فهرست
جام جلال‌نما
جام جلال‌نما

جام جلال‌نما

آی اسپورت - فوتبال اگرچه بی‌رحم است اما خوش‌حساب است. او مزد آنهایی که برایش از جان مایه می‌گذارند را می‌دهد. شاید دیر، شاید با تاخیر اما بالاخره روزهای باشکوه را به اسطوره‌هایش هدیه می‌دهد. با چهار قهرمانی پی در پی در لیگ برتر و جام‌حذفی، در روزهایی که برای بسیاری از بازیکنان در این سن و سال زمان گوشه‌نشینی‌شان است.

سیدجلال برای بهترین بودن نه تکل‌های آنچنانی می‌زد نه بخیه‌های آنچنانی می‌خورد و نه با داد و فریاد بر سر داور و بازیکن حریف حضورش و تعصبش را به رخ کسی می‌کشید، او در ۹۰ دقیقه حضور در زمین هیچ کار عجیب و غریبی نمی‌کرد. ساده بازی می‌کرد و محکم. کاپیتان مستحکم همیشگی و یکی از فاکتورهای لازم برای قهرمانی. قهرمان شدن با او آسانترین کار است. این را کارنامه او به خوبی می‌گوید. او برای تیمش یک سوپرمن برای مربی‌اش یک مدافع مطمئن و برای همبازیانش یک کاپیتان قابل اتکاست. جلال حسینی از آخرین بازمانده‌های نسل بازیکنانی است که فوتبال را بازی نمی‌کنند، می‌جنگند. او نه تنها خودش بهترین بازی را می‌کرد بلکه تمام تلاشش را در طول بازی انجام می‌داد تا به بازیکنان کناری‌اش بگوید چطور بهتر بازی کنند و از آنها مدافعان بهتری بسازد.

شماره چهار پرسپولیس در تمام بازی‌ها تلاش می‌کند تا به عنوان یک مدافع دقیق‌ترین و بهترین پاس‌ها را بدهد. به همین دلیل است که با میانگین ۸۸% پاس صحیح در هر بازی بهترین بازیکن تیمش است. اگر تصور بر این است که یک مدافع خوب بیشتر تکل می‌زند جلال حسینی این تصور را باطل می‌کند. مدافعی باهوش که روش‌های مختلفی برای جلوگیری از پیشروی مهاجم حریف دارد و آخرین آنها تکل است. به همین دلیل است که بر اساس آمار متریکا او با ۰.۹تکل در هر بازی در رده دهم تیمش قرار دارد. یک آمار شگفت‌انگیز دیگر از او تعداد خطاهایش است. ۰.۵خطا در هر بازی و چهاردهمین بازیکن تیم از نظر ارتکاب به خطا. این همان آماری است که او را برای هر تیمی حتی در این سن و سال تبدیل به یک آرزو می‌کند.

تد ریچاردز در «فوتبال و فلسفه» نوشته: «کلیسا امروز جای خود را به ورزشگاه داده است. جوامع از راه ورزش است که داستان‌های مشترک می‌سازند و در زمین بازی است که قهرمانان معاصر به وجود می‌آیند و پرستش می‌شوند.» این نوشته تد ریچاردز شاید کاملا درست نباشد اما خوش به حال این نسل که معاصر با یکی از قهرمانانش زندگی کرده و معجزه‌اش، اقتدار و غرور برای طرفداران هر تیمی بود که پیراهن آن را برتن می‌کرد. جلال حسینی از آن بازیکنانی نیست که فوتبال را زیبا می‌کند، اما از آن بازیکنانی است که برد را توی مشت‌تان جا می‌دهد. همینقدر آسان، همینقدر دست‌یافتنی.

نود

۱۴ ۳  
آی اسپورت
2019-06-14 00:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ساقی بلال شیافی
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۵۱
شیاف نما
۲ ۱
شیاف نوراللهی
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۴۱
استفاده کن کیسه :)))
سید سیم صخره
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸، ۰۷:۴۲
به تنهایی بیش از دو برابر کیسه در تاریخ لیگ برتر جام کسب کرده:))
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر