فهرست
چقدر با میزبانی بازی‌های بزرگ فاصله دارد؟
چقدر با میزبانی بازی‌های بزرگ فاصله دارد؟

چقدر با میزبانی بازی‌های بزرگ فاصله دارد؟

آی‌اسپورت- بازی پلی‌آف چمپیونشیپ از نظر درآمدی که هرکدام از دو تیم در صورت صعود به لیگ برتر به دست می‌آوردند، حساسیت فوق‌العاده‌ای داشت. بر اساس محاسبه شرکت «دیلویت»، برنتفورد در صورت برد می‌توانست حداقل ۱۶۰ میلیون پوند  معادل حدود ۲۱۰ میلیون دلار در سه فصل آینده درآمد داشته باشد. نحوه محاسبه از این قرار بود که این تیم در صورت صعود ۸۵ میلیون پوند از محل پخش تلویزیونی مسابقات فصل آینده به دست می‌آورد و حتی اگر بلافاصله سقوط می‌کرد، طی دو فصل می‌توانست ۷۵ میلیون پوند بابت «پرداخت چترنجات» به دست آورد. پرداخت چترنجات رقمی است که برای تیم‌های سقوط کرده از لیگ برتر در نظر گرفته می‌شود تا بخشی از آسیب مالی شدید آنها بابت کاهش ناگهانی درآمد‌شان جبران شود. برنتفورد این بازی را روی گاف عجیب دروازه‌بانش در وقت اضافه باخت؛ جایگیری اشتباهی که برای این باشگاه خیلی گران تمام شد.
 
در فوتبال اروپا بردن تمام بازی‌های مهم مابه‌ازای مالی دارد. مثلاً برتری آرسنال در فینال جام حذفی انگلیس حداقل ۱۳.۷ میلیون پوند برای این تیم درآمد خواهد داشت که شامل پاداش قهرمانی (۳.۶ میلیون پوند)، پاداش حضور در مرحله گروهی لیگ اروپا (۲.۶ میلیون پوند) و درآمد میزبانی سه بازی مرحله گروهی (۷.۵میلیون پوند) است. بر اساس همین درآمد گفته می‌شد که بردن چلسی به معنی دست بازتر آرسنال در بازار نقل و انتقالات تابستانی است.
 
رابطه مستقیم بین موفقیت‌های ورزشی و درآمد بیشتر، مبنای برنامه‌ریزی‌های بلندمدت باشگاه‌های حرفه‌ای است و بر همین اساس آنها حاضر می‌شوند برای جذب یک مربی موفق یا یک بازیکن کلیدی رکورد بشکنند، چرا که برای آنها می‌تواند یک سرمایه‌گذاری سودده و یک ریسک حساب‌شده باشد.
 
فوتبال ایران هرچند روی کاغذ حرفه‌ای است، ولی رابطه‌ بین بردن و درآمد بیشتر تعریف دقیقی ندارد. در این شرایط عجیب نیست که تیم‌های بالای جدول هم غرق در بدهی هستند و حتی در آستانه ورشکستگی قرار دارند. پس از چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس در لیگ برتر یک بار دیگر این سؤال مطرح شد که چرا این تیم درگیر مشکلات مالی متعدد است و حتی ممکن است به خاطر بدهی‌های خارجی با کسر امتیاز روبه‌رو شود. البته ولخرجی و خریدهای اشتباه در بدهی باشگاه‌های لیگ برتری کم‌اثر نبوده، ولی نمی‌توان تصور کرد که درآمد تیم قهرمان و تیم میانه جدول تفاوت محسوسی نداشته باشد.
 
برگزاری بازی‌های حساسی مثل پلی‌آف چمپیونشیپ هم از دیگر ظرافت‌های مدیریت فوتبال است که ظرفیت و آمادگی برگزاری آن در ایران وجود ندارد. وقتی صعود یک تیم چنین درآمد بالایی داشته باشد، نظارت هم باید در بالاترین سطح باشد تا راه برای هرگونه تبانی بسته شود. به همین خاطر بود که فدراسیون فوتبال از چند سال قبل قید مسابقات پلی‌آف لیگ یک را زد و ترجیح داد که صعود تیم‌ها فقط به صورت مستقیم باشد. در فوتبال ایران که بردها معادل ریالی قابل توجهی ندارند، باشگاه‌ها پس از هر اشتباه داوری بیانیه تندی صادر می‌کنند. حالا اگر بردها و رتبه تیم‌ها مابه‌ازای پولی بالایی داشته باشد، برگزاری مسابقات چند برابر دشوارتر خواهد بود.
 
هنر فدراسیون و سازمان لیگ در این سال‌ها به برگزاری صرف مسابقات خلاصه شده. آنها نه در تثبیت راه‌های درآمدزایی موفق بوده‌اند نه در جلب اعتماد باشگاه‌ها. بررسی همین دو تفاوت عمده نشان می‌دهد که فوتبال باشگاهی ایران در این سال‌ها چقدر در جا زده و چقدر کار انجام نشده در پیش دارد.
 
۱    
آی اسپورت
2020-08-06 10:32:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر