فهرست
مترجم برانکو؛ مورینیوی فوتبال ایران؟
مترجم برانکو؛ مورینیوی فوتبال ایران؟

مترجم برانکو؛ مورینیوی فوتبال ایران؟

آی اسپورت - خبر جالب بود؛ اصغر نیک سیرت مترجم برانکو در کلاس مربیگری شرکت کرده است. شاید باورتان نشود اما مترجم 52 ساله برانکو قبل از علاقه مندی به فوتبال سال‌ها شیفته رشته‌های رزمی بود و در واداریو و فول کنتاکت سال‌ها مربیگری کرد. نیک سیرت از جمله معدود بچه‌های محله جوادیه بود که با وجود بازی در زمین وکیلی قلعه مرغی به سمت فوتبال نرفت و در 13 سالگی شاگرد استاد حبیب پور در کونگ فو شد.

سال‌ها بعد او به‌عنوان استاد دانشگاه 18 سال تمام در مناطق مختلف یوگسلاوی به‌عنوان استاد دانشگاه فعالیت کرد و حتی مزه جنگ در بوسنی را هم چشید. در بازگشت به ایران در سال 83 دو سال مترجمی میودراگ یشیچ را در پگاه گیلان تجربه کرد و سال بعد از آن همان نقش را برای زلاتکو ایوانکوویچ در برق شیراز ایفا کرد.

 بعد از این دو تجربه به کرواسی برگشت اما سال 86 برای همیشه به ایران برگشت و مترجم دارکو دراژیچ در داماش دورود شد‌. نیک سیرت که به لطف رضا چلنگر مدام بین نیمکت تیم‌هایی که مربیان کروات و یوگسلاو داشتند جابه‌جا می‌شد کار با استانکوی بزرگ در داماش گیلان و البته وینکو بگوویچ در پاس همدان را هم تجربه کرد که این دومی سه سال طول کشید.

امروز بازیکنان و مربیان پرسپولیس اصغر نیک سیرت را بیشتر از یک فوتبالی به‌عنوان یک کوهنورد درجه یک و حرفه‌ای می‌شناسند. تقریبا قله مرتفعی در ایران نمانده که او به آن صعود نکرده باشد. می‌گوید آنقدر به قله دماوند صعود کرده که تعدادش را از یاد برده‌. او در 13 سالگی به قله توچال رسید و بعد از آن در تمام این سال‌ها صعود به قله تفتان، آزادکوه، علم‌کوه و الوند را هم با یک گروه سه چهار نفری شامل برادر و پسرش تجربه کرده است.

نیک سیرت مدتی را هم در شبکه سحر به‌عنوان مترجم کار کرد اما حالا تصمیم گرفته نقشی فراتر از یک مترجم در فوتبال داشته باشد: «من استاد دانشگاه بودم و خارج از ایران جایگاه اجتماعی خوبی داشتم‌. مترجمی برای من کم بود و به همین خاطر تصمیم گرفتم وارد دنیای مربیگری شوم. البته خدای ناکرده نمی‌خواهم پا در کفش مربیان بزرگ کنم بلکه قصد دارم دانشم را بالا ببرم و کار را یاد بگیرم. الان هم فرصتی دست داده تا این کار را تجربه کنم.»

اما نقش برانکو هم در مربی شدن نیک سیرت می‌تواند جالب باشد: «خود برانکو تشویقم کرد و گفت چرا که نه. تو که این همه سال کنار مربیان بودی می‌توانی وارد این کار شوی. خوشبختانه برای من حضور در کنار برانکو بزرگترین نعمت است چون می‌توانم از تجربیاتش استفاده کنم و دانشم را بالا ببرم

نیک سیرت حدود سه سال کنار برانکو بوده و با یادگیری نکات متعدد از مربیان کروات و نکات ریز فنی تجارب بسیاری کسب کرده که می‌تواند به کارش بیاید. او قدم در راهی گذاشته که ژوزه مورینیو گذاشت و تبدیل به یکی از مربیان بزرگ دنیای فوتبال شد هر چند هنوز مشخص نیست مترجم برانکو حداقل در ابعاد ایرانی‌اش به اندازه آنچه در کوهنوری و رشته‌های رزمی موفق بوده در فوتبال و دنیای پیچیده مربیگری هم صاحب استعداد باشد و به موفقیت برسد.

نیک سیرت از امروز کلاس‌های مربیگری درجه C را زیر نظر حسین صالح آغاز خواهد کرد و با برانکو هماهنگ است که در مسابقات کنار او باشد.

 

ایران ورزشی

۱۴ ۲  
آی اسپورت
2018-01-09 11:52:00
نظر دهید

۲ نظر
بدنساز ۵۰۰ کیلویی
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۳
بیگ لایک
چه آدم درست و حسابیه

Im alive
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۵۱
ادم های همه کاره رو خیلی دوست دارم ..خصوصا اینکه بعد ی‌مدت ک میبینشون تازه میفهمی ظاهر سادشون‌چ چقدر باطن‌پری داره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر