فهرست
گزارش ویژه؛ سناریوی اخراج ایران از جام جهانی
گزارش ویژه؛ سناریوی اخراج ایران از جام جهانی

گزارش ویژه؛ سناریوی اخراج ایران از جام جهانی

آی اسپورت – «ایران باید از جام جهانی روسیه محروم شود»؛ این خبری است که این روزها ایتالیایی‌ها را سر ذوق آورده و رسانه‌های این کشور مدام در حال مخابره‌کردن آن هستند. ماجرا از این قرار است که بعد از گفت‌وگوی مسعود شجاعی، کاپیتان سابق تیم ملی با روزنامه «ال پائیس» اسپانیا، حالا ایتالیایی‌ها وارد میدان شده‌اند و خبر از «دخالت دولت در امور فوتبال در ایران» داده‌اند. معتبرترین رسانه ایتالیایی که این موضوع را مطرح کرده «کوریره دلاسرا» است؛ کوریره دلاسرا که یکی از مشهورترین روزنامه‌های ایتالیا هم هست، در سایت خبری‌اش گزارشی با عنوان «هیچ بازی ملی برای بازیکنی که اصولگراها را به چالش کشید» نوشته و در آن به صحبت‌های مسعود شجاعی اشاره کرده است. دلاسرا می‌نویسد: «شجاعی بعد از بازی با تیم پانیونیوس مقابل مکابی اسرائیل در رقابت‌های لیگ اروپا، دیگر به تیم ملی کشورش دعوت نشد. او و حاج صفی دو بازیکن ایرانی بودند که بعد از ٣٨ سال برای اولین بار مقابل رقیبی از اسرائیل به میدان رفتند. با‌این‌حال حاج‌صفی خیلی زود در صفحه اینستاگرامش عذرخواهی کرد و به تیم ملی برگشت ولی کار برای مسعود شجاعی دشوار شد؛ چون اصولگراها در ایران دل خوشی از او ندارند. مسعود پیش‌تر درباره فساد در فوتبال ایران صحبت کرده بود و قبل از آن در سال ٢٠٠٩ هم از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کرده بود. به‌همین‌دلیل آنها نمی‌خواهند این بازیکن به تیم ملی دعوت شود. حالا سؤال اینجاست که اگر این دعوت‌نشدن دخالت دولت و سیاست در فوتبال نیست، پس چه معنی‌ای می‌تواند داشته باشد. اگر فیفا به این امور رسیدگی کند، ایران احتمالا از جام جهانی کنار گذاشته می‌شود».

ایتالیا به‌جای ایران به جام جهانی می‌رود!

این گزارش کوریره دلاسرا بازتاب بسیار زیادی در دیگر رسانه‌های ایتالیا داشته؛ هرچند هیچ رسانه‌ای معروف‌تر از کوریره دلاسرا، به این موضوع نپرداخته است. با‌این‌حال سایت «فوتبال تودی» ایتالیا گزارش مفصل‌تری دراین‌باره رفته و به‌طور مشخص خواسته فیفا، ایران را از حضور در جام جهانی روسیه محروم کند. این سایت در گزارشش می‌نویسد: «ممکن است ایران، کشوری که به‌عنوان دومین تیم به جام جهانی صعود کرده، از این رقابت‌ها کنار برود و شانس ایتالیا برای حضور در جام جهانی بیشتر شود. مسعود شجاعی، کاپیتان این تیم به دلایل سیاسی از تیم ملی بیرون مانده و کی‌روش، سرمربی ایران، او را دعوت نکرده است. البته ایرانی‌ها معتقدند این دعوت‌نشدن فنی است ولی خیلی‌ها می‌دانند که مسعود بعد از بازی با نماینده اسرائیل در لیگ اروپا دیگر به تیم ملی ایران دعوت نشده است. از این گذشته باید صحبت‌های محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش ایران را هم در نظر گرفت که گفته بازیکنان ایرانی‌ای که مقابل رقیب اسرائیلی به میدان رفته‌اند، به هیچ وجه به تیم ملی دعوت نمی‌شوند. این مصداق کامل دخالت دولت در فوتبال است. البته مسعود شجاعی چند وقت پیش با آقای روحانی، رئیس‌جمهور ایران، درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها هم صحبت کرده است؛ چون ایران کشوری است که به زنان اجازه ورود به ورزشگاه را نمی‌دهد. حالا آیا فیفا که خودش به‌طور صریح عنوان می‌کند دخالت سیاست در فوتبال را برنمی‌تابد و کشورهایی را که این اصل را رعایت نمی‌کنند، از انجام هر رقابتی که زیر نظر این نهاد برگزار شود، محروم می‌کند، حاضر است ایران را از جام جهانی کنار براند؟». در ادامه این گزارش، عنوان شده که در صورت محرومیت ایران از جام جهانی، این ایتالیا است که به‌جای این کشور راهی جام جهانی می‌شود: «فیفا به‌طور صریح عنوان کرده اگر هر کشوری به‌هر‌دلیل از جام جهانی کنار برود، کمیته اجرائی این نهاد می‌تواند خودش یک تیم را به جام جهانی ببرد. برای فیفا هم طبیعتا تیمی بهتر از ایتالیا پیدا نمی‌شود». مشابه این گزارش را چند سایت دیگر در ایتالیا کار کرده‌اند که البته چندان شناخته‌شده نیستند.

آیا ایران از جام جهانی محروم می‌شود؟

حالا که ایتالیایی‌ها به موضوع محرومیت ایران از جام جهانی دامن زده‌اند، باید به‌طور مشخص‌تری این موضوع را بررسی کرد. در نگاه کلی باید به این سؤال پاسخ منفی داد؛ چون به‌طور رسمی از سوی فدراسیون فوتبال اعلام نشده که دلیل دعوت‌نشدن مسعود به تیم ملی سیاسی است؛ فدراسیون فوتبال ایران این موضوع را فنی و بنابر تصمیم کارلوس کی‌روش عنوان کرده است. از این گذشته، موضوعی که برگ برنده ایران در این موضوع است، احسان حاج‌صفی است؛ بازیکنی که به‌همراه مسعود در پانیونیوس مقابل مکابی به میدان رفت ولی حالا در تیم ملی ایران حضور دارد؛ اگر قرار به برخورد سیاسی بود، باید احسان حاج‌صفی هم از تیم کنار می‌رفت. با‌این‌حال هنوز موضوعی که داستان را حاد می‌کند صحبت‌های داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش است. چون هرچه که باشد این صحبت‌ها از زبان مقامی تقریبا رسمی مطرح شده و عواقب سختی می‌تواند داشته باشد. با‌این‌حال در مجموع و به دلایلی که در بالا عنوان شد، سخت است فیفا دعوت‌نشدن مسعود شجاعی بر تیم ملی را سیاسی تلقی کند؛ مگر اینکه کی‌روش یا یکی از اعضای فدراسیون فوتبال بر این موضوع صحه بگذارند.

سومین تلاش ایتالیایی‌ها

ایران سومین کشوری است که ایتالیا روی آن «زوم» می‌کند! پیش از این دو کشور دیگر هم بودند که ایتالیا را امیدوار کرده بودند. این کشور که در پلی آف رقابت‌های انتخابی جام جهانی به سوئد باخت و از رسیدن به جام جهانی روسیه بازماند، اولین بار روی پرو دست گذاشت؛ کشوری که دستخوش تغییر و تحول در عرصه سیاسی شد و قانونی وضع شد که همه فدراسیون‌ها باید با دولت و مسئولان جدید همکاری کنند. ایتالیا با استناد به همین لایحه از فیفا درخواست خروج پرو از جام جهانی را کرد و اعتقاد داشت این قانون جدید، دخالت صریح دولت در فوتبال است. بعد از پرو نوبت به اسپانیا رسید؛ یکی از مطرح‌ترین کشورهای اروپایی! ماجرای اسپانیا کمی هم جدی بود، چون بعد از برکناری رئیس فدراسیون فوتبال این کشور به‌دلیل فساد، فیفا نامه‌ای به مسئولان اسپانیایی نوشت و آنها را تهدید به اخراج از جام جهانی کرد. فیفا در نامه‌اش متذکر شده بود که رئیس جدید باید طبق فرایند آزاد انتخاب شود و دست‌نشانده دولت نباشد. ایتالیایی‌ها هم تلاش زیادی کردند از این نامه فیفا به اسپانیا به نفع خودشان استفاده کنند که موفقیتی به دست نیاورده‌اند. فعلا ایران سومین تلاش این کشور اروپایی است که با بحث مشترک «دخالت دولت در فوتبال» به‌دنبال محرومیت آنها از جام جهانی است.

روزنامه شرق

۸ ۱۵  
آی اسپورت
2018-01-11 13:18:00
نظر دهید

۱۵ نظر
SirNic
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۴
بابا اینا خیلی خنگن بخدا...حالا اگه ایران محروم شه که نمیشه، سوریه میره جام جهانی نه ایتالیا...
هوادار متوهم پارس
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۵۲
همه خنگ هستن فقط شما باهوش هستید متوهم های منگل
محمدحسین
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۷
خب بیچاره ها یکم تلاش می کردید و مرد و مردونه میرفتید جام جهانی که حالا نخواهید از مال ایران بالا برید. شما که لیاقت نداشتید و حتی نتونستید سوئد را ببرید دیگه حرف از جام جهانی نزنید.
پارس کلب
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۵۴
نه که شما تیم های قدری رو شکست دادید. حالا خوبه تو همون مرحله اول حذف میشید. خ خخخ خودشون رو با ایتالیا مقایسه میکنن شما دیگه کی هستین
۹
ترک
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۲۲
بله اینجوریه
۳
ارمین
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۷
ایتالیا کشور عقب مانده و جهان سومی اروپا هست دقیقا زیر ساخت ها هواداراش استادیومها فوتبال ورشکسته و... نسخه ایران اروپا هست حتی اینترو میلانش عین پرسپولیس استقلال تو به استادیوم هستند. خلاصه اینکه همین ایران میتونه ایتالیا را ببرد ایتالیا در حد ایسلند و نیوزیلند و کاستاریکا هم نیست فقط تنفر و چندش آورتر میشود که اینطور با کثافت کاری و غیرفوتبالی میخواهد بیاد بالا که البته کارش هست فوتبال تبانی مافیای ایتالیا
در جواب پارس کلب
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۵۴
پانترک عزیز افتخار اینو داری که تو ایران دنیا اومدی و به زبون فارسی مینویسی ولی خیلی داری جون میکنی که دشمنیت رو با ایران نشون بدی و با اسمای مختلف میای نظرهای ضد ایرانی میدی اینو بدون که قبل از اینکه تو پای کثیفتو تو این دنیا بزاری اون منطقه(آذربایجان)جزو ایران بوده بعد از مردنت هم ایران میمونه نشستید پیش خودتون و ادعای جدا شدن از ایران رو دارید ولی بدونید خیلی که زر زر کنید میایم و خودتون رو از ایران بیرون میندازیم چند تا تون رو که تو میدون ساعت آویزون کنن بقیتون میرید تو سوراخاتون پانترک های مزدور
**
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۲۰
در جواب ترک کلب
تو یاد اجداد .... قاجارت افتادی که به فارسها توهین میکنی.مردک ما از نسل سعدی و حافظیم.اگه باز توهین کنی مثل اون شاعرتون که بهش مینازید حواله ات میکنم پیش ایرج میرزا .بد نیست یه کم تاریخ بخونی و سری به داخل حکومت قاجار بزنی و ببینی چه روابط صمیمانه ای بین مرداشون برقرار بوده.بعد بیایی ....بودن خودت را با کامنت گذاری نشون بدی.
حسین
جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶، ۰۱:۰۲
در جواب اون کسی که تبریزی ها رو به اعدام در میدان ساعت تهدید کرده باید بگم که ظاهرا شما دلتون واسه آقا محمد خان قاجار پادشاه بزرگ تورک تنگ شده!
رضا
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۱۲
اینا هم تو رویان بابا یه بازی بذارید با ایتالیا ببینم اینا چی میگن .والا به خدا تیمتون لایق جام جهانی نبود .
طرفدار
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۴۵
کاشکی فیفا یه بازی رو در رو ( ایران -ایتالیا ) بزاره حالشونو بیاریم سر جا !!!
Ss
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۶:۲۴
حرف مفت میزنن ..شما چرا اینا رو انشار میدید؟
۶
علیرضا نیجریه ای
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۳۲
ما که جام جهانثی رفتیم و خیالمون راحته
امیدوارم تیم ایران هم بتونه شرکت کنه و کنار نگذارنش
[ این بار آرژانتین رو نیجریه میبره ]
۴
علی
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۱۴
شما ایران ستیزان بی هویت متوهم هستین که دنبال حذف ایران از جام جهانی هستین.جمهوری جعلی باکو جای ایران میفرستن جام جهانی شاید هم عثمانی رجب خان
۶
تراکتور
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۹:۵۳
فقط دارن احترامی که طرفدارای فوتبال تو دنیا به این تیم قائل بودن رو از دست میدن، فوتبالی نتونستن، الان مسخره بازی راه انداختن، بابا عرضه شو نداشتی ، الان حرف نزنین سنگین ترین، بعیده از این کشور اروپائی.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر