فهرست
بررسی دوئل‌های مربیان دربی اولی؛ جذاب مثل دنیزلی
بررسی دوئل‌های مربیان دربی اولی؛ جذاب مثل دنیزلی

بررسی دوئل‌های مربیان دربی اولی؛ جذاب مثل دنیزلی

آی اسپورت - بعد از سال‌ها حضور برانکو و پیش از او امیر قلعه‌نویی در دربی تهران، امسال این بازی بین دو مربی تازه وارد برگزار می‌شود. گابریل کالدرون و آندره‌آ استراماچونی، هر دو اولین ماه‌های حضورشان در فوتبال ایران را پشت سر می‌گذارند و نتیجه این بازی، می‌تواند تاثیر زیادی در سرنوشت‌شان داشته باشد. تیم‌های هر دو مربی، در شرایط آرمانی نیستند. پرسپولیس با دو برد و یک باخت، شرایط نسبتا مناسبی در جدول دارد اما 2 گل زده در 3 بازی، نشان می‌دهد با بحران گلزنی روبروست. شرایط استقلال در جدول هم خوب نیست و آن‌ها، در هر سه بازی‌شان گل خورده‌اند. دیدن اوضاع دو تیم، نوید دربی جذابی را نمی‌دهد اما سابقه مربیان دربی اولی، نشان می‌دهد احتمالا یکشنبه جذابی منتظر فوتبال ایران است.

در تاریخ لیگ برتر، فقط دو بار هر دو مربی حاضر در دربی تهران، اولین شهرآوردشان به عنوان سرمربی را تجربه می‌کردند. اتفاقی که آخرین بار، 12 سال قبل افتاد. لیگ ششم، مصطفی دنیزلی روی نیمکت پرسپولیس نشست و صمد مرفاوی، در استقلال جانشین امیر قلعه‌نویی شد. دربی رفت، یکی از جذاب‌ترین دربی‌های لیگ برتری بود و پرسپولیس توانست 2-1 برنده شود. سه سال قبل از آن هم قلعه‌نویی و بگوویچ، اولین دربی‌شان را روبروی هم برگزار کردند. آن مسابقه هم بسیار جذاب دنبال شد و استقلال، توانست 2-1 به پیروزی برسد. حتی اگر قرار باشد مربیان دربی اولی قبل از لیگ برتر را هم بررسی کنیم، به بازی مهمی می‌رسیم. پیش از شروع لیگ برتر، آخرین باری که مربی هر دو تیم اولین تجربه‌شان در دربی را پشت سر می‌گذاشتند، سال 1373 بود. دربی مشهوری که درخشان روی نیمکت پرسپولیس و عبداللهی روی نیمکت استقلال نشست. پرسپولیس 2-0 جلو افتاد، استقلال 2-2 مساوی کرد و سپس بخاطر درگیری، بازی نیمه تمام ماند.

شاید دلیل جذابیت این بازی‌ها، کم استرس بودن مربیان باشد. مربیانی که قبلا، حاشیه‌های دربی به عنوان نفر اول کادرفنی را تجربه نکرده‌اند و هر دو طرف، برای بردن و بدست آوردن یک افتخار بزرگ به میدان می‌آیند. مربیان دربی، به مرور محافظه کارتر می‌شوند. مثل قلعه‌نویی که اوایل، یک سال درمیان پرسپولیس را می‌برد اما کم کم، تبدیل به یکی از ستون‌های مساوی‌های پی در پی شد و در نهایت با شکست از استقلال رفت. یا برانکو که دربی‌هایش را با بازی‌های جذاب لیگ پانزدهم آغاز کرد و با دربی‌های کم اتفاق و محافظه کارانه دو فصل اخیر، به پایان رساند. احتمالا روز یکشنبه هم کالدرون و استراماچونی با همه مشکلات تیم‌شان، برای بردن و رسیدن به شرایط آرمانی وارد زمین می‌شوند و همین، می‌تواند یک بازی جذاب بسازد. شبیه بردهای اول قلعه‌نویی و دنیزلی، که همچنان جزو خاطره‌انگیز تصاویر دربی تهران هستند.

۱    
آی اسپورت
2019-09-20 18:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر