فهرست
29 اردیبهشت: روزی با دو قهرمانی جام ملتها
29 اردیبهشت: روزی با دو قهرمانی جام ملتها

29 اردیبهشت: روزی با دو قهرمانی جام ملتها

آی اسپورت- 29 اردیبهشت، روزی فراموش نشدنی در تاریخ فوتبال ایران است. تیم ملی در تمام تاریخش، 3 بار موفق به قهرمانی در جام ملتها شده که دو تا از این فتح جام ها در روز 29 اردیبهشت رقم خورده است.

 

29 اردیبهشت 1347

ایران برای اولین بار در این روز موفق به فتح جام ملتهای آسیا شد. در این روز، ایران برابر اسراییل قرار گرفت و با یک مساوی هم قهرمان می شد اما اسراییل برای قهرمانی حتما باید می برد. در دقیقه 56، ضربه اشپیگل وارد دروازه عزیز اصلی شد. یک دقیقه بعد، فریبرز اسماعیلی از داور کارت قرمز گرفت و اخراج شد. به همین دلیل، کادر فنی مجبور شد همایون بهزادی مصدوم را دقیقه 60 به بازی بفرستد. بهزادی دقیقه 75 گل مساوی را زد؛ ضربه او از خط گذشت ولی قبل از رسیدن به تور توسط مدافع حریف برگردانده شد اما کمک داور اعلام گل کرد. سرنوشت بازی را اما ضربه دقیقه 86 پرویز قلیچ خانی رقم زد تا ایران صاحب اولین جام ملتهایش شود آنهم در خانه.

 

29 اردیبهشت 1351

مدافع عنوان قهرمانی بودیم و به بازی فینال رسیدیم. این بار حریف ایران، کره جنوبی بود. علی جباری در دقایق ابتدایی نیمه دوم گل اول تیم ملی را زد ولی بازی در دقیقه 66 با گل کره ای ها مساوی شد. بازی با همین نتیجه به پایان رسید و به وقت اضافه رفت. گل دوم را حسین کلانی زد تا ایران با موفقیت از مقام قهرمانی اش دفاع کند.

 

۷    
آی اسپورت
2017-05-19 19:17:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر