فهرست
تاج می‌تواند پرسپولیس و استقلال را کنار بگذارد؟
تاج می‌تواند پرسپولیس و استقلال را کنار بگذارد؟

تاج می‌تواند پرسپولیس و استقلال را کنار بگذارد؟

آی اسپورت - مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال که دیروز در مجمع هیأت فوتبال استان آذربایجان شرقی شرکت کرده بود، حرف‌های مهمی درباره وضعیت فوتبال در ایران زد اما مهم‌ترین حرف او درباره 10 تیمی شدن لیگ بود. تاج که این روزها درگیر حل مشکلات باشگاه‌های بدهکار است، به نظر می‌رسد شرایط سختی را پشت سر گذاشته و حالا دنبال راه‌حل‌‌های راحت‌تری است. او در بخشی از حرف‌هایش گفته: «از نظر مالی حال فوتبال خوب نیست و این را قبول دارم. اخیرا هم با قوانینی که گذاشته‌اند هر چهار تیم ما در آستانه حذف از آسیا قرار دارند. ما مهلت دو ماهه گرفته‌ایم و چاره‌ای هم نیست. این بدهی‌ها را هم به‌خاطر قوانین آسیایی و هم به‌دلیل مسائل شرعی باید پرداخت کنیم. عقیده بنده این است که باید فوتبال را اقتصادی کنیم. از سال بعد فقط تیم‌ها اندازه بودجه‌شان می‌توانند خرید کنند که این قدر بدهی برای فوتبال نماند. این در قانون مجوز حرفه‌ای وجود دارد. به‌همین‌دلیل از سال آینده فقط حرفه‌ای‌ها می‌توانند در لیگ باشند. خیلی از دوستان می‌پرسند با این شرایط تیم‌های لیگ برتری کاهش پیدا می‌کنند؟ باید در جواب بگویم که چه اشکالی دارد؟ با ١٠ تیم لیگ را شروع می‌کنیم. لیگ برتر به این معنی نیست که همه کشور تیم داشته باشند. ما لیگ استان‌ها و قهرمانی کشورها را احیا می‌کنیم ولی فوتبال حرفه‌ای برای تیم‌هایی باید باشد که توانش را دارند. فوتبال را یا باید مثل کشورهای عربی اداره کرد یا از دولت پول آورد که نه تماشاگر دارد، نه بلیت‌فروشی و نه چیزی که تازه اصلا قوانین اجازه‌اش را به ما نمی‌دهد. ولی نه ما مایلیم و نه دنیا به این سمت می‌رود. در اروپا، فوتبال به‌صورت عرضه و تقاضا و بی‌کمک دولت است. از بلیت‌فروشی، پخش تلویزیونی و حق کپی‌رایت پول در می‌آورند اما در ایران این‌طور نیست. معتقدم که ما هم باید به همین سمت حرکت کنیم.»

کاهش تیم‌ها؛ اولین و ساده‌ترین راه

ایده برگزاری لیگ برتر ایران با حضور 10 تیم مدتی است از این‌سو و آن‌سو به گوش می‌رسد؛ البته نه آن‌قدر بلند و جدی که همه را فکر فرو ببرد اما وقتی شخصیتی مثل رئیس فدراسیون فوتبال هم از این ایده حرف می‌زند باید به آن جدی‌تر فکر کرد. قابل حدس است که درباره این ایده در فدراسیون حتی تحقیق و بررسی‌هایی هم صورت گرفته است و این ایده چیزی نیست که مهدی تاج به‌راحتی آن را به زبان بیاورد. اما این فکر چطور به ذهن تاج و مشاورانش رسیده است؟ واقعیت این است که «لیگ 10 تیمی» در ظاهر و در نگاه اول، ایده چندان بدی به نظر نمی‌رسد اما خاستگاه آن و اینکه چه دلایلی باعث شده این ایده به ذهن مدیران فوتبال در ایران برسد چندان منطقی نیست. همان‌طور که از حرف‌های تاج مشخص است «مشکلات اقتصادی» در فوتبال ایران باعث شده که مدیران به این نتیجه برسند یک لیگ 10 تیمی می‌تواند راه‌حل مناسبی برای کاهش مشکلات باشد اما آیا این بهترین راه است؟ نه. به نظر می‌رسد این ایده چیزی شبیه به پاک‌کردن صورت مسئله باشد یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت، یک راه‌حل موقت و مقطعی اما نه قطعی. لیگ 10 تیمی اولین و سهل‌الوصول‌ترین ایده برای حل مشکلات اقتصادی فوتبال ایران است اما لزوما بهترین و درست‌ترین راه نیست.

کرواسی و اتریش؛ پرچمداران لیگ 10 تیمی

در میان کشورهای مطرح اروپایی هیچ کشوری نیست که لیگی با تعدادی کمتر از 18 تیم برگزار شود. لیگ‌های انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا 20 تیمی و لیگ‌های آلمان و هلند 18 تیمی هستند؛ البته باید توجه داشت که اغلب این کشورها مشکلات فوتبال ایران را ندارند و راهی که آنها در پیش گرفته‌اند لزوما در ایران هم کاربردی و موفقیت‌آمیز نخواهد بود اما مشخص است که آنها به نتیجه مطلوبی رسیده‌اند. مقایسه وضعیت ایران با این کشورها هم درست نیست. فوتبال در اغلب این کشورها اقتصاد تثبیت‌شده و پیشرفته‌ای دارد و هیچ‌کدام از باشگاه‌ها دولتی نیستند. درست برعکس آنچه در ایران اتفاق می‌افتد. نکته مهم دیگر، گستردگی جغرافیایی ایران و فاصله بین شهرهاست. در اروپا حتی فاصله بین پایتخت‌های اروپایی هم زیاد نیست و معمولا سفر به کشورهای دیگر هم خیلی طول نمی‌کشد. اما زمان سفر در ایران از شهری به شهری دیگر زیاد است. پس شاید منطقی نباشد که ما بخواهیم این دسته از کشورهای اروپایی را الگو قرار بدهیم. اما در همین اروپا کشوری مثل روسیه هم هست که با گستردگی عجیب و غریبش لیگی 16 تیمی دارد! گاهی تیم‌های لیگ روسیه ناچارند از غرب به شرق این کشور پهناور بروند و این زمان زیادی را می‌گیرد. مطرح‌ترین کشورهای اروپایی که لیگ 10 تیمی دارند اتریش و کرواسی هستند. در این فرمت، تیم‌ها چهار بار به‌صورت رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند و فصل با 36 بازی برای هر تیم به پایان می‌رسد. اتفاقا فوتبال هر دو کشور هم در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشته است. کرواسی در آخرین رنکینگ فیفا در رده شانزدهم است و اتریش سی‌وهفتم. اما مقایسه ایران با این کشورها هم به همان که دلایلی خواندید (ثبات اقتصادی و وسعت کم جغرافیایی) درست نیست. مسئله وسعت جغرافیایی البته مختص ایران نیست. در قاره آسیا کشورهای زیادی دچار این مشکل هستند اما حتی آنها هم چاره را در کم‌کردن تعداد تیم‌ها ندیده‌اند. چاره کار همان‌طور که AFC اعلام کرده است توسعه اقتصادی و فرهنگی فوتبال است. برای ما ایرانی‌‌ها حتما کم‌کردن تعداد تیم‌ها کار راحت‌تری است. چون از زحمات مدیران و همه کسانی که درگیر فوتبال هستند خیلی‌خیلی کم می‌کند اما این چیزی جز فرار از کار و شانه خالی کردن از مسئولیت نیست. راه درست، خصوصی‌سازی باشگاه‌ها، گسترش زیرساخت‌های ورزشی و تن‌دادن به قوانین اقتصادی امتحان پس‌داده بین‌المللی فوتبال است. چیزهایی مثل اسپانسرشیپ، حق پخش تلویزیونی، کپی‌رایت و... که سال‌هاست در فوتبال ایران یا نادیده گرفته شده‌اند یا اهمیت چندانی به آنها داده نشده. حتما تصدیق می‌کنید که این راه، راه سخت‌تری نسبت به راه اول (کم‌کردن تیم‌ها) است. اما راه درست همین بوده و راهی است که فوتبال ایران بالاخره باید برود.

پرسپولیس و استقلال باید کنار بروند

کم‌کردن تیم‌ها در ایران البته به این راحتی‌ها هم نیست. اگر قرار باشد تعداد تیم‌ها کم شود احتمالا تیم‌های مهم‌ و بزرگ ایران باید کنار گذاشته شوند. چون دقیقا همین تیم‌ها هستند که از مشکلات شدید مالی رنج می‌برند. پرسپولیس و استقلال تهران، تراکتورسازی تبریز و نفت تهران که هر چهار تیم نماینده‌های ایران در آسیا هستند بدهی‌های هنگفتی دارند. از لحاظ امکانات هم هیچ چیزی از خودشان ندارند و اگر زمین تمرینی دارند از طرف دولت یا شهرداری در اختیارشان قرار گرفته. صورت‌های مالی‌شان هم که تا دلتان بخواد دارای ابهام و اشکال است. درواقع این چهار باشگاه و خیلی دیگر از باشگاه‌های لیگ برتری ایران، فاقد ابتدایی‌ترین فاکتورهای باشگاه‌داری هستند. حالا اگر بهانه فدراسیون برای کم‌کردن تعداد تیم‌ها همین مسائل مالی باشد قاعدتا باید این تیم‌ها کنار گذاشته شوند و تیم‌های کم‌طرفدارتری مثل سایپا، پیکان، گسترش فولاد باقی بمانند. آیا این همان چیزی است که فدراسیون به‌دنبال آن است؟ طبیعتا نه. فدراسیون به‌جای کم‌کردن تعداد تیم‌ها در لیگ برتر باید باشگاه‌ها را وادار به توسعه کند، (با کمک دولت و وزارت ورزش) باید استادیوم درست کند. باید مسائل اقتصادی را شفاف کند. روشن است که همه اینها زمانبر و هزینه‌بردار است اما تنها راه توسعه فوتبال ایران و خروج آن از بحران است.

 

وقایع اتفاقیه

۴ ۶  
آی اسپورت
2017-08-15 12:03:00
نظر دهید

۶ نظر
شاهین م
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۲۹
آقای تاج (( به تعبیر مایلی کهن استقلال))
اگر بعد از چهل سال دو تیمی که باید تمام امکانات حرفه ای ورزشی را می داشتند و الان ندارند بخاطر عملکرد شما و دوستان شماست
کسانی که بعد از جنگ راهی ورزش شدند تا مانند کربلای ۵ فاجعه بیافریند، کسانی که
شاهین م
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۳۱
نه سواد دارند و نه اهل مشاوره هستند و نه چیزی از مدیریت مدرن می دانند و نه راه های کسب درآمد را می دانند..
به جای پاک کردن صورت مسئله مشکل حق پخش تلویزیونی و حق معنوی باشگاه ها را پیگیری کنید
به جای اینکه کمک کنید و یار باشید بار ِ دو تیم نباشید...
فروش بلیط های بازی ها را به آنان واگذار کنید
آنان را رها کنید اصلن
شماها مالِ ایم حرفها نیستید
Hasan
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۴۲
یه بلیت فروشی به باشگاه نمیدن ازشون چه انتظاری داری
حسن
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۵۵
اولویت کشور نباید فوتبال باشه باید کمک به سوریه لبنان فلسطین باشه .استادیم هم نمی خواهیم !
امیرعباس
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۳۷
بهترین کار اینه که لیگ برتر باحضور سایپا پیکان سپاهان فولاد ذوب اهن گسترش فولاد شش تیمه برگزار بشه و بقیه تیما برن لیگ یک البته یک راه بهتر هم هست و اون واگذاری سهام باشگاهها به سرمایه دارهای بین المللیه!
۳
امید از تفت
سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۴۳
بله میشه. چرا که نه!؟ اگه بخوان فوتبال را کلاً تعطیل کنند باید پرسپولیس و استقلال را کنار بگذارند و بعدش هم خودش بروند گوسفندان را ببرند چرا
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر