فهرست
آقای انصاری‌فرد پاسخگو باش!
آقای انصاری‌فرد پاسخگو باش!

آقای انصاری‌فرد پاسخگو باش!

آی‌اسپورت- «براساس رای کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فیفا، باشگاه پرسپولیس جمعا به پرداخت ۷۴۵ هزار دلار به مربیان سابق خود محکوم شده است.» این خبری است که دوشنبه شب خبرگزاری‌ها را با تیتر «پرسپولیس توسط فیفا نقره‌داغ شد» درنوردید. احتمالا همه کسانی که آن لحظه خبر را خواندند به سرعت یک ضرب و تقسیم ساده کردند و متوجه شدند پرسپولیس باید با قیمت دلار امروز در مجموع بیش از ۱۶ میلیارد تومان به کالدرون و دستیارانش پرداخت کند. 

در حالی که سیاهه بدهی‌های خارجی پرسپولیس مثل قیمت دلار لحظه به لحظه تغییر می‌کند و اصطلاحا آپدیت می‌شود، همچنان به‌طور مشخص کسی علاقه ندارد به این پرونده‌ها ورود کند. این وضعیت اگر نگوییم نابخردانه ولی بدون شک مشکوک است. بیایید برانکو و زلاتکو و گابریل و نلسون و باقی طلبکارهای پرسپولیس را فاکتور بگیریم و در همین پرونده کالدرون کمی دقیق شویم. مرور اتفاقات شاید بتواند نتایج جالبی را به همراه داشته باشد و سوال‌های واضحی را پیش بکشد. 

همین تیر پارسال بود که بعد از ماجرای جدایی برانکو، از میان نامزدهای نشستن روی نیمکت پرسپولیس، گابریل کالدرون، سرمربی باسابقه آرژانتینی هدایت سرخ‌ها را برعهده گرفت. آن زمان ایرج عرب، مدیرعامل پرسپولیس بود و به دلیل ازدست دادن برانکو به‌شدت تحت فشار هواداران قرار داشت. عرب تا شهریور بیشتر نتوانست روی صندلی مدیرعاملی پرسپولیس بنشیند و به جایش محمدحسن انصاری‌فرد این سمت را به دست گرفت. او که قبلا یک‌بار سابقه بودن در این پست را تجربه کرده بود با وعده حل مشکلات مالی و حفظ آرامش تیم بدون اینکه در هیات مدیره حضور داشته باشد یا رای‌گیری اتفاق بیفتد، یک‌ضرب نشست پشت میز و شروع به کار کرد. اما آنچه در دوران مدیریت او رخ داد، نه نشانی از برطرف کردن دغدغه مالی باشگاه داشت و نه نشانی از تزریق آرامش. انصاری‌فرد بعد از اضافه کردن افشین پیروانی به سمت سرپرست پرسپولیس با آوردن قدوسی و خبیری در حال محکم کردن جایگاه خودش در پرسپولیس بود اما به مرور اختلافات او با کالدرون و هیات‌مدیره مشخص شد.

جدا از عدم پرداخت‌های به‌موقع، انصاری‌فرد نشان داد اصلا علاقه‌ای به همکاری با سرمربی آرژانتینی ندارد و بدون توجه به قراردادی که امضا شده او را تحت فشار قرار می‌دهد. دعوای مدیرعامل، سرپرست، مدیر روابط عمومی، معاون باشگاه، هیات‌مدیره، بازیکنان و هواداران پرسپولیس با کالدرون چنان بالا گرفت که کار به کامنت‌گذاری زیر پست‌های سرمربی تیم کشید. برخی هواداران یا هوادارنماها یا ارتش سایبری سرخ با حمله به پیج سرمربی به او تاکید کردند که در مقابل «حاجی انصاری» و «افشین خان» عددی نیست. این در حالی بود که پرسپولیس در آن برهه صدرنشین لیگ بود و در جام حذفی نیز به کارش ادامه می‌داد!

دقیقا هیچ‌کس نمی‌توانست آن موقع به تحلیل درستی از چرایی ماجرا برسد. چرا یک مدیرعامل باید به کسی که تیمش را بعد از تکانه سنگین جدایی برانکو همچنان صدرنشین نگه داشته حمله کند؟ پای چه ماجرایی وسط است که به این لشکرکشی‌ها ختم شده؟ 

این دعواها درنهایت کار را به جایی رساند که کالدرون یک شب مثل استراماچونی بار و بندیلش را جمع کرد و رفت. هفتم دی ۹۸ بود که کالدرون پستی به زبان فارسی در اینستاگرام منتشر کرد و راهی کشورش شد. او در آن پست «پول» را «آخرین درخواست» خود عنوان کرد و نوشت: «چیزی که می‌خواهم احترام است. باشگاه به من احترام نگذاشت.» چند وقت بعد مهدی رسول‌پناه که حالا سرپرست پرسپولیس است در یک برنامه مدعی شد انصاری‌فرد بعد از رفتن کالدرون زنگ زده و گفته: «مژده بده کالدرون رفت.»

حتی اگر این اظهارنظر رسول‌پناه واقعیت نداشته باشد یا با این غلظت نبوده باشد، کاملا واضح است که انصاری‌فرد همه تلاشش را کرده بود که کالدرون برود و در ذهنش از رخ دادن این اتفاق خوشحال بوده. او گرچه بعد از آن پست و خداحافظی واضح کالدرون گفت اینها سوءتفاهم است و او قطعا برمی‌گردد اما بهتر از هر کسی می‌دانست که باید دنبال سرمربی جدید بگردد. همچنان که به خوبی می‌دانست هنوز قسط اول کالدرون هم به‌طور کامل پرداخت نشده و باتوجه به این تاخیر قطعا سرمربی از تیم شکایت می‌کند و برای دریافت تمام پول قراردادش شکایت خواهد کرد و برنده هم خواهد شد. اینجا آن سوال بزرگ به وجود می‌آید که چرا انصاری‌فرد به خاطر مسائل شخصی سرمربی موفق تیم را فراری داد و حالا هم بیش از ۱۶ میلیارد تومان خرج روی دست باشگاه گذاشته است؟ اگر کالدرون نتیجه نگرفته بود باز چنین رفتاری منطقی به نظر می‌رسید اما همه می‌دانیم که این‌گونه نبود. 

انصاری‌فرد بعد از چند ماه و در اسفند و به خاطر آنچه درگیری مدام با هیات‌مدیره عنوان شد از سمتش کناره‌گیری کرد، در حالی که ۱۵۰ هزار دلار به استوکسی پول داد که فقط ۱۰ روز در ایران ماند. بیشتر ارکان باشگاه را تغییر داد و سرمربی موفق تیم را در حالی که می‌دانست خرج سنگینی روی دست باشگاه می‌گذارد، مجبور به خداحافظی کرد. چطور ممکن است چنین رخدادهایی صرفا اتفاقی باشد؟ آیا باید بپذیریم انصاری‌فرد که مدام خودش را از بدنه پرسپولیس می‌داند آن‌قدر درک فوتبالی ندارد که بفهمد باید کی مدارا کند و کی حمله؟ آیا او به عنوان مدیرعامل از دخل و خرج باشگاه اطلاعی ندارد و نمی‌داند تصمیماتش چقدر برای تیم زیان‌بار می‌شود؟ آیا بپذیریم او بین پرداخت ۱۶ میلیارد تومان به کالدرون و اصرار به استفاده از نیروهای خود در ارکان باشگاه گزینه دوم را انتخاب کرده است؟ الان ایشان کجاست که بیاید در مورد این بدهی جواب پس بدهد؟ سال‌هاست که پیشکسوتان سرخابی گله‌مندند که مدیرعاملی این دو باشگاه به افرادی غیرفوتبالی سپرده می‌شود و آنها بعد از اتمام کار و بدهی بالا آوردن غیب می‌شوند. انصاری‌فرد که خودش پرسپولیسی است. پس چرا پیشکسوتان باشگاه نسبت به اقدامات او موضع‌گیری نمی‌کنند؟ و به عنوان سوال آخر: این ۱۶ میلیارد و سیصدونود میلیون تومان که احتمالا وقتی این نوشته را می‌خوانید بیشتر هم شده را چه کسی پرداخت می‌کند؟ 

محمد کاظمی، مدیربرنامه‌های ایرانی سابق کالدرون در واکنش به حکم فیفا به نکته مهمی اشاره کرد. او می‌گوید: «درباره این حکم مدیران وقت پرسپولیس که زمینه توافق را در زمانی که دلار قیمت ارزان‌تری داشت فراهم نکردند.» وقتی همه اینها را کنار هم می‌گذاریم نمی‌توانیم به سادگی بپذیریم که رفتارهای عجیب و غریب انصاری‌فرد صرفا از روی ناآگاهی رخ داده است. اگر نخواهیم بگوییم تمام این مسائل آگاهانه و با نیت قبلی بوده است، باید بپذیریم به‌شدت مشکوک و بودار است. 

۵ ۱  
آی اسپورت
2020-07-08 17:00:00
نظر دهید

۱ نظر
xox
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹، ۲۱:۲۴
ضرباتی که این بیشرف دغل باز به پرسپولیس طی دو دوره مدیریتش زده مثلث منحوس تاس تو تاریخ به ما نتونستن بزنن. کسر 6 امتیاز ،فراری دادن کالدرون مربی صدر نشین ، قرارداد با استوکس معلوم الحال ،عدم توافق با برانکو زمانی که خودش راضی بود تخفیف بده و ..... میلیاردها تومان به این باشگاه ضربه زده این دلال دشمن پرسپولیسه
برادر الدنگشم لنگه خودشه
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر