فهرست
پرسپولیس یحیی ؛ آسان‌گیر به ببر تیزدندان رقبا
پرسپولیس یحیی ؛ آسان‌گیر به ببر تیزدندان رقبا

پرسپولیس یحیی ؛ آسان‌گیر به ببر تیزدندان رقبا

آی اسپورت –  توجه به جزئیات. این بزرگ‌ترین "تحولی" بود که برانکو در پرسپولیس ایجاد کرد و به واسطه همین جزئیات شاید به ظاهر بی‌اهمیت بود که درخشان‌ترین دوره تاریخ را برای هواداران این تیم رقم زد. با این وجود آنچه برانکو به میراث گذاشته با توجه به حفظ همه بازیکنان چند فصل اخیر، بعید است به این زودی متلاشی و نابود شود. کالدرون هوشمندانه همان مسیر را دنبال کرد بی آنکه بخواهد تحول عظیمی را ایجاد کند. یحیی هم در همان چند بازی ابتدایی نشان داد قصد تغییرات را ندارد اما آنچه او بیش از پیش به آن توجه دارد، نوع بازی قرمزها در زمین حریف است. به هیچ وجه فوتبال مستقیم را نمی‌پسندد، از ارسال‌های بلند دوری می‌کند و می‌گوید با صبر و حوصله می‌شود دروازه هر رقیبی را باز کرد. آنها داربی را نباختند و دو بار متوالی بازی عقب افتاده را مساوی کردند. این مانیفیست یحیی است و با توجه به پیشینه پرسپولیس با برانکو به راحتی می‌شود این متد را پیش برد. اما یک تفاوت بسیار بزرگ بین این تیم و تیم فصل قبل وجود دارد؛ برانکو و تیمش و اهل غافلگیر شدن نبودند. نه اینکه بازنده مصافی نباشند اما آخرین بار که شوکه شدند و نتوانستند توان حریف را درست پیش‌بینی کنند به باخت عجیب 4 بر صفر مقابل الهلال مربوط می‌شد. در طول چند فصل گذشته آنها فقط یکبار آنگونه با تفاضل گل زیاد باختند و غافلگیر شدند. اما همان باخت باعث شد در فصل بعد، قرمزها تا فینال لیگ قهرمانان صعود کنند. نه السد نه الدحیل. این تیم‌ها با ستاره‌های بزرگ خود دیگر قادر به خلق شگفتی برابر پرسپولیس نشدند. برانکو به الدحیل یک بر صفر بازی رفت را واگذار کرد اما نه در آن بازی و نه بازی‌های دیگر، بازیکنان مهم حریف نتوانستند، طبق پیش‌بینی‌ها باعث غافلگیری پرسپولیس شوند.

راهی برای مهار ستاره‌های حریف نیست؟

اما حالا در دو بازی متوالی شاهد این هستیم که ستاره‌های استقلال و الدحیل همان کاری را می‌کنند که پیش از این نسبت به آن پیش‌بینی‌هایی می‌شد. گویا همه تخصص و حواس یحیی به 50 متر زمین حریف است و مرتب راه پرس بر آنها را مرور می‌کند و توجهی به ستاره‌های حریف و راه مهار آنها ندارد. آن روز قائدی چهار بار متوالی به قلب دروازه پرسپولیس زد که ماحصلش 2 گل بود و 2 خطر بسیار جدی. در بازی با الدحیل هم همه نگران مانزو و معزعلی بودند و متاسفانه این دو در ابتدای بازی همان کاری را کردند که احتمالش می‌رفت. جزئیات چیستند و چه اهمیتی دارند؟ اگر حواس یک تیم صفر تا صد به کوچکترین مسائل و جزئیات باشد دیگر غافلگیری معنا ندارد اما همان اشتباه مضحک دفاع تیم ملی برابر تیم ملی فوتبال ژاپن این بار به شکل دیگری توسط دفاع پرسپولیس تکرار شد. شجاع که عاشق هجوم به داور و غرش در صورتش است قبل از آنکه مطمئن شود آن توپ لعنتی بیرون رفته یا نه، استارتش را به سمت داور زد و همه دیدند معز علی چگونه توپ را از لب خط برگرداند و با پاس عالی، گل سرنوشت ساز بازی را ساخت.

درس عبرت نداریم

این فوتبال ایران است که از هیچ اتفاقی نمی‌خواهد درس عبرت بگیرد. عاشق گزیده شدن از سوراخ‌های قدیمی و تکراری هستیم. چون یک‌بار از آن گزیده شدیم تصور می‌کنیم همانند واکسن است و دیگر سراغ‌مان نمی‌آید. پرسپولیس بازی را باخت چون گل اول در زمین حریف، کلیدی‌ترین نکته بازی بود. آنها همچنان مالک توپ و میدان بودند که چند دقیقه بعد با یک اشتباه بزرگ دیگر، این بار از ترابی و آفساید گیری اشتباه کنعانی زادگان و بدتر از همه واکنش عجیب بیرانوند، گل دوم هم از راه رسید. بازی برای پرسپولیس بعد همان گل دوم تمام شد چون بخش اعظم قدرت الدحیل به فوتبال ضدحمله محور این تیم خلاصه می‌شود. وقتی در خانه چنین تیمی دو گل عقب باشی دیگر سخت است جبران کار. آنها لایه‌های تدافعی خود را استادانه چیدند و مالکیت توپ و میدان را به پرسپولیس بخشیدند. شاگردان یحیی همه آمار بازی را به سود خود تمام کردند جز مهم‌ترین موئلفه که نتیجه است. از مالکیت توپ گرفته تا شوت در چارچوب و خلق موقعیت. اما هیچ کدام اینها نتوانست مانع از شکست قرمزها شود.

برانکو راز صعود از گروه و کلا کلید موفقیت در آسیا را دو سال متوالی به پرسپولیس نشان داد. آنها منهای فصل قبل که در دور گروهی حذف شدند در دو سال قبل به جمع 4 تیم برتر آسیا صعود کردند. آن موفقیت‌ها به هیچ عنوان اتفاقی و شانس گونه نبود. پرسپولیس در خانه رقبا نه به دنبال مالکیت بود و نه فوتبال مالکانه. آنها درست 180 درجه متفاوت از تیم سه شنبه شب یحیی بازی می‌کردند. در خانه رقبا همه منافذ را می‌بستند، حتی یک شانس نصفه و نیمه را به رقبا نمی‌دادند و در ضد حملات زهر خود را می‌ریختند. اگر چه در آن فوتبال شکست و ناکامی هم وجود داشت اما درصد بالایش برتری و صعود بود.

پرسپولیس می‌تواند به فوتبال برترش در زمین الدحیل و فوتبالی که بعد از دریافت دو گل و حتی پیشترش ارائه داد، افتخار کند. تیمی که قادر است آنگونه در زمین حریف با اقتدار مالکیت را در دست بگیرد، بدون شک در بازی برگشت و دیگر بازی های گروه شانس بسیار زیادی  برای جبران نتیجه دارد اما مسئله مهم این است که چرا بازیکنان تاثیرگذار و سرنوشت ساز حریف آنگونه آزادانه قادر به ارائه نمایش خود هستند؟ پرسپولیس یکبار در داربی موفق شد اشتباهش را جبران کند اما وقتی کار به زمین الدحیل کشید متوجه شدند با آن فوتبال نمی‌شود همیشه جبران کرد.

چه امیدی به شیری است؟

بیرون کشیدن انصاری و کمال کامیابی نیا از ترکیب اصلی درسی بود که یحیی از داربی گرفت اما یکی از مشکلات بزرگ پرسپولیس اینک به بازی ضعیف و سردرگم مهدی شیری مربوط می‌شود. او در یک سال گذشته حتی به اندازه انگشتان یک دست هم موفق به خلق موقعیت گل برای تیمش نشده و شاید بهتر باشد با توجه به فشردگی بازی‌ها،  یحیی برای چند بازی از سیامک نعمتی در آن پست استفاده کند. اگر چه نعمتی به واسطه مصدومیت و دوری از ترکیب، از آمادگی سال قبل برخوردار نیست اما آنچه شیری ارائه داده پائین‌تر از سطح معمولی بوده و اگر قرار باشد گل‌محمدی دیگر تاوان بی‌توجهی به جزئیات را ندهد، شاید یکی از بهترین تصمیمات عبور از مدافع راستی است که برخلاف دیگر مدافعان لیگ هرگز سازنده گلی برای تیمش نیست. جزئیات مهم است و یکی از مهم‌ترین آنها دل کندن از بازیکنانی است که هیچ پیشرفتی در فوتبال‌شان دیده نمی‌شود.

۵ ۳  
آی اسپورت
2020-02-12 12:52:00
نظر دهید

۳ نظر
عارف
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، ۱۳:۲۲
هر ۲ گل تقصیر بیرانوند بود دفاع هم مقصر بود ولی بیرانوند از همه بیشتر اگه رادو بود حتما این توپا رو میگرفت
مستانه
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، ۱۵:۳۲
مثه همیشه عالی نوشتی استاد
۲
بچاپ لعنتی
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، ۱۹:۲۵
پرسپولیس دوگلی که در پانزده دقیقه اول خورد بازی را باخت
هرچند الدحیل در تمام ایتم های بازی پایین تر از پرسپولیس بود فرق تیم قطری با پرسپولیس حرفه ای بودن بازیکنانش بود که با سه موقیعت صدرصدی دوگل زدند و نماینده ایران با اینکه موقیعت گل بیشتری داشت و ششصد و پانزده پاس با دقت دقت هشتاد و دو درصدی باخت این ها هستند که نتیجه یک فوتبال در مقابل تیم های تقریبا یک سطح را مشخص می کنند قهرمان لیگ ایران تیم بهتری بود ولی حرفه ای نبود اماتورگونه باخت همانطوریکه پر ژاپن مقابل کاشیما با اینکه فرصت گل های نود درصدی داشت ونزد تا اینکه نیمه دوم دوتا خورد و در همون ژاپن قهرمانی اسیا را از دست داد
جزییات مهم هستند و همین جزییات کوچک هستند که تیمای بزرگ قهرمان می شوند پرسپولیس مغلوب الدحیل نشد مغلوب خودش وفوتبال نیمه حرفه ای ایران شد الدحیل با اینهمه ستاره در مقابل صدرنشین لیگ ایران تیم بهتری نبود ولی همین جزییات کوچک بودند که برنده شدند الدحیل هفتاد ،هشتاد دقیقه در زمین خودش فقط دویید دفاع کرد ودنبال ضدحمله بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر