فهرست
بازسازی اسپرز از کجا باید آغاز شود؟
بازسازی اسپرز از کجا باید آغاز شود؟

بازسازی اسپرز از کجا باید آغاز شود؟

آی اسپورت – تاتنهام با فصل گذشته تغییر بزرگی کرده؛ حالا دیگر خبری از «مائوریسیو پوچتینو» روی نیمکت اسپرز نیست و هدایت سفیدهای لندن به دست «ژوزه مورینیو» سپرده شده، مردی خاص که مدعی‌ست تغییر کرده است و قصد دارد تیم تحت رهبری‌اش را به قله موفقیت برساند. به همین جهت و در راستای رسیدن به این هدف، به نظر می‌رسد تاتنهامی‌ها بیشتر از هر زمان دیگری به یک بازسازی در ترکیب خود نیاز دارند اما سوال اساسی اینجاست که سرمربی پرتغالی صاحب‌نام اسپرز کار را باید از کجا و از چه زمانی شروع کند؟ پاسخ در مقابل چشمان‌مان قرار دارد؛ همین ژانویه و همین پنجره نقل‌وانتقالات.

تاتنهام که زمانی خط هافبک آن قدرت اصلی‌اش به حساب می‌آمد، نیازمند تجدید قوا در کمربند میانی است. ژوزه در نخستین ماه فعالیت خود در تاتنهام در شش دیدار که هدایت این تیم را بر عهده داشته، توانسته به چهار پیروزی و یک تساوی دست پیدا کند. همین اتفاق منجر شد تا بسیاری این نظریه را مطرح کنند که تغییر سرمربی راه نجات تاتنهام بوده و ایده‌های سرمربی آرژانتینی سابق دیگر جوابگوی این تیم نبوده اما شکست برابر چلسی نشان داد که تغییراتی اساسی در ترکیب اسپرز الزامی است.

البته پوچتینو به خوبی از احتمال این فروپاشی در ترکیب آگاه بود؛ او از دو سال پیش نشانه‌هایی از این اتفاق را به چشم دید. با این حال صحبت‌های مائوریسیو پیش از دیدار پایانی لیگ قهرمانان اروپا به نوعی مدرکی برای اثبات این ماجرا بود که به او اجازه بازسازی گسترده در ترکیب تیم داده نمی‌شود! محدودیت مالی باشگاه پس از ساخت ورزشگاه جدید و یا شاید احتیاط «دنیل لوی» در تزریق بازیکنان جدید به تیم را می‌توان از دلایل فروپاشی ترکیب تاتنهام دانست. در هر صورت پوچتینو فصل را با تیمی آغاز کرد که برخی بازیکنانش کمتر از یک فصل دیگر قرارداد داشتند و همین مسئله تعهد آنها نسبت به باشگاه را زیر سوال برد.

یکی از این بازیکنان «توبی آلدروایرلد» بود که به تازگی قرارداد خود با اسپرز را تا سال ۲۰۲۳  تمدید کرد. با توجه به این که مدافع بلژیکی وارد دهه چهارم زندگی خود شده و اکنون ۳۰ سال سن دارد، این تمدید قرارداد نشان می‌دهد مالک تاتنهام دست از احتیاط خود برای تمدید قرارداد بازیکنانی که وارد سال‌های پایانی دوران بازی خود شده‌اند، برداشته است. ضمن اینکه مورینیو به صراحت موضع خود را در خصوص اعمال تغییرات اساسی در ترکیب خط دفاعی تیم تحت رهبری‌اش اعلام کرده و همین امر احتمالات اضافه شدن سه مدافع تا پیش از شروع فصل آینده را افزایش داده است.

هیچ کارشناسی را پیدا نخواهید کرد که نیاز به جذب مدافعان کناری در تاتنهام را انکار کند. در مرکز خط دفاعی اسپرز «داوینسون سانچز» کلمبیایی حضور دارد اما باید به خاطر داشته باشیم که در دیدار فینال لیگ اروپا در سال ۲۰۱۷ که میان منچستریونایتد و آژاکس برگزار شد؛ آقای خاص سانچز را نقطه ضعف خط دفاعی تیم آژاکس معرفی و حملات شیاطین سرخ را بر روی او متمرکز کرد. مورینیو به «عیسی دیوپ» مدافع وستهام علاقه فراوانی دارد ولی با توجه به اینکه چکش‌ها برای فرار از سقوط می‌جنگند، بعید به نظر می‌رسد به فروش مدافع مستحکم خود در زمستان رضایت دهند.

چارچوب دروازه نیز دیگر پستی‌ست که مورینیو باید برای آن چاره‌ای اساسی و البته بلند مدت بیاندیشد؛ حتی تا پیش از مصدومیت شدید طولانی «هوگو لوریس» در دیدار برابر برایتون، گزینه چندان مطمئنی درون دروازه اسپرز دیده نمیشد. در واقع نه سنگربان فرانسوی و نه حتی «پائولو گازانیگا» نتوانسته‌اند خیال هواداران و مربی تیم را از آخرین سنگر تیم راحت کنند و به همین دلیل نیاز به جذب یک دروازه‌بان کاملاً مشهود است.

در خط هافبک اما شرایط «کریستین اریکسن» کمی متفاوت به نظر می‌رسد. اکنون بسیاری بر این باورند که هافبک دانمارکی در پایان فصل با اتمام مدت قراردادش با تاتنهام، لندن را ترک خواهد کرد اما  مورد آلدرویرلد نشان داد که می‌توان چنین بازیکنانی را با مذاکره به تداوم حضور در ترکیب اسپرز متقاعد ساخت. نبود او در اکثر مسابقات این فصل به ضرر تاتنهام‌ها تمام شده تا این حقیقت بر همگان اثبات شود که تیم تحت رهبری آقای خاص نیاز مبرمی به خلاقیت بازیکنی اریکسن احتیاج دارد.

اسپرز در تابستان «جیوانی لوسلسو» را برای جانشینی اریکسن جذب کردند اما مصدومیت‌ها مانع از درخشش هافبک آرژانتینی شده است. البته باید ذکر کرد که عملکرد لوسلسو در پیراهن تیم‌های پاری‌سن‌ژرمن و رئال بتیس به قدری خوب بوده که تاتی‌ها به او برای جا افتادن در ترکیب تیم فرصت کافی دهند اما در این مقطع مشکل در میانه میدان همچنان پا برجاست.

«اریک دایر» در پیشرفت تیم نیز نقشی پررنگ و مثبت ایفا کرده و حالا برای اثبات خود به مورینیو، تنها شش ماه دیگر فرصت دارد. مو از او در ترکیب تیم استفاده می‌کند و دایر باید این فرصت را غنیمت بشمارد تا دستور تمدید قراردادش از سوی آقای خاص به مدیران اسپرز صادر شود. این در حالی‌ست که سرمربی پرتغالی تا این لحظه به استفاده از «تانگی اندومبله» و «هری وینکس» بی‌علاقگی نشان داده و کمتر از این دو مهره استفاده کرده تا احتمال جدایی آنها از اسپرز بالا رود.

تاتنهام نسخه مورینیو اما در خط حمله تیمی کاملا ایده‌آل به نظر می‌رسد، خصوصاً حالا که «دله‌آلی» به شرایط و فرمِ آرمانی خود بازگشته. ضمن اینکه در مرکز توپخانه اسپرز، «هری کین» حضور دارد که یک مهاجم گلزن و تمام‌کننده است. در کنار او بازیکنانی مانند «لوکاس مورا» و «سون هیونگ مین» هم قرار دارند تا خط حمله تاتنهام را به یک خط حمله زهردار و آتشین تبدیل کنند.

در پایان باید باز هم تاکید کنیم که خط دفاعی تیم تاتنهام به تغییرات گسترده نیاز دارد و در این امر هیچ شکی نیست اما باید دید مورینیو آینده تاتنهام را چگونه می‌بیند و می‌خواهد تیمش به چه شکل در آینده بازی کند. با پاسخ به این دو سوال، آقای خاص می‌تواند در خصوص بازسازی خط هافبک این تیم تصمیم‌گیری کند. خط هافبکی که همانند خط دفاعی تیم نشانه‌های نزول و فروپاشی آن از دو سال پیش مشهود بوده و کسی فکر چاره‌ای برای آن نیادیشیده است.

 

سازندگی

۶    
آی اسپورت
2020-01-03 18:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر