فهرست
گزارش ویژه؛ راز حمله کوبنده جادوگر به عادل!
گزارش ویژه؛ راز حمله کوبنده جادوگر به عادل!

گزارش ویژه؛ راز حمله کوبنده جادوگر به عادل!

آی اسپورت – «طغیانی جدید از علی کریمی؛ این‌بار حمله به عادل فردوسی‌پور .»این بخشی از گزارشی است که در نشریه دنیای ورزش تورنتو به سردبیری کورش تشت زر، بازیکن پیشین استقلال در دهه 70 منتشر شده است.

علی کریمی که شاید حالا حامیانش او را رابین‌هود فوتبال ایران می‌نامند. کسی که یک‌تنه ایستاده در برابر ناپاکی‌های فوتبال. تقریبا یک سالی می‌شود که او تنها منتقد جدی فوتبال ایران است و هدف اصلی انتقاداتش شده‌اند کارلوس کی‌روش و مهدی تاج! در شرایطی که حتی دیگر محمد مایلی کهن هم رمقی برای انتقاد ندارد و خیلی دیر به دیر سعی می کند از فوتبال حرف بزند؛ کریمی تنها کسی است که علم انتقاد در دست دارد. او البته این انتقادها را در هر همه ارکان به خرج می دهد. نه فقط درباره فوتبال ولی نوک پیکان حملاتش بی تردید به کارلوس کی‌روش است.

و یکباره حمله به عادل!

کریمی ترسی ندارد از اینکه حرف‌هایش چه تبعاتی ایجاد می‌کند که بخش عمده ای از افکار عمومی را پشت خود می‌بیند. در ایران تنها کافی است کسی کوچکترین انتقادی از کریمی کند چون او رهبر اپوزیسیون فوتبال است و البته خیلی از گفته‌هایش حرف دل اکثر فوتبال‌دوستان؛ چنان هجمه‌ای علیه منتقد به راه می‌افتد که چاره‌ای غیر از عقب‌نشینی نداشته باشد. کریمی صبح روز سه‌شنبه اما موج انتقاداتش را این‌بار به سمت عادل فردوسی‌پور گرفت. عادل شوکه از این اتفاق ، نمی‌دانست چه باید بگوید.

پاس گل عادل

بی تردید بخش عمده ای از این تصویر مقتدر و نماد حق امروز علی کریمی حاصل مناظره ۹۰ سال قبلی است که عادل او را رودرروی محمدرضا ساکت ، دبیر فدراسیون فوتبال قرار داد.  آن روز علی کریمی در شرایطی که داشت با ساکت یکی به دو می کرد، یکباره با پاس گل فردوسی‌پور توانست فاتح دوئل بزرگ شود. عادل آنجا پیامکی از کی‌روش را خواند که سرمربی در آن به حرف های کریمی می‌خواست واکنش نشان دهد. عادل واژه بزدل را به زبان  آورد و این توهین بزرگترین شکست کی‌روش از بدو ورود به ایران تا آن روز را رقم زد. کریمی شد یک حق که همه مردم می‌خواستند از سرمربی بگیرند. مرد پرتغالی از فردایش هرچه تلاش کرد توضیح دهد که گفته اتهامات بزدلانه که اطرافیان کریمی به او زده اند، منظورش بوده ، دیگر کار از کار برایش گذشته بود . کریمی از آن پس از واژه دلال برای او همراهانش استفاده کرد .

دلخوری یکباره علی کریمی

بعد از آن شب تقریبا علی کریمی رابطه اش با فردوسی پور خوب بود و تیغ انتقادش را  سوی مجری ۹۰ نمی گرفت. عادل هم حسابی سعی می کرد برای تیم محبوب و دوست داشتنی سپیدرود سنگ تمام بگذارد که انصافا هم این تیم سنگ تمام گذاشتن داشت و کریمی در آن فصل معجزه آسا و با دست خالی توانست سپیدرود را لیگ برتری نگه دارد. بعد از آن و در طول جام‌جهانی کریمی منتقد کی روش بود و عادل حامی. گه گاه کریمی طعنه‌هایی می زد اما گاردش برابر عادل خیلی تهاجمی نبود. وقتی به سپیدرود برگشت هم تقریبا بیشتر به تیمش می‌رسید تا اینکه دوشنبه شب یکباره شمشیر را برای عادل از رو بست.

دلیل این همه دلخوری چه بود؟

چرا؟ چرا کریمی اینگونه بعد از یک آیتم به عادل فردوسی‌پور تاخت؟ بی شک نه خود عادل می‌داند و نه شاید علی کریمی. آیتمی که در ۹۰ درباره دعواهای قومی و قبیله ای و زشت ورزشگاه انزلی رخ داد؛ پخش شد، مستندی بود از زشت ترین رفتارهایی کت ممکن است دو گروه همشهری حتی در جنگ های عشیره ای یا ناموسی علیه هم داشته باشند. بچه هایی که هدف پاره آجر قرار گرفته بودند، مردمی که به همسایگان و آشنایان آن سوی خطی شان بدترین دشنام ها را در دو طرف می‌دادند و اتفاقاتی تلخ تر از تلخ که به سادگی می توانست قربانی بگیرد.

کریمی احتمالا از این شاکی بود که چرا در جمع بندی این مستند گفته شده چرا نماینده مردم رشت، جعفرزاده ایمن آبادی با فشارش لیدری از سپیدرود را که علیه انزلی چی ها در اینستاگرامش فحاشی کرده بود را به ورزشگاه برد و این بهانه ای برای انزلی چی‌ها بود تا اینگونه دعوا را خونین کنند. دعوایی که بالا گرفت و صحنه‌هایی زشت را رقم زد.

مستند ۹۰ به نظر می‌رسید بکی از زیباترین مستندها در نکوهش چنین خشونت‌هایی بود. کریمی اما از تمام این مستند اینگونه برداشت کرده بود که متهم رشتی‌ها بوده اند. درحالی که عادل بر این باور بود که مستندش کاملا در نکوهش این رفتار و اتفاقا بیشتر در انتقاد از انزلی‌چی‌ها بوده که حملات بیشتری داشتند.

نه، علی کریمی حامی خشونت نیست!

عادل حتی بعد از انتقادات علی کریمی که دوباره او را حامی کی روش نامیده و گفته بود کاری می کند از فوتبال بیرون شان کند، با تعجب گفته بود متوجه نمی شود دقیقا چه شده! کریمی اما اینگونه آتشین می‌خواست از تیمش و مردم رشت دفاع کند تا شاید آنها مقصر آن دعوا شناخته نشوند و از برچسب حامی کی روش و دلال موزامبیکی برای عادل استفاده کرده بود تا گفته‌اش آتشین تر باشد  اما به راستی علی‌کریمی خودش در مقام یکی از آنهایی که برای فوتبالی عاری از فساد و خشونت می‌جنگد و از جیبش می‌گذارد تا بچه‌های کم سن و سال به فوتبال شان برسند، منکر آن درصد از اشتباه هواداران تیمش که رخ داده، می‌شود؟ راستش حالا که چند روزی گذشته باید دید سرمربی محبوب گیلانی ها باز همان حس را دارد؟ حال اینکه ممکن است او از عادل و همه آنهایی که از کی‌روش حمایت می کنند، دلخور باشد و بگوید همه آنها باید از فوتبال بروند ولی سخت است که باور کنیم این آزادی‌خواه شجاع دل فوتبال حامی رفتار تند طرفداران گیلانی در دو سوی سکوها باشد و بخواهد تائیدشان کند آنگونه که صبح بعد از ۹۰ کرده بود.

۱۶ ۵  
آی اسپورت
2018-09-21 11:40:00
نظر دهید

۵ نظر
خوزستانی
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۴۴
همه میدونن که عادل فردوسی پور اگر بخواهد میتواند تیمی را از پایین به بالا بکشد یا برعکس
در درگیری عجیب و احمقانه دو شهر رشت و انزلی عادل فردوسی پور کاملا به سمت انزلی چی ها غش کرده و رشتی ها رو کوبیده
این درحالیست که توهین ناسزا سنگ پراکنی از جانب دو گروه بوده و باید هر دو محکوم شوند
اما در اینجاست که ماهیت کثیف و زشت دلال فردوسی پور آتش به خرمن اختلافات دو شهر هم مرز می افکند
تا روزی که این دلال تریبون سیمای غیر ملی و غیر ایرانی را در دست دارد هر کاری که بخواهد میکند
....
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۰۶
ببخشید ملوان که متعلق به استان مریخ نیست.ملوان هم متعلق به گیلان هست.چرا کریمی عادت کرده به پاچه گیری.امثال کریمی حالا که از برکت این فوتبال بارشون رو بسته اند شدن وکیل مدافع.
حمید
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۳۸
من ساکن مشهدم و اصولا از رقابت های محلی شمالی ها خوشم نمیاد. اما گزارش رو که دیدم به نظرم اومد یه بخش هایی از اتفاقات نشون داده نشده. مثلا خود تماشاگرای انزلی می گفتن مسبب این اتفاقات لیدر باشگاه سپیدرود بوده که قبل از بازی انگار حرف هایی زده بود و طرفداران ملوان خواستار جلوگیری از حضورش در ورزشگاه بودن اما با ورودش به ورزشگاه این اتفاقات رقم خورده. از حرفای طرفداران ملوان بر میاد که اعتراضاتی (به احتمال زیاد خشونت بار) به حضور این فرد شده بوده اما در گزارش عادل جای این اعتراضات خالی بود و تنها تصاویر مربوط به سپیدرودی ها پخش شد. این نکته سئوال برانگیزیه.
...
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۲۱
خاك ًبر سر نويسنده اي كه از يك لات بي سرو با قهرمان ملي ميسازه. افسوس!
۹
شهریار
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، ۰۸:۵۱
********انچنان ترسناک شده که اسم نویسنده مقاله را هم نمی آورید
علی کریمی فلان علی کریمی بهمان....................بله او به مانند علی دائی و مهدی مهدوی کیا و.... تحصیلکرده نیست به مانند آنها نمی تواند در دفاع از خودش و تیمش از تبصره و بند و ماده حقوقی استتناد کند....................
او یک بازیکن بزرگ و یک انسان با تحصیلات عادی و یک روح بزرگ است که به او امکان پرخاشگری به آنچه آن راحق خوری می داند را می دهد
***************************
اما بعد
**************************
کسانی که دربی دو شهر رشت و انزلی را در گذشته دیده اند می دانند این دربی علی رغم هرچه که بخواهید آنرا بی ارزش جلوه بدهید در زمان برگزاری وارد فاز تشنج و کری خوانی می شود ............مردمی که تا دیروز درکنارهم آنچنان با سلوک و سرمستی زندگی می کرده اند لشگر سلم و تور شده و آنچه می شود که باید بشود........................ بیاد آوریم فقط دورانی که مرحوم سیروس قایقران و بزرگ مرد خطه انزلی صالح نیا در ملوان بودند این تشنج به ((حداقل)) می رسید. هولیگانهای دو طرف همواره زحمات فوتبالدوستان را با صور مختلف برباد داده اند.
*******************************
بادرنظر گرفتن موارد و سابقه ذهنی بالا و ورود همیشگی سیاسیون و ..... در این داستان به منظور کسب وجه عمومی و نمایش پوپولیستی این ماجرا (( توضیح دادنش در حوصله کسی نمی گنجد)) داستان این داربی را باید درحمایت زیرپوستی اقای فردوسی پور از تیم ملوان دانست.......... مردم رشت مدتهاست به این موضوع حساس شده و از دوران داماش و .... این موضوع برایشان نصب العین شده بود...................... ازطرف دیگر با ورود سپیدرود به لیگ برتر و انتشار آیتمهای جانبدارانه و بعضا تحقیرآمیز کاسه صبر مردم را نسبت به (نا)عادل سرریز نموده است.اینکه در هنگام ای که می توانی ضربه بزنی و نزنی قدرتمندی و این مسئله ای است که برنامه نود از آن در حق مردم رشت دریغ نموده است====== شائبه حضور یک فیلمبردار انزلیچی که روی رفتار رسانه ای ایشان تاثیر گذار می باشد هم بحث دیگر محافل فوتبالی است که خط و خطوط ایشان را ترسیم می کند.
************
اما مشکل فقط جملا ت بالا که بصورت کلی بیان شده نیست هرکه فوتبال را از شبکه باران بصورت مستقیم دیده باشد می بیند که استفاده گزینشی و کاملا هدفمند از صحنه هی بازی است.....
%%% چرا صحنه های سنگ پرانی اول بازی نشان داده نمی شود
%% چرا صحنه های متعدد و بیکران فحاشی که معمولا اقای کیروشی پور با گذاشتن تیزر بوووووووووق آنرا به نمایش می کشد محلی از اعراب ندارد
%%% چرا صحنه ای که علی کریمی در اعتراض به شکسته شدن سر بازیکن تیمش براثر برخورد سنگ (علی عزتی کرامت) تیمش را به بیرون می کشد و با وساطت اقای زرگر ئ رفعتی ناظر بازی بازی دوباره شکل می گرد چیزی نبود
%%5 چرا از صحنه برخورد سنگ به کمک داور که به شکل وحشیانه ای نقش برزمین شده و نیروهای هلال احمر و دکتر تیم ها به کمک او آمده و سعی می کنند تا آن لحظات خطرناک (همگی فکر می کردند کمک داور به اغما رفته) را طی کنند.
%%% از صحنه حملات به اتوبوس ها و شکستن شیشه ها چه خبر اقای فردوسی پور.....شما از انعکاس چنین صحنه هایی در رشت لحظه ای اغفال نمی کردی..................................هنوز هم فکر می کنی کعبه آمال فوتبال ایرانی و این حق را به خود می دهی در هرکاری به دلخواه خود دخالت کنی و هرجا سمبه را پرزور دیدی مظلوم نمایی کنی........................باور کن کاسه صبرمردم از دیدن این همه ناهنجاری ها به سر آمده ..........لطفا به احترام آنهمه خاطرات خوبی که با تو و برنامه ات داریم .............................تو اولین قربانی نباش................لطفا
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر