فهرست
تغییرات ساوتگیت: بازگشت به دفاع سه نفره؟
تغییرات ساوتگیت: بازگشت به دفاع سه نفره؟

تغییرات ساوتگیت: بازگشت به دفاع سه نفره؟

آی‌اسپورت – گل‌هایی که انگلیس در وقت اضافه بازی مقابل هلند، در نیمه نهایی لیگ ملت‌ها، خورد هر دو روی اشتباهات فردی مدافعین‌اش به ثبت رسید، اشتباهاتی که نتیجه اصرار آن‌ها بر بازیسازی از عقب زمین بود. جدا از این دو گل هم مدافعین انگلیس بارها روی پرس بالای هلندی‌ها دچار دردسر شدند، به خصوص جان استونز و هری مگوایر که در صحنه‌های زیادی به خاطر تحرک کم خط میانی، گزینه مناسبی برای پاس دادن پیدا نمی‌کردند.

اما آیا این دو گل باید رویکرد گرت ساوتگیت و شاگردانش را تغییر بدهد؟ آیا شکست مقابل هلند نشان از ضعف سیستم داشت یا نتیجه اجرایش نادرستش بود؟ پاسخ خود ساوتگیت چنین است: «گل‌هایی که ما خوردیم نه به خاطر بازیسازی از عقب زمین، بلکه به خاطر اشتباه در تصمیم‌گیری بود. وقتی با همین سبک تصمیمات درستی گرفتیم موقعیت‌های گل ساختیم. گلی که از جسی (لینگارد) آفساید گرفته شد، طراحی‌اش از خط عرضی زمین خودمان شروع شده بود. ما توپ را در اختیار داشتیم و سه یا چهار فرصت گلزنی بزرگ هم پدید آوردیم، بیشتر از حریف. اما باید از هلندی‌ها هم بابت کنترلی که در مقطع پایانی روی جریان بازی پیدا کردند تقدیر کرد».

تمام کارشناسان اسکای اسپورتس، جیمی کرگر، جیمی ردنپ و گری نویل هم با ساوتگیت موافق بودند. کرگر اشتباه استونز روی خوردن گل دوم را چنین توصیف کرد: «اصلا مسئله بازیسازی از عقب زمین نیست. استونز تصمیمی ابلهانه گرفت».

بدین ترتیب ساوتگیت به جای اینکه سیستمش را از ریشه بزند و تغییرش بدهد نیاز به تمرکز بالاتر بازیکنانش دارد. تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه‌تر، به همراه تحرک بیشتر خط میانی و نزدیک‌تر شدنشان به مدافعین مرکزی، می‌تواند این مشکل کلیدی در اجرای ایده‌های ساوتگیت را تا حد زیادی برطرف کند.

خود گل آفساید لینگارد که ساوتگیت بهش اشاره کرد بهترین نمونه در اثبات این امر است. استونز توپ را روی خط عرضی در اختیار داشت، در حالیکه سه بازیکن هلندی در باکس انگلیس حاضر بودند تا او را تحت فشار قرار دهند. اما مدافع جوان منچستر سیتی به جای اینکه با عجله و محافظه‌کارانه زیر توپ بزند، بن چیلول را در سمت چپ پیدا کرد. همین پاس شروع حرکتی بود که با شرکت رحیم استرلینگ و راس بارکلی در آن در نهایت به لینگارد و گل دوم انگلیس ختم شد. با اینکه این گل با دخالت وار و به شکلی میلیمتری آفساید اعلام شد، اما ارزش ایده‌های ساوتگیت و سبکی که تیم او بازی می‌کند را به وضوح مشخص کرد.

اما جدا از سبک و فلسفه بازی، مسئله مهم دیگر در این میان سیستم انگلیس است. ساوتگیت در جام جهانی از خط دفاعی سه نفره استفاده کرد و نتیجه‌اش را هم به خوبی گرفت. اما بعد از پایان این تورنمنت او با تصمیمی شجاعانه فرمولی که برایش جواب داده بود را تغییر داد و رو به دفاع چهار نفره آورد. انگلیس با این سیستم جدید شش‌تا از هشت بازی‌اش، پیش از نیمه نهایی لیگ ملت‌ها، را با پیروزی پشت سر گذاشت و اسپانیا و کرواسی را در این راه شکست داد. اما بازی برابر هلند نشان داد شاید ترکیب استونز و مگوایر در قلب خط دفاعی، برابر تیم‌های درجه یک، نیاز به کمک یک مدافع دیگر دارد.

شاید سوئیس، با اینکه در رده هشتم رده‌بندی فیفا قرار دارد، تیمی دقیقا درجه یک به حساب نیاید، اما شاگردان ولادیمیر پتکوویچ در همان شکست ۱-۳ مقابل پرتغال قدرت خودشان را نشان دادند. پس بازگشت به سیستم سه دفاعه در بازی امروز می‌تواند استحکام دفاعی بیشتری به انگلیس ببخشد و در ضمن آزادی عمل بیشتری برای وینگ‌بک‌های این تیم پدید بیاورد.

نکته کلیدی آخر برای بازی امروز هم امکان تغییر پرسونل برای ساوتگیت است. در بازی مقابل هلند ساوتگیت گزینه‌های چندانی نداشت، چراکه هفت تا از بازیکنانش کمتر از یک هفته قبلش در فینال چمپیونز لیگ به زمین رفته بودند. برای همین هری کین، جردن هندرسون و دلی علی همه بازی برابر هلند را از روی نیمکت شروع کردند. قرار دادن این سه بازیکن باتجربه و تاثیرگذار در ترکیب اصلی می‌تواند تاثیر مثبت عمیقی روی تیم داشته باشد.

۱    
آی اسپورت
2019-06-09 10:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر