فهرست
واگذاری و حدود اختیارات؛ مسأله این است!
واگذاری و حدود اختیارات؛ مسأله این است!

واگذاری و حدود اختیارات؛ مسأله این است!

آی‌اسپورت- نشست‌های متعدد واگذاری سرخابی‌ها در حالی برگزار و حتی مأموریت‌هایی به معاونان وزیر در راستای پیگیری‌های مجدانه این موضوع داده می‌شود که شاید زمان کافی در اختیار دولت کنونی نباشد تا این هدف بزرگ را به سرانجام برساند و هیچ بعید نیست که متولیان بعدی نیز اساساً اعتقادی به واگذاری نداشته باشند و برنامه انتقال نیمه کاره و مسکوت بماند. از طرفی بعید است که واگذاری این دو باشگاه تنها در حیطه اختیارات دولت باشد و نهادهای دیگر را باید در اتخاذ این تصمیم بزرگ مؤثر دانست. ضمن اینکه تصویب این مهم ابتدا باید از مجلس شورای اسلامی آغاز شود و موضوع به شور گذاشته و دقیقاً کارشناسی شود تا جایی برای جبهه گیری‌های احتمالی از سوی خانه ملت در مقابل تصمیم دولت باقی نماند. 

استقلال و پرسپولیس تنها شرکت‌ها یا برند‌هایی هستند که هم دولت می‌تواند ادعای مالکیت آن را داشته باشد و هم مردم به این دلیل که اساس شکل‌گیری دو باشگاه بر پایه حمایت‌های مردمی بود و دولت نیز پایاپای و در ادوار گوناگون هزینه‌های این دو باشگاه را بی‌آنکه سود مالی از قبل آن ببرد، پرداخته است. در حقیقت برای تصمیم‌گیری درباره دو باشگاه بزرگ و مردمی هم نظر دولتمردان اهمیت دارد و هم نماینده‌های مردم در مجلس شورای اسلامی. 

دستور به پیگیری دوباره طرح واگذاری سرخابی‌ها اما در شرایطی دوباره نگاه‌ها را به سمت و سوی خود متوجه ساخته که مشخص نیست تصمیم گیران در وزارت ورزش، وزارت اقتصاد و دارایی و احتمالاً بورس آیا اختیارات کافی برای به سرانجام رساندن این مأموریت را دارند یا خیر؟

به یاد می‌آوریم که در همین دولت یک بار دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پای واگذاری پیش رفتند و حتی برای باشگاه پرسپولیس یک خریدار پیدا شد که نهادهای امنیتی حکم به نااهل بودن آن شخص دادند. فردی که خود را با هزینه‌های گزاف و کمک‌های بلاعوض به تیم‌ها (حتی در بخش ملی) در سالیان متمادی در تیم‌های گوناگون موجه جا زده بود. 

 تأیید نشدن آن خریدار ابتدا با واکنش‌هایی از سوی رسانه‌ها مواجه شد اما بعدها روشن شد که فرد مورد نظر به دلیل بدهی‌های عظیم به بانک‌ها هرگز صلاحیت کافی برای برخورداری از امتیاز واگذاری امتیاز باشگاه پرسپولیس را ندارد و چه خوب که صلاحیت آن شخص تأیید نشد وگرنه مشخص نبود اکنون پرسپولیس در چه باتلاقی گرفتار شده بود. 

دولت، بخصوص وزارت ورزش و جوانان که به عنوان متولی اول این دو باشگاه خوانده می‌شود فواید واگذاری این دو باشگاه را درک کرده است و شاید به نوعی به دنبال رهایی از حواشی و چالش‌هایی است که در همه این سال‌ها گرفتارش بوده است. 

خلاص شدن از دست این دو باشگاه بدون شک وزارت ورزش کنونی و مردان تصمیم‌گیر در وزارتخانه آتی را روی ورزش‌ها و فدراسیون‌های دیگر متمرکز خواهد کرد و عملاً دست آنها را باز‌تر خواهد گذاشت اما مشخص نیست که آیا دولتمردان اختیارات کافی برای رسیدن به این هدف را از دیگر نهادها گرفته‌اند یا خیر؟! در شرایطی که قرار است طرح واگذاری به طور جدی پیگیری شود، در وهله اول لازم است که نظر تمام عوامل تأثیرگذار در حیات این دو باشگاه پیرامون انتقال تأمین گردد، ضمن اینکه روشن شدن صورت‌های مالی دو باشگاه که هیچ‌گاه شفاف نبوده می‌تواند در این راستا نقشی مهم و حیاتی ایفا کند تا اگر بنا بر واگذاری بود، خریدار نیز شفافیت کافی را در پرونده‌های مالی باشگاه‌ها رؤیت کند تا ابهامی در آینده باقی نماند. اما آنچه تأثیرگذارتر از همه این موارد جلوه می‌کند، یکدستی تمام عوامل نهان و آشکار در پیشبرد این طرح است که به نظر می‌رسد در برهه کنونی وجود ندارد و احتمالاً دولت در راه رسیدن به این مهم با مشکلات دوباره‌ای مواجه خواهد شد.

 
۲    
آی اسپورت
2019-10-13 00:44:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر