فهرست
شمس: قحطی مربی است؟ فوتسال ورشکسته
شمس: قحطی مربی است؟ فوتسال ورشکسته

شمس: قحطی مربی است؟ فوتسال ورشکسته

آی‌اسپورت- سرمربی سابق تیم ملی فوتسال می‌گوید باید به این رشته توجه بیشتری داشت. حسین شمس درباره وضعیت حال حاضر فوتسال ایران گفت که فوتسال ایران رو به نابودی و ورشکستگی است و وزیر ورزش باید توجه بیشتری را به این رشته معطوف سازد.

 

فوتسال ورشکسته است

واقعیت این است که فوتسال یک رشته ورشکسته و رو به نابودی است. هیچ کس علاقه‌مند و حاضر نیست در فوتسال سرمایه‌گذاری کند. به این دلیل که نه پخش تلوزیونی و نه اسپانسر و انگیزه‌ای برای حمایت اسپانسرها وجود دارد. متأسفانه بچه‌های فوتسالی هم نابود می‌شوند. همه فوتسالی‌ها به دلیل شرایط بد فوتسال یکی یکی یا از فوتسال خداحافظی می‌کنند و یا در حال تغییر رشته ورزشی خود هستند و هیچ کس هم حمایت و کمکی نمی‌کند. شما ببینید در لیگ فوتبال یک سهمیه (اسپانسر، پخش تلوزیونی)‌ برای تیم‌ها در نظر می‌گیرند که تیم‌ها راضی باشند و در کل فکر می‌کنم سالی یکی دو میلیارد تومان به هر باشگاه می‌رسد اما متاسفانه در فوتسال هیأت رئیسه کمیته فوتسال هیچ کاری انجام نمی‌دهند و فقط دست روی دست گذاشتند و  به فکر درآمدزایی برای فوتسال نیستند. سازمان لیگ و کمیته فوتسال در اول هر فصل مبلغ ۳۵ میلیون از تیم‌ها دریافت می‌کنند و مبلغی هم بر نمی‌گردانند و آنها شاید سالی حدود ۴ الی ۵ میلیارد تومان درآمد دارند. به دلیل این‌که ما پخش مستقیم تلویزیونی نداریم باشگاه‌ها خودشان نمی‌توانند اسپانسر بگیرند. در اینجا فقط بخش خصوصی می‌ماند. حدود ۱۰ - ۱۵ سال پیش دولت برای بخش‌های خصوصی که در ورزش فعالیت داشتند امتیازات خاصی از جمله بخشودگی مالیاتی و یا خدمات ویژه‌ای و... در نظر می‌گرفت. این امتیازات در حال حاضر وجود ندارد. بنابراین بخش خصوصی هیچ انگیزه‌ای برای حمایت از ورزش ندارد و می‌گویند ما فقط هزینه کردیم اما خروجی نداشتیم بنابراین یکی یکی انصراف می‌دهند.

 

بخش خصوصی به چه انگیزه سرمایه‌گذاری کند؟

شما بگویید بخش خصوصی چگونه باید در فوتسال سرمایه‌گذاری کند. فوتسالی که حتی نمی‌تواند یک پخش مستقیم داشته باشد. در سال‌های گذشته تیم‌های هم‌چون شن‌سای ساوه، تام ایران‌خودرو، فولاد ماهان، دبیری تبریز و... و در حال حاضر هم تأسیسات دریایی اعلام انحلال کردند. البته من شنیده‌ام که تیم‌های دیگری همچون آتلیه قم، مقاومت قرچک و شهرداری ساوه و سایر تیم‌ها هم هنوز مشخص نیست که آیا امسال در لیگ حضور پیدا می‌کنند یا که خیر. در حال حاضر همه از فوتسال فراری هستند و کسی هم حاضر نیست با آنها صحبتی داشته باشند و یا به آنها امیدی برای آینده بهتری دهند. فوتسال مریض است و در حال مرگ تدریجی است و همه به جای اینکه به کمک آن بشتابند دارند مرگ تدریجی آن را نگاه می‌کنند که اگر به فریاد آن نرسیم به طور کل زوال و مرگ آن فرا می‌رسد.

 

قرارداد ده میلیونی هنوز تسویه نشده

فاجعه دیگری که رخ داده در سال قبل این است که تیم‌ها هنوز نتوانسته‌اند با بازیکنان خود تسویه کنند. من حتی یکی دو تیم را سراغ دارم که قرارداد بازیکنان زیر مبلغ ۱۰ میلیون تومان برای یک سال بوده که ۲۰ درصد آن را پرداخت کردند و مابقی پول بازیکنان را نمی‌‌دهند. بازیکنان فوتسال وقتی می‌بینند یک سال تلاش می‌کنند برای ۱۰ میلیون و به آن هم نمی‌رسند چگونه باید فوتسال را ادامه دهند. این بازیکنان مدعی هستند و می‌گویند اگر هر کار دیگر انجام بدهیم بهتر از این رشته ورزشی است. چگونه است وقتی باشگاهی 80 درصد از مبلغ قرارداد بازیکنانش را پرداخت نمی‌کند هیچکس نه کمیته انضباطی نه کمیته فوتسال ورود نمی‌کنند و سال بعد هم این باشگاه در لیگ حضور پیدا می‌کند و حق حقوق بازیکنان دیگری هم نمی‌دهند و برای فوتسالیست‌ها و جوانان علاقمند به این رشته وضعیت خیلی بدی است.

 

بگویید فقط یک تیم ملی می‌خواهیم

اوایل که سلطانی‌فر وزیر ورزش به رأس کار آمد ما فکر می‌کردیم  وی یک نیم نگاهی هم به فوتسال می‌کند و فکر می‌کردیم دیگر مشکلات فوتسال تمام شده است اما متأسفانه تیم ملی فوتبال بزرگسالان  و تیم‌های پرسپولیس و استقلال وقت را از وزیر گرفته‌اند و من در اینجا به صراحت می‌گویم اگر واقعا فوتسال را نمی‌خواهید بگویید تا جوانان علاقه‌مند به این رشته ورزشی به فکر آینده خود باشند و بگویند ما فقط یک تیم ملی فوتسال نیاز داریم و به بازیکنان تیم ملی اعلام کنند. شما بروید درخارج از کشور بازی کنید بعدا به تیم ملی دعوت می‌شوید. شما ببینید برای تیم‌های که قهرمان می‌شوند چه پاداشی در نظر گرفته‌اند. نزدیک به دو سال است گیتی‌پسند قهرمان شده و طبق قول فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال قرار بوده  ۵۰ میلیون تومان به این تیم پاداش بدهند. یا مس سون‌گون که سال قبل قهرمان شد چه پاداشی دریافت کرده است. قضاوت و کار فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال یک‌طرفه است و فقط به فکر منافع خودشان هستند. شما ببینید آنها از فوتسال سالی چهار الی پنج میلیارد تومان بابت حق ثبت‌نام، جریمه‌های انضباطی و... درآمد دارند. اگر برای هر تیمی ۱۰۰ میلیون تومان در نظر بگیرند قطعا می‌تواند انگیزه خوبی در تیم‌ها ایجاد کنند. من اعتقاد دارم فردی که برای فوتسال انتخاب می‌شود باید عاشق فوتسال باشد.

 

این چه جوانگرایی‌ای در تیم ملی است؟

قرار بود در تیم ملی جوان‌گرایی شود اما متأسفانه ببینید فقط دو جوان محمد طاهری و توحید لطفی بازیکنان جوان هستند و بقیه بازیکنان بالای ۲۵ سال سن دارند این چه جوانگرایی است که انجام دادیم. من معتقدم این کار خوبی نیست که  فقط  به یک مربی اتکا کنیم و تمام تیم‌های ملی در رده‌های مختلف را به وی بسپاریم. مگر در ایران ما قحطی مربی داریم. پس سایر پیشکسوتان و مربیان باید چه کار کنند؟ مثلا شخصی مثل وحید شمسایی که در حال حاضر بازنشسته شده و دارای تجربیات مفید و ارزنده‌ای در فوتسال است چرا نباید از وی استفاده کنیم؟ در دنیا همیشه بازیکنان بزرگی همچون وحید را به عنوان مربیان تیم‌های پایه ملی کشور خود انتخاب می‌کنند اما در مملکت ما آنها را رها کرده و توجهی نمی‌کنیم.  شما ببینید محمدرضا حیدریان اسطوره شماره ۱۰ فوتسال آسیا بوده در حال حاضر کجاست؟ چرا نامی از این اسطوره فوتسال برده نمی‌شود؟ امیدوارم هرچه زودتر مسئولان ارشد ورزش کشور برای این رشته ورزشی چاره‌ای اندیشیده و به کمک آن بشتابند.

 

طرفداری

۳    
آی اسپورت
2018-04-19 01:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر