فهرست
سپاهان – پرسپولیس، بازی داورکُش!
سپاهان – پرسپولیس، بازی داورکُش!

سپاهان – پرسپولیس، بازی داورکُش!

آی اسپورت - ماجرای داوری‌های بازی سپاهان مقابل پرسپولیس به یک داستان پیچیده ادامه دار تبدیل شده است. سررشته این داستان را که بگیرید و به عقب بروید، خواهید دید که از لیگ دوم حرفه‌ای، قضاوت‌ بازی‌های این دو تیم محل بحث بوده است و این جنجال‌ها تا امروز ادامه پیدا کرده است.

لیگ دوم حرفه‌ای در بازی رفت پرسپولیس ـ سپاهان با قضاوت جلال مرادی، پنالتی اعلام شده به سود سپاهان اشتباه بود. بازی را سپاهان 2 ـ یک برد و اگر پرسپولیس یک ـ یک می‌ کرد به جای عنوان سوم صاحب رتبه دوم لیگ می‌ شد.

جنجال‌های اصلی بر سر داوری این دو تیم اما از فینال جام حذفی 84 – 85 شروع شد.  بازی برگشت فینال جام‌حذفی که شهریور 85 در اصفهان برگزار شد. در دقیقه 118 هادی عقیلی مدافع سپاهان روی احسان خرسندی خطای پنالتی انجام داد اما مسعود مرادی خطا را نگرفت. اگر پنالتی اعلام شده و پرسپولیس 2 ـ یک می‌ برد قهرمان جام‌حذفی می‌ شد اما پرسپولیس بازی را در ضربات پنالتی باخت و قهرمانی را از دست داد.

مسعود مرادی البته سال‌ها بعد از آن بازی، باز هم تأکید داشت که آن خطا روی خرسندی، پنالتی نبود اما خیلی از کارشناسان داوری تشخیص اشتباه مرادی را تأیید می‌کردند و همین موضوع تأثیر زیادی روی قضاوت‌های بعدی مرادی داشت.

قضاوت بازی سپاهان – پرسپولیس اما تا کنون بیشترین ضربه را به محسن قهرمانی زده است. او یک‌بار در بازی فینال جام‌حذفی سال 86 ـ 85 که خرداد 86 انجام شد، قضاوت مسابقه این دو تیم را برعهده داشت. مسابقه‌ای که در آن پرسپولیس یک ـ صفر پیش بود اما محسن قهرمانی، برخورد مهاجم سپاهان حسین پاپی را به پژمان نوری پنالتی اعلام کرد. سپاهان با نتیجه یک ـ یک در وقت اضافه پرسپولیس را برد. پرسپولیس به فینال نرفت و سپاهان در فینال برد و قهرمان شد.

قهرمانی اما ضربه اصلی را وقتی خورد که بازی رفت این دو تیم در لیگ 93 ـ 92 را قضاوت کرد. میثم حسینی با خطای شجاع خلیل‌زاده نقش بر زمین شد اما داور حسینی را اخراج و اعلام ضربه پنالتی کرد. محسن قهرمانی با این تصمیم عجیب 2 سال از قضاوت دور بود، اگر پرسپولیس به جای باخت 2 ـ صفر در این بازی یک ـ یک می‌ کرد در پایان قهرمان لیگ می‌ شد.

حالا بار دیگر رقابت دو تیم سپاهان – پرسپولیس در بحث داوری بحث‌برانگیز شده است و تردیدها برسر پنالتی است که فغانی در آخرین دقایق بازی به سود پرسپولیس گرفت. این موضوع باعث شده که حرف و حدیث‌های عجیبی درباره فغانی مطرح شود و او را به جانبداری از پرسپولیس در این بازی متهم کنند.

البته که به دلیل حساسیت این بازی سپاهان – پرسپولیس، چاره‌ای جز انتخاب علیرضا فغانی برای آن نبود اما محسن قهرمانی که خود قربانی قضاوت این بازی است، در مصاحبه‌ای گفته که ای کاش فغانی را برای این بازی انتخاب نمی کردند. چرا که معتقد است او ویترین فوتبال ایران است. قهرمانی می‌گوید: « کمیته داوران باید قضاوت این بازی را به یک داور دیگر می داد چرا که فغانی ویترین فوتبال ایران در آسیا و جهان است. اما متاسفانه یکسری از بازی ها برگزار می شود که ما خودمان بی جهت آن‌ها را حساس می‌کنیم. بازی سپاهان و پرسپولیس می تواند یک مسابقه مانند بازی سپیدرود و استقلال خوزستان باشد اما رسانه ها فضا را به سمتی می برند که این بازی از حالت عادی خارج می شود.»

قهرمانی حتی در حمایت از فغانی توضیح می‌دهد: «یادم هست که در بازی چلسی و بارسا داور مسابقه قضاوت خوبی نداشت و اشتباهاتش به حدی زیاد بود که یادم هست میشاییل بالاک کاپیتان چلسی آنقدر عصبانی شد موهایش را می کشید و عاقبت هم داور را لمس کرد و هول داد و محروم هم شد. در بازی دیروز سپاهان و پرسپولیس و در پایان بازی یکسری اتفاقاتی رخ داد که من معتقدم کمیته انضباطی و فدراسیون فوتبال باید خیلی سریع آقای ایکس و ایگرگ را محروم کنند.»

ادامه جنجال‌های داوری در بازی سپاهان – پرسپولیس و صدمه‌هایی که حساسیت‌های دو تیم به داوران این مسابقه وارد می‌کند، بعید نیست فدراسیون را به سمتی ببرد که برای مراقبت از داوران مطرحش، به انتخاب داوران کم‌نام و نشان‌تر برای این بازی روی بیاورد. هرچند که حساسیت‌های سپاهان – پرسپولیس به اندازه‌ای زیاد شده که حتی قضاوت بهترین داوران هم در نهایت داوری این بازی را با جنجال‌های زیادی همراه می‌کند. چه برسد به اینکه داوران کم‌تجربه‌تر برای این بازی انتخاب شوند. 

واقعیتی که وجود دارد و فدراسیون فوتبال باید برای آن چاره‌ای بیندیشد اما این است که نقدها به داورانی که این بازی را قضاوت می‌کنند، تمامی ندارد و بازی سپاهان – پرسپولیس، همچنان از جامعه داوری قربانی می‌گیرد.

ایران ورزشی

۶ ۶  
آی اسپورت
2018-12-10 20:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
علی پرسپولیسی
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۸
گلی که سپاهان زد به دلیل خطای کیروش استنلی رو سید جلال مردود بود. ضمن اینکه داور ۳تا پنالتی واسه پرسپولیسو نگرفت.
امید از تفت
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۰:۱۲
چه عکسی. این کسی که گلوی بازیکن پرسپولیس را گرفته مجازاتش چیه!!؟ داره اسدی را خفه میکنه
مرتضی سلطان
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۱:۲۲
به شهادت همین مطلب یه عنوان قهرمانی لیگ برتر؛یه نایب قهرمانی؛ و دوتا قهرمانی جام حذفی رو سه تا داور معلوم الحال از پرسپولیس گرفتن ودادن به تیمی که لای گز سکه میداد بهشون..
حالا جالبش اینجاست که این لجنا با اون گروهبان قندلی لمپن و لجن و اون مدیرعامل کثیفشون از دیروز تا حالا مدعی فوتبال پاک شدن و دریوری هایی میگن که حق خودشونه اونم واسه یه پنالتی که امروز رئیس کمیته داوران گفت سالم بوده و مشکلی نداشته..
بازم روسیاهی موند به ذغال..
۱
یوسف
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۳:۱۹
وقتی داور مطرح هم اشتباه میکنه داور جوان هم اشتباه میکنه خب لااقل داور جوان بیاد تجربه ش بیشتر بشه برای بازیهای بعدی
هرچند معتقدم با وضع کنونی داوری بهتره که به دوره‌ای برگردیم که قضاوت بازیهای حساس به داوران بی‌طرف خارجی واگذار میشد. اشتباه هم کم نداشتن ولی حرف و حدیث پشت سرشون نبود. با این وضع VAR هم دردی دوا نمیکنه چون فغانی نشون داده تو جام جهانی که چقدر غد هست و حق به جانب
حسین اهوازی
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷، ۰۱:۲۵
باورم نمیشه برنامه نود تو کارشناسی داوری صحنه گلی که کیروش زد و داور آفساید گرفت اصلا نشون نداد
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷، ۰۷:۱۴
تو این جامعه اگه صاحبی وجود داشت قهرمانی تو زندان مصاحبه می کرد نه تو خونه !
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر