فهرست
سولشر، سشوار و دیگر شاگردان سر الکس
سولشر، سشوار و دیگر شاگردان سر الکس

سولشر، سشوار و دیگر شاگردان سر الکس

آی‌اسپورت – به نظر خیلی‌ها انتخاب اوله گونار سولشر به عنوان جانشین ژوزه مورینیو، در مقام مربی موقت منچستر یونایتد تا پایان فصل، صرفا برای ایجاد جوی مثبت بین تماشاگران و بازیکنان بوده. تصویری که یونایتدی‌ها همچنان سولشر دارند همان ذخیره طلایی، آن "پسرک قاتل" و خوش‌اخلاق و سر به زیر است، تصویری که البته با واقعیت شخصیت مربیگری او تفاوت‌های زیادی دارد.

برد هنگلند، همبازی سابق سولشر در تیم ملی نروژ، درباره او می‌گوید: «سولشر به شدت تحت تاثیر سر الکس فرگوسن است. در زندگیم تا به حال آدمی را ندیده بودم که تا این حد تحت تاثیر کسی، غیر از پدر و مادرش باشد. او تمام قدم‌هایش را بر مبنای سر الکس برمی‌دارد. شاید سولشر آرام‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین پسر دنیا به نظر برسد، اما شخصیت او وجه دیگری هم دارد... او دقیقا می‌داند از تیم و بازیکنانش چه می‌خواهد. سر الکس گاهی خیلی خشمگین می‌شد و سولشر هم به همین خاطر سعی می‌کند تا جایی که می‌تواند از این جنبه رفتاری مربی سابقش هم پیروی کند».

احترام و اوتوریته‌ای که سر الکس در رختکن یونایتد داشت البته حاصل سال‌ها تلاش و تنش بود، قبل از اینکه دوران طلایی و پرافتخار تیمش شروع شود. در ضمن بازیکنانی که سر الکس با آن‌ها سر و کار داشت از نسلی دیگر بودند، با روحیه و خل و خویی متفاوت. اما شش قهرمانی در لیگ، دو جام حذفی و یک بار فتح چمپیونز لیگ قطعا تاثیرات خودش را روی شخصیت مربیگری سولشر گذاشته، به خصوص اینکه این عناوین از راه و روش ویژه سر الکس به دست آمده‌اند.

آیا سولشر از روش سشوارِ سر الکس برای کنترل بازیکنانش استفاده می‌کند؟ هنگلند پاسخ می‌دهد: «من دیدم اوله صدایش را بلند کند، اما بیشتر به شکلی حساب‌شده برای اینکه توجه بازیکنانش را جلب کند. اوله به ذات مردی آرام و منطقی است. به نظر من تمام مربی‌های بزرگ چنین شخصیتی دارند و فقط وقتی لازم می‌بینند خشمگین می‌شوند. اوله شخصیتی دارد که بازیکنانش ترجیح می‌دهند خودشان را به استانداردهای او برسانند، تا اینکه بعدا داد و فریادش را بشنوند».

اما سولشر اولین شاگرد سابق سر الکس نبوده که وارد دنیای مربیگری شده. از 31 شاگرد سابق او تنها لوران بلان بوده که موفق شده یکی از پنج لیگ اول اروپا را فتح کند. مدافع سابق یونایتد روی نیمکت پاریس سن ژرمن چهار بار لیگ یک فرانسه را برد و دو بار فاتح جام حذفی این کشور شد. اما دیگر شاگردان سابق سر الکس هم موفقیت‌هایی از جنسی دیگر به دست آورده‌اند. استیو بروس چهار بار موفق شد تیم‌هایش را از چمپیونشیپ به لیگ برتر بیاورد. درن، پسر خود سر الکس، هم سه بار باعث صعود پیتربورو به دسته‌ای بالاتر شد، کاری که برایان رابسون هم دو بار و پل اینس، مایکل اپلتون و روی کین یک بار انجام دادند.

در این میان سولشر و گوردون استراکان، غیر از بلان، تنها مربیانی بودند که موفق به فتح یک لیگ شدند. استراکان سه بار با سلتیک لیگ برتر اسکاتلند را برد و سولشر با مولده دو بار لیگ نروژ را. سولشر البته پیش از این تجربه مربیگری در لیگ برتر را هم داشته، دورانی که البته در مقام مربی کاردیف موفقیت‌آمیز نبود و در نهایت منجر به سقوط این تیم شد. اما این زمانی بود که سولشر همچنان در حال یادگیری و تجربه‌ورزی بود و در ضمن خود باشگاه کاردیف هم مشکلات زیادی داشت.

به هر سو از هشت شاگرد سابق سر الکس که حداقل 10 بار در لیگ برتر مربیگری کرده‌اند، درصد برد سولشر در رده هفتم قرار می‌گیرد، با بردن 16.7 درصد از 18 بازی‌اش روی نیمکت کاردیف. پایین‌تر از او هم مایک فیلان را می‌بینیم، بازیکن و دستیار سابق سر الکس که حالا به عنوان یکی از دستیاران سولشر به کادر فنی یونایتد بازگشته. در این جمع بهترین آمار را مارک هیوز، با 33.9 درصد پیروزی از 466 بازی‌اش در لیگ برتر دارد و بعد از او استراکان، کین، بروس، رابسون و اینس در این جدول، بالاتر از سولشر و فیلان، قرار می‌گیرند.

البته این نکته را هم فراموش نکنیم که هیچ کدام از این مربیان هدایت تیم‌های بزرگ لیگ برتر را به عهده نداشتند. برای همین نشستن سولشر روی نیمکت یونایتد می‌تواند تجربه‌ای جدید به حساب بیاید. او در ماه آگوست در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی اعتراف کرد هرچه از مربیگری می‌داند را مدیون سر الکس است.

سولشر در مصاحبه دیگر با گاتزتا دلو اسپورت از مدیریت سر الکس و نوع برخورد متفاوتش بازیکنانش حرف زد: «کریستیانو رونالدو چهل دقیقه قبل و چهل دقیقه بعد از هر جلسه تمرین خودش مشغول بدنسازی می‌شد. او تنها بازیکنی بود که سر الکس بهش می‌گفت نیازی نیست به دفاع کردن فکر کند و اجازه دارد تمام تمرکزش را روی بعد هجومی فوتبالش بگذارد. سر الکس این حرف را هرگز نه به بکام، نه به گیگز و نه حتی به کانتونا زده بود».

برخورد ویژه‌ای که سر الکس با رونالدو داشت می‌تواند سرمشقی برای سولشر در رابطه‌اش با پل پوگبا باشد، اگر البته هافبک فرانسوی یونایتد به اندازه ستاره سابق پرتغالی‌شان دل به تمرین بدهد.

۹    
آی اسپورت
2018-12-22 08:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر