فهرست
توفان زیدان در برنابئو: 7 جام
توفان زیدان در برنابئو: 7 جام

توفان زیدان در برنابئو: 7 جام

آی اسپورت- به محض این که توپ در زمین بازی شروع به چرخیدن کرد همه چیز فراموش شد. در دقیقه 7 بازی اعتراضات انجام شد، علیه محرومیت کریس رونالدو، اما در فوتبال همه چیز ممکن است. مخصوصا در فوتبال مادرید. بارسلونا دوام نیاورد، سفیدپوشان با انرژی زیاد وارد زمین شده بودند، توانستند این تیم را از کار بیندازند و به گل برسند. درخشش آسنسیو هم تاثیر زیادی در موفقیت سفیدها داشت. در حملات این تیم حتی نشانه‎هایی از اعتماد به نفس عالی دیده می‏شد. درست برعکس بارسلونا. ناامیدی آن‌ها از چهره مسی قابل درک بود. حالا او اطرافش را نگاه می‎کند و خبری از ژاوی و اینیستا نیست. هیچ کس را نمی‏بیند که بتواند روی کمکش حساب کند. وقتی هم مادرید فشارش را بیشتر کرد، تیم مسی به راحتی شکست.

والورده بازی را با 3 مدافع آغاز کرد سرخی روبرتو و یوردی آلبا هم وینگر تدافعی بودند. اما این سیستم جواب نداد. بنزما در این بازی عالی بود و 3 مدافع بارسلونا را کلافه کرد. لوکاس و کارواخال هم بازیکنان کنار بارسا را آزار دادند. فشارشان هم توسط مارسلو و آسنسیو تشدید شد. این فشارها باعث شد والورده تغییر سیستم دهد. این بار نوبت 2-4-4 بود. سمدو وارد جنجال شد، سرخی روبرتو به میانه زمین رفت. درست همان زمان مادرید کمی پایش را از روی گاز برداشت. آن هم در شرایطی که به نظر می‎‏رسید می‎تواند گل‎های بیشتری بزند.

نیمه دوم بازی زیبا نبود. کسانی که فکر می‏کردند فستیوالی از گل خواهند دید ناامید شدند. هرچند که بعد از بازی روی اسکوربورد مجموع نتایج دو بازی درج شد: 5 بر یک. این یعنی چهارمین جام سال 2017 برای رئال مادرید. آن هم بدون ستاره‏شان کریس رونالدو. برای زیدان این جام هفتمین جام در یک سال و نیم حضورش در این تیم بود.

فراموش نکرده‎ایم زمانی که او تازه سرمربی این تیم شده بود همه از عملکرد بنیتس و پرس ناراضی بودند و امیدی هم نداشتند که زیدان هم بتواند این تیم را رو به جلو هدایت کند. اما حالا او مادریدی ساخته که هیچ تیمی جلودارش نیست.

۸ ۲  
آی اسپورت
2017-08-18 11:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
امیرعباس
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۵۰
برادر عزیز مترجم گرامی ویراستار محترم مدیر محترم سایت ادمین دانشمند هرکسی که هستی که مسئول این سایتی بابا جان پدر من توفان غلطه غلطه غلطه به چه زبونی بگیم که بفهمید درستش طوفان است و لاغیر امان از این غلط های مصطلح که بلای جان این زبان فارسی شده اند!
۳ ۱
نگارش فارسی ضد عرب
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶، ۰۹:۴۱
دو واژه توفان و طوفان با تلفظی یکسان ریشه‌های متفاوتی دارند و به کار بردن آنها برای یک معنی کار غلطی است. همچنان که در لغت نامه معین هم به این موضوع اشاره شده است. واژه طوفان ریشه‌ای عبری و یونانی دارد و به زبان عربی وارد شده و با «ط» نوشته می‌شود. این واژه در زبان انگلیسی به صورت «Typhoon» نوشته می‌شود و به معنی حادثه‌ای طبیعی است همراه با باد و باران که خرابی و خسارت به بار می‌آورد. در ترکیب‌های مانند طوفان نوح، طوفان کاترینا و طوفان تهران باید از واژه طوفان استفاده کنیم؛ زیرا در غیر این صورت معنی واژه غلط خواهد شد.

از سوی دیگر واژه «توفان»، یک واژه فارسی است که از ترکیب کلمات توفیدن یا توپیدن ریشه گرفته است. این دو واژه که معنی یکسانی دارند به معنی دادزدن، غرش کردن و غران بودن هستند که کلمه «توفان» نیز از این ریشه‌ها نشات گرفته است و به کار بردن واژه توفان به معنی یک حائثه طبیعی همراه با باد و باران درست نیست و از نظر نگارشی غلط محسوب می‌شود.

«ط» یکی از راه‌های تشخیص واژه های عربی است. این موضوع که ما به اشتباه بسیاری از واژه‌های فارسی را با «ط» به کار می بریم یکی از موضوعاتی است که باید تصحیح شود؛ اما در همه مواقع تغییر «ط» به «ت» واژه را تصحیح نمی‌کند. در کلمه‌هایی مانند بلیت، امپراتوری، اتو، اتاق و... که واژه‌هایی با ریشه غیر عربی هستند و مستقیما از دیگر ریشه‌ها به فارسی وارد شده‌اند این تصحیح باید انجام شود، اما در کلمه‌ای مانند طوفان که ریشه‌ای عربی دارد استفاده کردن از توفان درست نیست.
در ضمن امیرعباس عزیز اگر نگران زبان پارسی هستید باید بهتر بدونید «لاغیر» عربی هست و بهتر است پارسی را از حمله واژه های عرب حفظ کنیم نه این که جای پیتزا که همه جای کره زمین بهش می گن پیتزا ما بگیم کش لقمه!
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر