فهرست
تاجداران فوتبال؛ بازیکنانی که لقب پادشاه گرفتند
تاجداران فوتبال؛ بازیکنانی که لقب پادشاه گرفتند

تاجداران فوتبال؛ بازیکنانی که لقب پادشاه گرفتند

آی اسپورت - در این یادداشت سعی داریم بهترین بازیکنانی که از سوی هواداران تیم هایشان به پادشاه معروف شدند را بررسی کنیم. اینکه لقب پادشاه فوتبال از کجا می آید و از چه زمانی برای بازیکنان فوتبال استفاده شد سوالی است که شاید نتوان به طور قطع و یقین به آن جواب داد و اولین کسی که لقب پادشاه فوتبال دنیا را گرفت را تعیین کرد اما به هر حال در بیشتر باشگاه های معروف و بزرگ جهان بودند اسطوره هایی که تا این حد برای هوادارانشان بزرگ بودند. نگاهی می‌اندازیم بر برخی از معروف ترین بازیکنانی که به دلایل مختلف از جمله بازی های درخشانشان از سوی هواداران لقب پادشاه یا King یا معادل آن ها(در زبان های مختلف) گرفتند.

پله

هویتی حک شده بر وجود پیکره فوتبال. پله افسانه‌ای به حق لقب سلطان پله یا پادشاه پله ( " O Rei Pelé " ) را یدک می‌کشد. Rei در زبان پرتغالی معنی پادشاه می‌دهد و لقبی بود که فقط به پر افتخار ترین بازیکن جام جهانی داده شد. بهترین بازیکن قرن ۲۰ و کسی که در کنار انیشتین، گاندی، نلسون ماندلا، مایکل جکسون، محمد علی کلی و...از نظر مجله تایم به عنوان یکی از صدشخصیت تاثیر گذار قرن 20 انتخاب شد که تنها فوتبالی لیست بود. بنا به فدراسیون بین ‌المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS)، پله در ۱۳۶۳ مسابقه (اعم از رسمی و غیررسمی) ۱۲۸۱ گل به ثمر رسانده که رکورد او در گینس نیز به ثبت رسیده است. چه کسی شایسته تر از پادشاه پله برای پادشاهی در دنیای فوتبال؟ پله یگانه بود، یگانه است و یگانه خواهد ماند.

لیونل مسی

فقط خدا می‌داند که مسی چندسال دیگر می‌خواهد و تا کجا می‌خواهد قله های افتخار را یکی یکی فتح کند. لئو دهها رکورد تاریخی از خود بر جای گذاشت.  تنها بازیکنی که 4 سال پیاپی توپ طلا از آن خود کرده است، بهترین گلزن تاریخ لالیگا و بارسلونا،  بیشترین گل زده در یک سال تقویمی، بیشترین توپ طلا و بیشترین کفش طلا....تنها گوشه ای از اقیانوس افتخارات نابغه آرژانتینی است.  بازیکنی که در یک صدم ثانیه توانایی تصمیم گیری با توپ را دارد. از او می‌توان به‌عنوان بهترین بازیکن نسل خود نام برد. هیچ لغتی برای توصیف کارهایی که مسی انجام می دهد وجود ندارد. او در سطح دیگری است.

میشل پلاتینی

قطعا پلاتینی در زمره بهترین های تاریخ فوتبال قرار دارد، کاشته زنی قهار، پنالتی زنی خونسرد و البته پاسوری کاربلد.  یک بازیکن سریع، باهوش، با توانایی های منحصر به فرد، بازیخوانی فوق العاده، با مهارت های تکنیکی بالا، یک هافبک خلاق که در زمینه گلزنی بسیار توانا