معنا و مفهوم بیشتری از تلاش سیتی برای جبران دو امتیاز اختلافش با بارسا در صدر گروه دارد.

این بازی درباره‌یِ بازگشت پپ گواردیولا به نوکمپ و تمام جوانبش است. در ضمن این بزرگ‌ترین چالشِ سیتیِ پپ است و بهترین فرصت برای قضاوت درباره‌شان در بالاترین سطح فوتبال اروپا. درسته که سیتی مقابل تاتنهام هاتسپرز شکست خورده و 4 امتیاز در دو بازی آخر لیگ از دست داده، اما مشخص است که گواردیولا و شاگردانش هنوز هم شانس اول قهرمانی در جزیره به حساب می‌آیند.

چیزی که مشخص نیست اما عیار این تیم در جدال با سنگین‌وزن‌هایِ اروپاست، به خصوص مقابل تیمی که خودِ گواردیولا آن را به چنین جایگاهی رسانده است. برابری با بارسلونا دقیقا دلیلی بود که سیتی گواردیولا را به خدمت گرفت، برای ساختن تیمی شبیه کاتالان‌ها.

نکته‌یِ کنایی اینجاست که با توجه به تغییراتی که لوئیس انریکه در بارسلونا ایجاد کرده، سیتی حالا فوتبالی بارسایی‌تر از خودشان بازی می‌کند. اما همانطور که گواردیولا در شکست 0-3 اش با بایرن در نوکمپ دریافت، حتی این کار هم برای شکست دادن تیم سابقش کافی نیست. حتی اگر تیمی برای کنترل توپ مقابل بارسا تلاش کند، و موفق شود، خیلی سخت می‌شود نیمار و لوئیس سوارز و لیونل مسی را کلا از جریان بازی حذف کرد. یک لحظه برایِ آن‌ها کافی است تا سرنوشت را تغییر بدهند. برای همین این بازی چهره‌یِ واقعیِ سیتیِ گواردیولا را نشان خواهد داد.

 

آیا سلتیک یا گلادباخ می‌توانند بزرگان را تهدید کنند؟

دیدار بارسا و سیتی در نوکمپ اهمیت بیشتری برای دیگر بازیِ گروه، یعنی سلتیک مقابل بوروسیا مونشن‌گلادباخ ایجاد کرده است. این فرصتی برای دو تیم است فشاری جدی روی بارسا و سیتی بیاورند، به خصوص سلتیک که همین حالا با تساویِ 3-3 اش مقابل تیمِ گواردیولا روحیه‌یِ بالایی برای چهار بازی باقی مانده دارد.

البته هر اتفاقی در بازی نوکمپ بیفتد، باز هم انتظار می‌رود بارسا و سیتی به دور حذفی صعود کنند. با این حال پیروزی سلتیک مقابل گلادباخ و شکست احتمالی سیتی دو تیم را بعد از نیمی از بازی‌های دور گروهی هم امتیاز خواهد کرد، عاملی که می‌تواند معادلات گروه را تحت تاثیر قرار دهد.

حتی مونشن‌گلادباخی که هنوز یک امتیاز هم به دست نیاورده هنوز به لحاظ منطقی شانس دوم شدن در گروه را دارد. برای همین جدال شاگردان آندره شوبرت و برندان راجرز فردا شب می‌تواند به بازی‌ای جذاب و حیاتی بدل شود.

 

آیا کارلتو موفق به بازگشت به راه پیروزی می‌شود؟

بایرن به یک باره تبدیل به تیمی شده که دیگر هر هفته بازی‌هایش را نمی‌برد. تیمِ کارلو آنچلوتی سه بازیِ بدون برد را در لیگ و چمپیونز لیگ پشتِ سر گذاشته، اتفاقی که رئیس باشگاه، کارل هاینتز رومینیگه اصلا ازش راضی نیست.

رومینیگه بعد از تساویِ 2-2 مقابل آینتراخت فرانکفورت گفت: «تیمی که در نیمه‌یِ اول دیدیم بایرن نبود. این جور بازی کردن اصلا قابل قبول نیست. بایرن باید با روحیه و رویکرد متفاوتی به زمین بره.» این انتقادی شدید از سوی رومینیگه است، به خصوص وقتی می‌بینیم تنها بعد از دو تساویِ پیاپی در لیگ و یک شکستِ 0-1 مقابل اتلتیکو مادریدی فوق‌العاده عنوان شده. اما مسئله فراتر از نتایج، یا حتی فرم تیم است.

یک جایِ کارِ بایرنِ آنچلوتی می‌لنگد. این تیم فشردگی و پیوستگیِ سابق را ندارد و این دقیقا همان نکاتی است که در طی سالیان گذشته بابتش از او انتقاد شده و از آن‌ها به عنوان دلیل اصلی کارنامه‌یِ بسیار ضعیف کارلتو در لیگ‌های داخلی نام برده شده. تنها 3 قهرمانیِ لیگ در نزدیک 20 سال مربیگری.

افت بایرن شاید نشانی از همین ضعف‌های آنچلوتی باشد، و یا شاید تنها نتیجه‌یِ طبیعی عادت کردنِ تیم به مربی‌ای که فرسنگ‌ها با گواردیولا تفاوت دارد. در هر صورت بایرن در گروهِ خودش از اتلتی پایین‌تر است و به شدت به یک پیروزی خانگی مقابل آیندهوون نیاز دارد. این پیروزی می‌تواند راهی برای بازگشت بایرن به جایی که بهش عادت دارد باشد: صدر.

 

ادامه‌ی ماجراجویی‌های اروپایی لستر

بعد از شکست 0-3 مقابل چلسی در لیگ برتر، سومین شکستِ با اختلاف 3 گلِ مدافع عنوان قهرمانی تا اینجای فصل، کلودیو رانیری وضعیت لستر سیتی را چنین توصیف کرد: «شما لستری متفاوت را می‌بینید. من و بازیکنانم هم همینطور. آیا ما بیشتر به چمپیونز لیگ فکر می‌کنیم؟ میدونم این طبیعی است که وقتی تیمی برای اولین بار به چمپیونز لیگ میرسه تمرکز بیشتری رویش میذاره. ما در حال حاضر این تمرکز را در لیگ برتر نداریم.»

پس آیا در جدال امشب با کوپنهاگن، بازی‌ای که 3 امتیازش می‌تواند صعود شاگردانِ رانیری به دور بعدی  را قطعی کند، شاهد همان لستر فصلِ پیش خواهیم بود؟ یا اینکه مشکلات لیگ در اروپا هم گریبانِ قهرمان انگلیس را خواهد گرفت؟

۳    
آی اسپورت
2016-10-18 13:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر