فهرست
هوپ سولو، سپ بلاتر و دنیای نابرابر
هوپ سولو، سپ بلاتر و دنیای نابرابر

هوپ سولو، سپ بلاتر و دنیای نابرابر

آی اسپورت – هوپ سولو – بازیکن نام‌دار تیم ملی زنان آمریکا – در اظهارنظری شوکه‌کننده اعلام کرد که در گذشته از سوی سپ بلاتر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال مورد تعرض قرار گرفته است. این اولین‌بار نیست که خبر مربوط به آزار و اذیت ورزشکاران زن در زندگی ورزشی‌شان مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد و بعد از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود. در سال‎های گذشته زنان ورزشکار زیادی، در مقاطع مختلف، از آزارهایی که در طول دوران ورزشی‌شان توسط مربی، بازیکنان مرد، دکتر تیم و … برآنها وارد شده، پرده برداشته‌اند.

این اظهار نظر هوپ سولو، کاپیتان تیم ملی فوتبال آمریکا در ادامه کمپینی است که در هفته‎های گذشته در شبکه‎های مجازی راه افتاده است. کمپینی که با هشتگ#metoo در ابتدا در فضای توییتر، مطرح شد و بسیاری از اشخاص و چهره‎ها را درگیر خود کرد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به کوین اسپبسی اشاره کرد. این هشتگ با هدف تشویق افراد و به خصوص زنان برای سخن گفتن در مورد آزار و اذیت‌های جنسی که در طول زندگی‌شان بر آنها وارد شده است، راه‌اندازی شد و در مدت کوتاهی، بسیاری از چهره‌های شاخص در سراسر دنیا از هنرپیشه‌ها تا ورزشکاران و مردم عادی، تجربیات خود از این آزارها را به اشتراک گذاشتند.

مشهورترین پرونده این مدت، پرونده هاروی وینستن است که از سوی چندین چهره شاخص هالیوود به سواستفاده جنسی از بازیگران زن متهم شد. و اکنون هوپ سولو که قبلا در توییتر از این هشتگ حمایت کرده بود، مدعی شده است که از سوی سپ بلاتر مورد تعرض قرار گرفته است. اظهارنظری که البته از سوی سخنگوی این مقام سابق فیفا، احمقانه عنوان شده است.

1
1

سولو، در مصاحبه‌اى با روزنامه پرتقالى اکسپرسو ادعا کرده است که «سپ بلاتر بدن او را لمس کرده است». سولو جایزه بهترین فوتبالیست زن دنیا را در کنار سپ بلاتر به هم‌تیمى‌اش «ابى وامبچ» اهدا کرد. در ویدیوى رسمى فیفا از این مراسم سولو به همراه سپ بلاتر به روى صحنه مى‌آید تا جایزه را به وامبچ بدهند. او در مصاحبه‌اش با اکسپرسو مى‌گوید:« آزار جنسى در ورزش بسیار شایع است،سپ بلاتر در پشت صحنه مراسم به بدن من دست زد، این اتفاق دقیقا قبل از ورود ما به روى صحنه افتاد.»

سولو در مصاحبه‌اى با گاردین می‌گوید که باید سعى میکرده خودش را کنترل کند و تمرکزش را متوجه اهداى جایزه کند.« من شوکه شده بودم اما باید خودم را کنترل می‌کردم، تا بتوانم جایزه را به هم‌تیمى‌ام بدهم،این بزرگترین دستاورد او بود،می‌خواستم با او این لحظه را جشن بگیرم،به همین دلیل تمام حواسم را متوجه مراسم کردم.» سولو با٢٠٢ بازى ملى رکورد تاریخى دارد،این حضور شامل المپیک ٢٠٠٨ و ٢٠١٢ هم می‌شود.

هوپ سولو ماه گذشته و پس از برملاشدن رسوایى تهیه‌کننده هالیوود هاروى وینستن در این‌باره پستى در اینستاگرامش منتشر کرد و به زنانى که با هشتگ #metoo از آزار جنسى سخن گفته‌اند، تبریک گفت.«در چند روز گذشته من در مورد شرایط ناخوشایندى که من و هم‌تیمى‌هایم در طول سالها با مربیان، دکترها، مدیران و حتى هم‌تیمى‌هایمان داشته‌ایم فکر کرده‌ام، کامنت‌هاى غیراخلاقى، تماس‌هاى ناخواسته از طرف مربیان و حتى صحبت‌هاى اهالى مطبوعات در مورد بدن ورزشکاران زن. آزار جنسى در دنیاى ورزش بسیار زیاد است.تصور من این است که همیشه توانسته‌ام در چنین شرایطى از حق خودم دفاع کنم اما براى کسى که چنین رفتار ناشایستى دارد مجازاتى در کار نیست.این موضوع باید تغییر کند، سکوت، دنیا را تغییر نخواهد داد.»

هوپ سولو در مراسمى که در لیسبون در ارتباط با درآمد برابر براى زنان برگزار می‌شد، ادعایش در اکسپرسو را بسط داده و گفت:« براى سال‌هاى متمادى بازیکنان زن با مربیان رابطه داشته و حتى گاهى این ارتباط به ازدواج ختم شده است. اینکار به هیچ‌وجه از طرف مربى، آن‌هم با بازیکنان جوان قابل قبول نیست .من آزار جنسى را نه‌تنها از طرف مربیان بلکه از طرف دکترها و ترینرها شاهد بوده‌ام، حتى توسط هم‌تیمى‌ها در رختکن. اینکه زنان ورزشکار در مورد این موضوع صحبت نمی‌کنند براى من ناامیدکننده است.من امیدوارم زنان بیشترى خصوصا زنان فوتبالیست در مورد تجربیاتشان صحبت کنند، چون بعضى از این افراد هنوز در فضاى ورزشى فعالیت می‌کنند..»

وقتى از او پرسیدند چرا در مورد اتفاقى که با بلاتر افتاده تابحال چیزى نگفته او پاسخ داد که همیشه در چنین مواقعى تلاش می‌کند با آن شخص رودررو صحبت کند اما پس از این اتفاق دیگر سپ بلاتر را ندیده است. سپ بلاتر ٨١ ساله از سال ١٩٩٨ تا ٢٠١۵ رئیس فیفا بود و پس از آن به دلیل رسوایى مالى برکنار شد. در طول سال‌ها انتقادات زیادى در مورد سخنان جنسیتی بلاتر وجود داشته است، حرف‌هایى شبیه پیشنهاد او در سال ٢٠٠۴ در مورد تنگ‌کردن لباس ورزشکاران زن براى جذب هواداران مرد!

2
2

در سال ٢٠١۴ او خطاب به یکى از برندگان جوایز فیفا گفته بود:« بازیکن خوبى است و چهره زیبایى دارد.» چند روز بعد وقتى براى تبریک به مدیران زن در مراسمى حضور یافت، گفته بود:« آیا خانم‌ها در این اتاق حضور دارند؟چیزى بگویید، شما در خانه همیشه حرف می‌زنید، حالا می‌توانید در اینجا هم حرف بزنید!»

هوپ سولو از سال ٢٠٠٠ براى تیم ملى آمریکا بازى کرده است،او از المپیک ریو به دلیل مصدومیت شانه و همینطور شش‌ماه محرومیت به دلیل اظهارنظرش در مورد تیم سوئد، براى تیم آمریکا بازى نکرده است. بعد از باخت در مقابل سوئد در یک‌چهارم نهایى، سولو آنها را عده‌اى ترسو خطاب کرد، هرچند بعدا به دلیل این اظهارنظر عذرخواهى کرد. او در رابطه با آزار جنسى در ورزش مى‌گوید:« هرچند در مورد من این تجربه با سپ بلاتر قدرتمندترین مرد دنیاى فوتبال بود اما آزار جنسى و رفتارهاى نامناسب در هر سطح و مقطعى در ورزش زنان وجود دارد و بسیار گسترده است و باید متوقف شود.» 

 

منیژه موذن/ فرهنگستان فوتبال

۴ ۱۲  
آی اسپورت
2017-11-12 13:28:00
نظر دهید

۱۲ نظر
مزخرف
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
دیده همه بلاتر رو میکوبن اینم اومده رو بورس اخبار باشه
امین
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۴۵
این فقط زنان و دختران تو غرب نیستند که شبانه روز مورد سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند بلکه کودکان و پسران نابالغ هم مورد تجاوز و سوءاستفاده جنسی قرار می گیرند، این نشون میده فرهنگ و تمدن غرب به اوج رذالت و پستی کشیده شده و به آخر خط رسیده.
AVA-86
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۵۵
شما یه نگاهیم به اخبار داخلی بندازی بد نیستا. در ضمن توی ایران خیلی این قبیل اتفاقات خیلی بیشتره منتها به هزار یک دلیل اصلا افشا نمیشه
امین
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۴۶
خانم آوا، خسته نشدی از این همه ماله کشی غربی ها؟! تو ایران هم کسانی که این کارهای کثیف رو می کنند افکاری غرب زده دارن
۸
مهدی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۱۷
یادش رفته تو ایران حتی به پسر بچه 2 ساله هم رحم نمیکنن
شاهین تقلبی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۰۷
خب وقتی آمریکا با صنعت پورن پول درمیاره نباید گیر بده چرا آزار جنسی زیاد شده
bb
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۴۰
شما چقدر واردی بابا !!! امریکا با صعنت پورن پول در میاره؟؟؟ مغز شماهارو پر کردن بدون اینکه از مملکت بیرون رفته باشید هرچی به خوراکتون میدنو قبول میکنید
شاهین تقلبی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۲۴
آقای bb چرا بهت برخورد ؟ این همه سایت پورن بدون اجازه آمریکا میتونن فعالیت کنن ؟ کسی بدون اجازه ان اس ای میتونه فیلم پورن نوجوانان یا فیلم پورن خانوادگی آپلود کنه ؟
برزو
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۰۶
من با جمله اول دوستمون موافقم اما با جمله دومش نه.
منظور دوستمون اين نبود كه فقط از اين صنعت داره پول درمياره بلكه اين فقط يكيشه.
شايد بيشتر از توليد ناخالص داخلي ايران!
شما كه از مملكت بيرون رفتي حالا هي مسخره كن
Ava_86
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۵۱
اون صنعتی که شما نام بردی البته در شرق آسیابسیار پررونق تره! البته هیچ ربطی به آزار جنسی نداره. وقتی یه مرد به زنی متلک بگه و حتی بدون رضایتش دست بزنه میشه آزار جنسی. فرق داره باکاری که صنعته طرفین رضایت دارن . جدا توضیح این ماجرا برای مردا کار خیلی سختیه
۵
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۱۵
البته در غرب دست زدن به بدن کودک یا خانمی و یا حتی بوسیدنشان بدون اجازه و رضایت ، مفهوم تجاوز و آزار جنسی می دهد ، چیزی که در ایران اصلا به حساب نمی آد
....
يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۱۴
انگار ای اسپورت هم خیلی این موضوع براش هیجان انگیزه و مرتب عکسهای هوپ سولو را میاره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر