فهرست
لیگی که نکوست...
لیگی که نکوست...

لیگی که نکوست...

آی اسپورت - روز دوشنبه بود که سازمان لیگ برنامه دو هفته اول مسابقات بیستمین دوره لیگ برتر را اعلام کرد. برنامه‌ای دقیق با ذکر زمان و مکان و البته طبق معمول مناسبت و عنوان هفته. این اتفاق در حالی افتاد که سازمان لیگ روز دوشنبه ۱۴ مهر زمان شروع لیگ بیستم را ۱۰ آبان و تاریخ برگزاری مسابقه سوپرجام بین تیمهای پرسپولیس و تراکتور را ۵ آبان اعلام کرده بود. اما در حالی که هنوز ۲۴ ساعت از اعلام برنامه مسابقات هفته اول و دوم لیگ برتر نگذشته بود خبر رسید که مسابقات یک هفته عقب افتاده است. چند روز پیش تر هم مسابقه سوپرجام لغو و به نیم فصل لیگ بیستم موکول شده بود. در مورد مسابقه سوپرجام یک توافق سه جانبه صو.رت گرفت. ایتدا سازمان لیگ به فکر تعویق افتاده بود چون ورزشگاه مناسبی را برای برگزاری این مسابقه پیدا نکرده بود. بعد از آن هم دو باشگاه پرسپولیس و تراکتور برای به تعویق افتادن بازی توافق کردند.

هر چند این تعویق با توافق سه جانبه اعلام شد اما چنین تغییری آن هم فقط چند روز بعد از اعلام اولیه صورت خوشی ندارد. ماجرای تعویق یک هفته‌ای لیگ برتر اما موضوع متفاوتی است. این بار تصمیم گیرنده سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال نبودند. دیروز سازمان لیگ در خبری کوتاه که روی سایت این سازمان هم منتشر شد اعلام کرد با ابلاغ محمد اسد مسجدی سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی شروع مسابقات لیگ برتر بیستم به تاریخ ۱۶ آبان ۱۳۹۹ موکول شد. به نظر می‌رسد دلیل اصلی تعویق مسابقات لیگ بیستم، خیز شدید ویروس کرونا و آمار تکان دهنده ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در روزهای اخیر باشد. کرونا در دو روز گذشته به ترتیب ۳۳۷ و ۳۲۲ قربانی در شهرهای مختلف ایران گرفته است و این رقمِ بسیار نگران کننده‌ای است. البته طبق اعلام مدیران سازمان لیگ مسابقات لیگ بیستم قرار است حداقل تا نیم فصل بدون حضور تماشاگران برگزار شود.

اما مساله فقط ترس از گسترش کرونا در بین تماشاگران حاضر در استادیوم‌ها نیست. نگرانی اصلی گسترش ویروس در همه نقاط کشور است. تیم‌ها باید برای برگزاری مسابقات حداقل هر دو هفته یک پرواز به شهرهای مختلف کشور داشته باشند. تقریبا هیچ باشگاهی توان مالی استفاده از پرواز اختصاصی را ندارد و بازیکنان تیم‌ها باید از پروازهای عمومی استفاده کنند که این هم خودش خطر بزرگی است. مساله دیگر وضعیت نامشخص سلامتی عوامل برگزاری مسابقات، مثل تیم داوری، ناظران، توپ جمع کن‌ها، نیروهای امنیتی و کارکنان صدا و سیما و ... است.

همه این عوامل دست به دست هم داده تا فدراسیون پزشکی ورزشی تصمیم بگیرد شروع مسابقات لیگ بیستم را یک هفته عقب بیندازد. حالا در این یک هفته چه اتفاقاتی قرار است رخ بدهد و این تاخیر یک هفته‌ای چه تاثیری در اصل موضوع خواهد گذاشت مشخص نیست. اما می‌شود حدس زد که قرار است تصمیمات سخت گیرانه‌تری برای جلوگیری از شیوع کرونا گرفته شود. تا پیش از تعویق یک هفته‌ای، فقط ۱۱ روز تا شروع لیگ زمان داشتیم. اما بعد از اعلام تعویق، این زمان به ۱۷ روز افزایش یافته است. به نظر می رسد مسئولان امیدوار هستند در این مدت (بیش از دو هفته) میزان ابتلا به کرونا و فوت بر اثر آن پایین تر بیاید تا مسابقات لیگ بیستم در وضعیت مطلوب‌تری آغاز شود. در این مدت احتمالا فدراسیون پزشکی ورزشی هم دستور العملها و قوانین جدیدی را برای برگزاری مسابقات وضع خواهد کرد تا ریسک ابتلا به کرونا در جریان برگزاری لیگ برتر کمتر و کمتر شود. به عنوان مثال قرار است از داوران مسابقات هم به طور مرتب تست کرونا گرفته شود. چیزی که تا پیش از انجام نمی‌شد.

فریدون اصفهانیان که دو روز پیش دوباره به عنوان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال انتخاب شده است خبر انجام تست کرونای داوران با هزینه خودشان را تکذیب کرده و گفته: «اصلا چنین چیزی نیست. با مهدی محمدنبی هم صحبت کردم؛ گفت نباید چنین چیزی باشد که ما تعهد نداریم، اصلا چنین چیزی امکان پذیر نیست. ما می‌گوییم داوران وقتی می‌خواهند قضاوت کنند بگویند با رضایت خودمان آمده‌ایم و هر کسی که نیامد، نیامده. این طور نیست که ما تعهد نداشته باشیم. این‌ها داوران ما هستند و ما به آن‌ها تعهد داریم همانطور که باشگاه‌ها به بازیکنان و مربیان‌شان تعهد دارند.» در هر صورت تعویق یک هفته‌ای برگزاری لیگ بیستم کمی برنامه تیمها را هم به هم ریخته است. هر چند که اغلب انها از این اتفاق خوشحالند چون فاصله کمی بین پایان لیگ نوزدهم و آغاز لیگ بیستم وجود داشت و این برای تیم‌ها مشکل درست کرده بود. برای همین هم اغلب باشگاه‌ها از این تعویق یک هفته‌ای خرسند به نظر می‌رسند. با این وجود، به هم ریختگی در برنامه لیگ بیستم پیش از شروع فصل نشانه خوبی برای ادامه این مسابقات نیست.

 

سازندگی 

۳    
آی اسپورت
2020-10-21 13:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر