فهرست
در دانشگاه زاگرب معرفت تدریس نمی‌شود
در دانشگاه زاگرب معرفت تدریس نمی‌شود

در دانشگاه زاگرب معرفت تدریس نمی‌شود

آی‌اسپورت- چند هفته بعد از خروج برانکو از تهران و درست همان زمانی که "کشتی خوش خیالی" ایرج عرب به صخره واقعیت خورد، آنهایی که شیفته نتایج برانکو بودند همه تقصیر را متوجه باشگاه کردند و متفق القول گفتند؛پولش را به موقع نگرفت و حق داشت برود.عده دیگر هم بی توجه به دلیل واقعی خروج، مدعی شدند افرادی از درون باشگاه موجب شدند که برانکو نماند. اما حقیقتا اینها دیگر هیچ اهمیتی ندارد حتی برای ثبت در تاریخ.اتفاق را از اول مرور کنید؛ یک مربی خارجی با داشتن قرارداد با یک باشگاه داخلی، به طور یکطرفه آن فسخ کرده و به کشوری که این روزها در حال جنگ نیابتی و حتی مستقیم با ماست، رفته است. نکته مهم این اتفاق، یک موضوع است و بس؛ برانکو یکسال دیگر با پرسپولیس قرارداد رسمی و حرفه ای داشت.درست شبیه همان چیزی که یحیی با شهر خودرو داشت و ظاهرا به واسطه آن نتوانست به پرسپولیس بیاید.

یحیی خودش نیامد

اما از طرف دیگر به قضیه نگاه کنیم؛ هر دو مربی با داشتن قرارداد به مدیریت تیم های شان اعلام می کنند بنا به هر دلیلی که تنها به خودشان ربط دارد، نمی خواهند سال بعد در تهران و یا مشهد زندگی کنند. این حرف را وقتی یک بازیکن بزند، باشگاه برای اذیت کردنش می گوید اوکی. پولت را می دهم اما یکسال تمام باید در خانه بنشینی و خبری از بازی نیست. اما در مورد مربیان اصلا چنین چیزی صدق نمی کند. چون مربی اگر بگوید می روم و باشگاه مخالفت کند آنگاه مربی می آید و عامدانه کاری می کند آن تیم هر هفته ببازد.آنقدر می بازد که باشگاه خودش مجبور به فسخ می شود.(البته این انتهای یک لجبازی احمقانه است که تا به حال هیچ مدیری تا آنجا حماقت نکرده است) پس این موضوع که درهیچ کجای جهان و در هیچ باشگاهی، نمی توان هیچ مربی ای را با زور قرارداد حفظ کرد تقریبا به صورت یک قانون نانوشته، مقبول همه حرفه ای هاست. تصور کنید دل گلمحمدی صد در صد با پرسپولیس بود و هیچ ترسی از سوخته شدن نداشت. به راحتی به مدیران تیمش می گفت؛ نمی آیم و آنها هم دست آخر مجبور بودند تنها غرامت بگیرند و بس. اما یحیی که می ترسید همانند بار قبل که از صبا به عنوان مربی و سپس سرمربی به پرسپولیس آمد، این بار هم بسوزد. بنابراین از ترس اینکه مورد نفرت هواداران قرار نگیرد پشت مدیریت باشگاه متبوعش پنهان شد و دست آخر گفت که چون رضایت ندادند من هم نیامدم. اما اگر یحیی قصد آمدن داشت تنها بحث غرامت باقی می ماند که دست آخر پرسپولیس مجبور می شد آن را تمام و کمال به شهر خودرو پرداخت کند. پس نیامدن گلمحمدی به پرسپولیس را بگذارید روی اینکه خودش تمایلی نداشت جانشین موفق ترین مربی این سال های فوتبال ما شود.

مهندسی به سبک برانکو

اما بازگردیم به قضیه برانکو.او از چند ماه قبل مقدمات خروج بدون غرامتش را مهندسی کرد. طبق بندی که در قراردادادش بود اگر باشگاه تا زمان خاصی، درصد مشخصی را پرداخت نمی کرد او بدون هیچ مشکلی می توانست قرارداد فصل پیش رو را فسخ کند.  پس مهندسی برانکو در صورتی که ایرج عرب متوجه نیت واقعی سرمربی موفق تیمش نبود به بهترین شکل ممکن انجام شد. پرسپولیس تقریبا 11 ماه هیچ حقوقی (منهای پاداش ها) به برانکو پرداخت نکرده بود.از خرداد ۹۷ تا تقریبا اردیبهشت ۹۸. او در این مدت تیمش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برد. یک سوپر جام، یک لیگ برتر و یک جام حذفی را هم کسب کرد. اخیرا هم سوپر جام دوم، باز هم بدون برگزاری بازی، به برانکو رسید که روی هم رفته می شود ۴ جام در ۱۱ ماهی که او صفر درصد از حقوقش را گرفته بود.ریشه این حقوق نگرفتن صرفا در مشکلات مالی بود؟ وقتی متوجه جواب می شوید که یکی از مدیران بالادستی پرسپولیس لیست مکالمات چند ماه قبلش را با برانکو به یکی از خبرنگاران نشان می دهد. پرسپولیس در چند برهه حدود 30 درصد قرارداد را می توانست پرداخت کند. حتی پیش تر از آن هم باز امکان پرداخت درصدی از حقوق بود. اما جواب برانکو هر بار به ایرج عرب یک چیز بود؛ من عجله ای ندارم و برای حفظ روحیه بازیکنان، بهتر است این رقم به آنها پرداخت شود. پاسخی که بغض پنهان عرب را در پی داشت و او پیش خودش می گفت؛ احتمالا با معرف ترین مربی جهان رو به رو هستم.

بی نیاز از هر گونه مشاوری

عرب که ذاتا هیچ سابقه فوتبالی ندارد و طبیعتا پرسپولیس اولین و احتمالا آخرین کیس مدیریت فوتبالی اش به حساب می آید، هرگز متوجه نشد که پول ندادن به مربی خارجی که در قراردادش چنین بندی برای فسخ وجود دارد، چقدر ناشیانه و ترسناک است. عرب و همه اعضای هیات مدیره ناآگاهانه وارد بازی سرمربی تیم شدند. او ماه هاست پول نگرفته و آنها که بعد از رفتن برانکو تازه به تلاش جدی افتادند و چمدان پر از یورو را در تهران آماده کردند، اگر کمی تنها کمی از اهالی فوتبال مشاوره می گرفتند، هرگز در فوتبال حرفه ای، جایی را برای مرام و معرفت خالی نمی گذاشتند. یکسال تمام پول موفقترین مربی چند دهه اخیر فوتبال ایران را پرداخت نکردند و در خیال شان برانکو در حال همدردی با آنها بود.برانکو بنا به دلایل مختلف، تصمیم گرفت دیگر در پرسپولیس باقی نماند.او حتی حاضر به مذاکره با مدیریت تراکتورسازی شد و این یعنی اگر شرایط مهیا بود باز هم می خواست در ایران بماند.

غرامتی که دود هوا شد

برانکو از ایران رفت و همانطور که هیچ مربی ای را در هیچ کجای جهان نمی توان با هیچ ترفندی حفظ کرد، هواداران پرسپولیس هم نباید از این جدا شدن،مدیریت باشگاه را شماتت کنند.اما حق دارند بگویند چطورمدیریت کردید که او بدون دادن یک یورو به راحتی قراردادش را فسخ کرد و رفت. رفت مستقیم به همانجایی که حالا خانه دشمن به حساب می آید. دشمن به معنای واقعی کلمه. دشمنی فراتر از فوتبال و ورزش.هیچ گله ای به برانکو در مورد این انتخابش نیست، او سال ها خانه و کاشانه اش را رها کرده تا در فوتبال پول به دست بیاورد. بیشترین رقم دریافتی اش در تمام این سال ها تا سقف ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار یورو بود. معدلی که همیشه رعایت شد و بعضا در خیلی از جاها مثل تیم ملی ایران رقم کمتری هم داشت. اما بعد از ۴ فصل رویایی در پرسپولیس ناگهان در جده به رقم خالص یک میلیون و ۸۰۰ هزار یورو رسید و با احتساب آپشن ها به دو نیم میلیون یورو هم می رسد. هنوز هم دنبال دلیل خروج برانکو از ایران می گردید؟  

گله و شکایت به برانکو وارد نیست. مربی حرفه ای، پول حرفه ای و رفتار حرفه ای. ایراد از مدیریت آماتوریسم آغشته به جهالت ماست.مدیریتی که یک لحظه پیش خود فکر نکرد چرا یک مربی خارجی، سخاوتمندانه می گوید این ۳۰ درصد در این برهه به کار من نمی آید به بازیکنانم بدهید که شارژ شوند. مدیر آماتور بغض می کند و می گوید این همه مرام ماشالله دارد. احتمالا با افتخار برای رئیسش و این آن تعریف می کند.همان روزهای که سعید حارث مرتب خبر حضور برانکو در الاهلی را توئیت می کرد، عرب با نیشخند به نزدیکانش می گفت ؛ شما چه می دانید مرام و تعصب برانکو به تیم چقدر است. او معرفتش را ثابت کرده و تازه ما قرارداد هم داریم که او هرگز بی اخلاقی نمی کند و به آن پایبند است!

درسی برای عبرت

این همه قصه فوتبال ماست که اسمش حرفه ای شده اما در چنبره مدیران آماتور اسیر است. مردانی که ممکن است ذاتا خوب و درستکار باشند اما چه بی تقوایی ای از این بالاتر که بدون تخصص ، دانش و تجربه کافی پشت میزی بنشینی که طرف مقابلش یک حرفه ای تمام عیار است؟

آقای عرب، پرسپولیس و هوادارانش به واسطه اشتباه تاریخی شما، تک تک اعضای هیات مدیره و بالاتر از آن، وزارت ورزش دولت دوازدهم، تاوان سنگینی را پرداخت خواهند کرد. کاش این اتفاق در قالب یک آموزه چند واحدی در دانشگاه های مدیریت ما گنجانده شود تا نسل بعدی مدیران‌مان لبته منهای آنهایی که به واسطه دوستی و آشنایی ناگهان پست بی ربط می گیرند، دفعه بعد تصور نکنند یک خارجی حرفه ای، مرام پوریای ولی را در دانشگاه زاگرب آموخته است.

۲۷ ۹  
آی اسپورت
2019-06-26 00:04:00
نظر دهید

۹ نظر
حامد
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۳:۲۵
نه تنها مدیرعامل، بسیاری از خبرنگاران مجذوب شخصیت برانکو شده بودن و هر روز مقاله های حماسی و حتی عاشقانه درباره برانکو مینوشتن.
بهتره مطبوعات و رسانه های ورزشی به خود بیان و دست از دوقطبی سازی بردارن و خبرنگاران مستقل به صحنه بیان و بی طرفانه خبر تهیه کنن، (البته محاله و شدنی نیست)
امید
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۳:۲۷
زمانی میشه از معرفت طرف مقابل حرف زد که خودما با معرفت باشیم. طرف اومده زحمت کشیده و کلی افتخار آفرینی کرده ولی ما به وظیفه خودمون عمل نکردیم و حق الزحمه طرف رو ندادیم، چرا باید اون مرام بذار و بمونه مگه بدهکار ماست؟؟؟ در ضمن وقتی قراردادش برا سال بعد مشروط به پرداخت مطالباتش هست، با چه رویی از غرامت حرف میزنین؟؟؟ این چه فرهنگه مزخرفیه که فقط تو فوتبال هم نیست، تو ایران تا وقتی بحث دستمزد میاد وسط آدما رو بد میدونیم. پروژه کار میکنی برا ملت تا حرف دستمزدت میشه بدهکارشونم میشی
تاج
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۰۴
منهای پاداش ها ...
۳
...
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۰۴
مرام چه صیغه ایه مرد حسابی؟؟؟؟ طرف اومده ایران برای کسب درامد اونوقت 8 ماهه حق و حقوقش رو ندادن الان هم میگن چمدون بیار پولت رو ببر! به وزارت ورزش، سلطانیفر، داورزنی و ناظمی که از ذوق اومدن خوش تیپ ایتالیایی 3 میلیون یورویی خواب نداشت بگید واسه همه پول داشتن غیراز برانکو و پرسپولیس؟ الان همه سرگرم حل کردن پرونده کسرامتیاز کیسه هستن
امیرعباس
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۳۱
آخرش این طاهرخانی کارش به خودکشی می کشه بدبخت بعد از رفتن برانکو له و لورده شده خر روز داره از این نامه ها می نویسه به عرب بابا یکی بیاد این بیچاره رو جمعش کنه کار می ده دست خودش آخرش از ما گفتن بود حالا هی جوون های مردمو بریزید تو برانکوها
۹
6
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۱۴
حالا تو دانشگاه زاگرب معرفت تدریس نمیشه تو دانشگاه های ایران هم پایبندی به توافقات تدریس نمیشه؟ تو دانشگاه بهشون یاد نمیدن حق و حقوق افراد طبق قرارداد باید پرداخت بشه؟
۵
مستانه
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۵۶
عالی نوشتی. اون هایی که مطلب رو نخوندن خواهشا الکی اراجیف ننویسن. مطلب رو اول بخونید
۱
محسن
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۰۹
آقا شما متنو خوندی میای نظر میدی،برانگو پولم بهش میدادن نمیگرفت و طفره میرفته تا بتونه بدون غرامت و با خیال راحت بره،وگرنه فتحی مدیر استقلال گفته بود شفر واسه چند هطار دلار میومد تو باشگاه بست مینشست تا پولشو نمیگرفت نمیرفت،این خودش نخواسته، واقعا جای تعجب داشت اون برهه هر وقت ازش در مورد حقوقش میپرسیدن با معرفت(حیله گری) تمام میگفت فعلا مشکل ما این چیزا نیست اونم بموقع میگیریم بموقع هم گرفت
۳
یه ایرانی
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸، ۲۱:۳۹
جناب طاهرخانی

فقط پاراگراف اول نوشته ات رو خوندم و تیتری که زده شده ؛ حالا من چند سئوال دارم :

1) آیا شما حاضر هستین 11 ماه بدون حقوق برای یک باشگاه هر کاری بکنید و تیم را تا فینال باشگاه های آسیا ببرید ؟ قهرمان جام حذفی و لیگ کشور بکنید ؟ و یک ریال حقوق نگیرید ؟

2) آیا حاضر هستید در مجموعه ای فعالیت کنید که میزان درآمد حاصل از تلاش شما برابر 3 میلیون دلار باشد اما باشگاه 900هزار دلار حقوق شما را بعداز 9 ماه پرداخت نکند ؟

3) ایا حاضرید در مجموعه ای کار کنید که رئیس هیئت مدیره ( جعفر کاشانی ) آن بعداز قهرمانی لیگ بگوید :
مربی ما مربی کلاس اول است و ما باید مربی کلاس پنجم بیاوریم ؟

4) آیا وقتی درگیر مسابقات هستید و 4 بازی مانده در مقابل پیشنهادات شما بگویند : " هنوز ببین قهرمان میشین ؛ بعد " شما در آن مجموعه باز هم فعالیت میکنید ؟

5 ) آیا وقتی تیم درگیر مسابقات حساس لیگ و جام حذفی است ؛ سرمربی و کادر فنی 1 ریال حقوق دریافت نکرده ؛ رئیس هیئت مدیره ( جعفر کاشانی ) مصاحبه کند که قهرمانی های پرسپولیس بخاطر مدیریت قوی باشگاه است نه کادر فنی !!! سپس تکذیب کند که مصاحبه نکرده و وقتی صدای ضبط شده خودش را میشنود بیاید با یک انگشتری بخواهد از دل سرمربی در بیاورد ؛ اسمش معرفت یا بی شرفی ؟

6) چگونه است در آخر فصل در 4 روز پول آماده میشود ولی از آذرماه سال پیش تا خرداد امسال نمیتوانند پول فراهم کنند ؟

7 ) آیا مدیرعاملی ( ایرج عرب ) که در جریان اتفاقات جام حذفی در استادیوم و کنار تیم حضور نداشت ؛ گوشی را خاموش کرده بود و دقیقا بعداز پایان مسابقه و برای گرفتن عکس یادگاری پیدایش شد ؛ معرفت دارد ؟؟

8) اینکه مهدی محمدنبی که در زمان حضور در فدراسیون با برانکو مشکل داشت ؛ عضو هیئت مدیره میشود مفهومش چیست ؟

9) آیا بهمن پارسال " ایرج عرب " در مصاحبه ای نگفت که : برانکو هر لحظه میتواند برود و بر اساس قرارداد آزاد است و بر اساس علاقه و مرام و معرفت مانده . آن ممصاحبه را نخواندید ؟؟؟

جناب طاهرخانی شما معرفت را کجا تحصیل کرده اید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر