فهرست
معمای اوزیل: آلمانی قهرمان یا ترک مهاجر؟
معمای اوزیل: آلمانی قهرمان یا ترک مهاجر؟

معمای اوزیل: آلمانی قهرمان یا ترک مهاجر؟

آی اسپورت - نیم قرن پیش بود که پدر بزرگ مسعود اوزیل راهی آلمان شد. نیروی کار در آلمان با کمبود روبرو شده بود و او یکی از صدها کارگر ترک‌تبار بود که بارش را از خانه کوچکی در شهر بندری زونگولداغ کنار دریای سیاه به زندگی بهتر بست و همراه همسر و فرزندانش راهی جایی در شصت مایلی گلزنکرشن شد. نوه او، مسعود اوزیل، در بازی با توپ معرکه بود، بازی‌ساز بود و مرد میانی تهاجمی. مسعود پروازی کرد بلند. هم پیراهن شالکه را پوشید و پیراهن هم برمن را. او می‌توانست هم برای تیم ملی ترکیه بازی کند و هم تیم ملی آلمان، ولی تیم ملی آلمان را برگزید. او گفت: «من دو قلب دارم، یکی آلمانی و یکی ترکی.»

اوزیل جام جهانی 2014 را فتح کرد. 92 بار پیراهن تیم ملی آلمان را پوشید. برای رئال مادرید به میدان رفت و سپس راهی آرسنال شد. توییتر و اینستاگرام او جمعا هفتاد و دو میلیون فالوور داشته‌اند. او از جام جهانی 2010 به بعد در همه دیدارهای بین‌المللی با پیراهن ژرمن‌ها به میدان رفته و در جام جهانی 2018 پیش از نیمکت‌نشینی برابر سوئد در همه بازی‌ها راهی میدان شده. با این وصف همه چیز برای او تلخ شد، سیاه، خیلی سیاه.

همه چیز از ماه می شروع شد. یک روز پیش از اعلام اسامی ملی‌پوشان آلمانی برای حضور در جام جهانی. زمانی که اوزیل و ایکای گوندوگان، یک ترک‌تبار ملی‌پوش دیگر آلمانی، کنار اردوغان رئیس جمهور ترکیه ایستادند و عکس مهربانانه‌ای گرفتند. عکسی که از نگاه بسیاری از آلمانی‌ها «نفرت‌آور» بود و یادآور هیتلر و طرفدارانش. اردوغان به سوی انتخابات دیگری می‌رفت و خیلی‌ها او را «دیکتاتور» می‌خواندند. رینهارد گریندل رئیس فدراسیون فوتبال آلمان همان زمان گفت: «...هم اوزیل و هم گوندوگان اشتباه بزرگی را مرتکب شده‌اند.» گریندل کمی بعد وقتی اوزیل در روز معارفه بازیکنان تیم به رسانه‌ها برابر میکروفون‌‎ها قرار نگرفت افزود: «... اگر اوزیل نمی‌خواهد مصاحبه کند، بی‌تردید می‌خواهد حرف‌هایش را در میدان بزند.»

اولیور بیرهوف دستیار یواخیم لو ماجرا را تمام‌شده خواند، ولی هو شدن اوزیل طی آخرین دیدار تدارکاتی تیم در لورکوزن خاطرنشان کرد ژرمن‌های پرشماری شمشیر را برای اوزیل از رو بسته‌اند. جام جهانی شروع شد و وقتی به پایان رسید آلمان بدترین نمایشش طی هشتاد سال را بر جای گذاشته بود و به عنوان تیم آخر گروهش از جام بیرون افتاده بود. با شعله‌افروز شدن مجادلات، گوندوگان که جایی در ترکیب اصلی پیدا نکرده بود دور از تیررس باقی ماند، ولی گریندل و بیرهوف به اوزیل حمله کردند، همین طور برخی رسانه‌های دست‌راستی. زخمی که ظاهرا کوچک به نظر می‌رسید عمیق شد و عمیق‌تر و اوزیل سرانجام در بیانیه تلخی نوشت: «...دیگر برای تیم ملی آلمان بازی نخواهم کرد، چرا که نژادپرستی در آن موج می‌زند. وقتی می‌بردم آلمانی بودم و وقتی می‌باختم یک پسر مهاجر.»

کمی بعد اولی هوینس از مدیران بایرن، اوزیل را بازیکنی خواند که از 2014 تاکنون حتی یک تکل هم نزده. ارتفاع آتش بیشتر شد اردوغان هم روغنی بر آن افزود و پرسش نیشداری را خطاب به ژرمن‌ها مطرح ساخت: «آیا تحمل چندفرهنگی بودنی که به آن می‌نازید را دارید؟» و سپس به اوزیل تبریک گفت که پیراهن تیم ملی آلمان را از تن به درآورده و زیباترین گل را وارد دروازه فاشیست‌ها کرده. روزنامه دولتی استار در ترکیه با جمله «مسعود سیلی محکمی به نئونازی‌ها زد» از جدایی اوزیل و تیم ملی آلمان استقبال کرد.

تدریجا گروهی شروع کردن به همدردی با اوزیل. کارل هاینس رومنیگه، یکی دیگر از مدیران بایرن، مدیران فدراسیون را "آماتور" خواند و رئیس فدراسیون را زیر تازیانه برد. ولی همه اینها ضربه‌‎ای قلمداد شد به تیم ملی چندتباری آلمان طی یک دهه سپری شده. مگر کلوزه و پودولسکی لهستانی‌تبار نبودند؟ مگر خدیرا به خانواده تونسی تعلق نداشت؟ مگر بواتنگ سیاهپوست تبار غنایی ندارد؟ همین اواخر بود که یکی از سیاستمداران دست راستی آلمان گفته بود: «... نمی‌خواهم کسی مثل بواتنگ همسایه‌ام باشد.»

آلمان و ترکیه در یک چیز مشترک بوده‌اند، در دل سپردن به انگاره «نژاد و خون.» هر دو کشور به تبار خود می‌بالند و مردمانش ناسیونالیسم افراطی را رد نکرده‌اند. ملی‌گرایی آنها آمیخته با حس وفاداری بوده، آمیخته به شور و دلبستگی به نژاد، زبان، سنت‌ها و عادت‌ها، ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی  ولو مبالغه‌‌آمیز. وقتی تیم ملی ترکیه در یورو 2016 بازی کرد یک سوم تیم بیست و سه نفری خارج از ترکیه به دنیا آمده بودند، ولی با پیراهن ملی آبا و اجدادی‌شان راهی میدان شده بودند.

حالا مسعود اوزیل برای جامعه‌شناس‌ها شده بازتابنده سوی تیره «چندفرهنگی‌گرایی اروپا.» شده همان مهاجر موفق زیر سوال رفته از سوی جامعه سپیدی که به او نیش می‌زند: «نمی‌توانی دو قلب داشته باشی، تو یا آلمانی هستی یا ترک». تیتر سایت الجزیره نشان‌دهنده فاصله‌های عمیق بود: «اوزیل آلمانی است یا ترک؟»

ورزش 3

۵ ۱۰  
آی اسپورت
2018-07-26 19:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
پیمان
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۳۶
اوزیل بره به درک مزدور وطن فروش خاین
شما یک لحظه فرض کن تو ترکیه یک مهاجر کرد با رهبر کردها عکس بگیرد همین اردوغان حکم اعدام و خیانت به ملکت را صادر میکند
یا یکی از اعراب جنوب با بن سلمان عکس بگیرد! خینات و تبلیغ علیه ایران چند سال آب خنک میخورد! به نظرم آلمان خیلی دارد جهان اول بازی و پاستوریزهبازی در میارد نه تنها کاری باهاش ندارد بلکه بیانیه ها و وقاحتش را هم تحمل میکند!!!
۴
کاروان
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۳۷
حالا به سوال. اگه سامان قدوس همین کار مسعود أوزيل رو تو سوئد میکرد، واکنش مردم ایران چی بود؟
۵
مهرداد
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۴۹
ترک ها ژرمنها هردو نژاد پرستند

اما ایرانیا نژاد پرست نیستند چون چندین نژاد مختلف تو ایران زندگی میکنن مثه ایالات متحده امریکا

۴
سایهان
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۰۴
متاسفانه نژاد پرستی در ایران خیلی بیشتر از آلمان هست.
ماجرای سردار آزمون نمونه مشابه مسعود اؤزایل هست.
تا زمانی که گل بزنی ایرانی و شیر و یوز پلنگ هستی
وقتی هم که گل تمی زنی ترکمن .... هستی.
سر انجام هم آزمون خداحافظی کرد.
تا زمانی که در حال زندگی نکنیم، به گذشته متوهم خود بنازیم. توهم تمدن آریایی داشته باشیم وضع ما بد تر از آلمان است.
آینده خوشی هم قابل پیشبینی نیست
۹ ۱
امید
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۷
چرا اراجیف میگی!؟ ماجرای آزمون چه ربطی به نژادپرستی داشت!!؟ آزمون بخاطر اراجیف باباش منفور شد و ربطی به نژادش نداشت.
۴
خوزستانی
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۵۸
در پاسخ به سایهان
از شماپان ترکها نژادپرست تر و نادان تر وجود ندارد
چه کسی،گفته که سردار آزمون چون ترکمان است مورد هجمه قرار گرفته ؟
مگر طارمی فارس نبود ؟ پس چرا مورد توهین قرار گرفت ؟
وحید امیری و بیرانوند لر بودن که تشویق شدن
کریم انصاری فر ترک بود که مورد تحسین همه شد
هزار سال حکومت ترک زبانان بر ایران نشانه چیست ؟
سایهان اگر پاسخ داری منتظرم
۹ ۱
امید
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
یه زری زد. مغز نداره دیگه
۱
مهدی
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷، ۰۴:۱۳
در جواب خوزستانی عرض کنم که نادان اون پان فارس هایی هستند که همه چیزشون عربی و یا تورکی هست ولی با جعل تاریخ و زور میخوان بگن گذشته این کشور فارسی دری بوده. و اینجا رو با افغانستان اشتباه گرفتن
۴
خوزستانی
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۵
در پاسخ به مهدی
دوست من توجه کن
من فارس نیستم
همه پان ها نادان هستن
قوم گرایی یه ادعای پوچ و تو خالی ست
چرا به سوال من پاسخ ندادین ؟
اینهمه ترک در ایران وجود داره
اکثر مسئولین ترک تشریف دارن
رهبر ایران اصالت ترک آذربایجانی داره
بازیکنان زیادی در ورزش ما ترک و کرد و لر و بلوچ عرب و فارس و تالشی و بندری و گیلک و یموت و خراسانی و سیستانی و لک و کورمانج و تات و مازنی هستن
سردار آزمون در جام جهانی بسیار بد بود و بدتر اینکه بلافاصله در پایان بازی و در رختکن وارد شبکه های اجتماعی شده و با ملت درگیر شدن
ترکمان بودن زیباست چون میتونن به چندین سال پادشاهی و بجای ماندن آثار تاریخی و ادبی و فرهنگی افتخار کنند
ایران متعلق به شما ترکها یا فارسها نیست
ایران به همه ایرانیان از پامیر تا قفقاز تعلق داره
۳
حرف حساب!
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۳
اوزیل یه مارمولک به تمام معناست. معلوم نیست چه پولی به حسابش واریز شده که اون عکس انتخاباتی رو گرفته.. الانم با مظلوم نمایی یه عده ساده لوح رو با خودش همراه کرده... رفرنس بدم به حرفم؟! امروز کاکائو که یه آلمانی سیاه پوسته از اوزیل و حرکتش کلی انتقاد کرد و ادعاهاشم رد کرد. دمشم واقعا گرم
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر