فهرست
درباره پیروزی بزرگ منچسترسیتی؛ اکسیر هشت‌گانه
درباره پیروزی بزرگ منچسترسیتی؛ اکسیر هشت‌گانه

درباره پیروزی بزرگ منچسترسیتی؛ اکسیر هشت‌گانه

آی اسپورت - تفکر پپ گواردیولا این است؛ تنها پیروزی می‌تواند دهان منتقدان را ببندد. پپ اهمیت نمی‌دهد که تیغ انتقادات در فوتبال انگلیس چقدر آسان تیز می‌شود. پس از شکست غیرمنتظره هفته قبل برابر نورویچ، منچسترسیتی در حالی زیر فشار سنگین رسانه‌ها و خبرنگاران قرار گرفت که در 18 دیدار گذشته خود در لیگ جزیره، تنها یکی را مساوی کرده و باقی را با پیروزی پشت‌سر گذاشته ‌بود اما شنبه‌شب، سیتیزن‌ها چنان جشنواره گلی در ورزشگاه اتحاد به ‌راه انداختند که آن باخت به باد فراموشی سپرده ‌شود و انگلیس به ‌یاد بسپارد که ردای یک مدعی حتی در روزهای ابری برازندۀ آبی‌آسمانی‌های منچستر است.

واتفورد حریف ایده‌آلی برای سیتیزن‌ها به‌شمار می‌رفت. نه از این جهت که در قعر جدول لیگ انگلیس قرار دارد؛ بلکه از این حیث که رقیب مورد علاقه آنها است. پیش از پیروزی 8 گله برابر واتفورد، سیتی‌ها پیروز هر 11 رویارویی قبلی خود با زرد و مشکی‌پوشان شده ‌بودند. آخرین و مهم‌ترین این بردها به پیروزی شش بر صفر منچسترسیتی در فینال جام اتحادیه باز می‌گشت. اثر روحی‌روانی منفی حاصل از این باخت را می‌توان یکی از تأثیرگذارترین عوامل نمایش ضعیف شاگردان کیکه سانچز فلورس در اتحاد دانست؛ به‌ویژه شروع ناامیدکننده آنان که پایه‌گذار تاریخ‌سازی آبی‌های منچستر شد.

شاگردان پپ تنها به 18 دقیقه نیاز داشتند؛ هم برای تضمین سه ‌امتیاز یک دیدار خانگی و هم برای جاودانه ‌ساختن آن دیدار در تاریخ لیگ جزیره. این منچسترسیتی، نخستین باشگاه تاریخ این رقابت‌ها نام‌ گرفت که پیش از فرارسیدن دقیقه 20 پنج‌ ‌مرتبه توپ را به تور رقیب می‌رساند. هنوز دقیقه‌ شمار ورزشگاه کار خود را آغاز نکرده ‌بود که داوید سیلوا، روی ارسال بی‌نقص دی‌بروینه گل اول منچسترسیتی را مانند تقابل دو تیم در فینال FA Cup به‌ثمر رساند. چند دقیقه بعد، سرخیو آگوئرو از روی نقطه پنالتی اقدام به گلزنی کرد تا رکورد گلزنی در دیدارهای ابتدایی لیگ برتر را از آن خود کند. گیرنده پنالتی، ریاض ماحرز، تنها پنج دقیقه بعد از روی ضربه ایستگاهی گل سوم تیمش را زد و خیلی سریع هم نوبت به برناردو سیلوا و نیکولاس اوتامندی رسید.

گواردیولا از اینکه بازیکنانش هر پنج شوت خود در 20 دقیقه آغازین را به گل بدل ‌کردند خرسند بود ولی عطشش برای دیدن گل‌های بعدی ذره‌ای فروکش نکرده ‌بود. به قول خودش، تفاوت تیم وی و دیگران این است که بسیاری از تیم‌های دیگر به زدن نهایتاً سه یا چهار گل قناعت می‌کنند. پپ این ویژگی را به‌ویژه در دوران حضورش در بارسلونا نیز به‌نمایش گذاشته ‌بود. این‌بار برناردو سیلوا مرد شماره یک خط حمله پپ بود. هافبک پرتغالی سیتی‌ها در دقایق ابتدایی نیمه دوم یک‌بار روی مهارت تکنیکی خودش و یک مرتبه روی پاس بی‌نظیر کوین دی‌بروینه گل ‌زد تا نخستین هت‌تریکش با پیراهن آبی‌آسمانی را پس از دو سال و اندی ثبت کرده ‌باشد.

موقعیت‌شناسی مهاجمان گرانقیمت من‌سیتی مهم‌ترین پیامی بود که آنها به رقبای خود در راه فتح لیگ جزیره دادند. آبی‌پوشان درحالی به چنین برد باشکوهی برابر واتفورد نگونبخت دست ‌یافتند که گلزنان اصلی آنها در پیروزی شش ‌گله قبلی‌شان، یعنی گابریل خسوس و رحیم استرلینگ، از روی نیمکت این پیروزی را دنبال ‌کردند. گواردیولا هم با اشاره به دو موقعیتی که مهاجم هورنت‌ها، جرارد دلوفئو از آنها بهره‌ نبرد، از ارزش بالای این ویژگی تیمش سخن به میان آورد.

درست است که آنها از هفته گذشته در کورس قهرمانی با لیورپول پس ‌افتادند ولی قدرت هجومی سیتیزن‌ها زنگ هشدار را برای سایر رقبای داخلی آنان روشن‌ کرد.

ایران ورزشی

۲    
آی اسپورت
2019-09-23 19:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر