فهرست
سال ۹۸ منهای ۹۰
سال ۹۸ منهای ۹۰

سال ۹۸ منهای ۹۰

آی اسپورت - سومین دوشنبه شب ۹۸ هم از راه رسید و خبری از نود نشد؛ همانطور که در آخرین دوشنبه شب ۹۷ هم نود در یک غافلگیری از آنتن شبکه سه خارج شد. در این مدت هیچ خبر امیدوارکننده‌ای‌ از بازگشت عادل و نود به شبکه سه نشده و انتشار تصاویری از استودیوی شماره ۱۴ که در تمام این سال‌ها میزبان دوشنبه‌‌شب‌های نود بود، کاملا امیدها را برای بازگشت نود نقش بر آب کرد.

دکور نود از استودیوی ۱۴ جمع شد تا دیگر همه اطمینان پیدا کنند که هیچ نود و شبه‌نودی در سال ۹۸ روی آنتن شبکه سه نمی‌رود. ویژه برنامه «فوتبال برتر» برای دربی با اجرای میثاقی، تنها تلاش مدیریت شبکه سه برای شبیه‌سازی نود بود که آن هم نافرجام ماند. محمدحسین میثاقی کار در صداوسیما را با عادل فردوسی‌پور شروع کرده بود و بازخورد مردم در شبکه‌های اجتماعی نسبت به او به قدری تند و تیز بود که حتی مدیر عملگرای شبکه سه را هم برای تداوم این ویژه‌برنامه مردد کرد.

در سه هفته گذشته جای نود در صداوسیمای ایران خالی بوده اما در فوتبال ایران همه نگران نود هستند. تماشاگران نساجی در بازی خانگی با سپاهان عادل فردوسی‌پور را تشویق کردند، ساسان انصاری گلزن تراکتور در بازی با صنعت نفت گلش را به نود تقدیم کرد و البته شجاع خلیل‌زاده، مسعود شجاعی، کمال کامیابی‌نیا و فوتبالیست‌های دیگری بودند که اعتراف کردند در همین مدت کوتاه جای خالی عادل فردوسی‌پور و نود حس شده است. نود فعلا از کنداکتور شبکه سه در سال ۹۸ خارج شده؛ این خبر قطعی است، اما هنوز سوالاتی پیرامون جنجال حذف نود وجود دارد. سوالاتی که هنوز جواب آنها برای مردم روشن نشده و هواداران فوتبال و تماشاگران نود را در ابهام نگه داشته. سوالاتی که پاسخ‌ تفصیلی‌شان را برای شما آورده‌ایم.

سوال اول: برند نود چه می‌شود؟

از روزهای ابتدایی که مخالفت‌های علی فروغی با عادل فردوسی‌پور علنی شده بود، همه پیش‌بینی می‌کردند که ماجرا به حذف نود منجر نمی‌شود و مدیر تندروی شبکه سه به جای حذف نود به دنبال حذف عادل از نود است. میثم فضلعلی مدیر گروه ورزش شبکه سه که در ۲۶ اسفندماه از پایان همکاری عادل با نود در شبکه سه خبر داده بود، ادعا کرد: «برنامه نود در سال ۹۸ با ترکیب و ساختار جدیدی روی آنتن شبکه ۳ خواهد رفت. ارتقا و تلاش برای بهبود برنامه‌ها فقط مختص برنامه‌های کم‌مخاطب نیست و برنامه‌های پرمخاطب هم از این قاعده مستثنی نیستند.» اما تنها با گذشت نوزده روز از سال ۹۸ دیگر همه مطمئن شده‌اند که به جای حذف عادل از نود، مدیران شبکه سه نود را حذف کرده‌اند.

برندی ارزشمند در تاریخ صداوسیما که با سابقه‌ای بیست ساله، دوشنبه‌شب‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر بیننده داشت و بین دو تا سه میلیون پیامکی که برای آن ارسال می‌شد اصلا با دیگر برنامه‌های صداوسیما قابل مقایسه نبود. با این وجود علی فروغی مدیر شبکه سه که از روزهای داغ جام جهانی ۲۰۱۸، مخالفت با فردوسی‌پور را علنی کرده بود، پربیننده‌ترین و بهترین برنامه صداوسیما در ۹۷ را برای ۹۸ تعطیل کرد. نود در جشنواره جام جم در اسفندماه ۹۷ هم جایزه هیئت داوران برای بهترین برنامه ترکیبی را گرفت هم تندیس بهترین برنامه از نگاه مردم.

اما عجیب اینکه فردوسی‌پور پس از دریافت این تندیس دیگر اجازه اجرای نود را در شبکه سه پیدا نکرد. اتفاقی که آن را به تندروی عملگرایانه مدیر جوان شبکه سه ارتباط می‌دهند. در جواب سوال اول باید به صراحت نوشت که «فعلا» هیچ برنامه ورزشی با نام نود در صداوسیما تولید نمی‌شود و حتی علی فروغی هم متوجه شده که حضور هر مجری دیگری به جای عادل، به بازخورد منفی عمومی نسبت به او منجر می‌شود.

سوال دوم: عادل بعد از نود چه‌ می‌کند؟

برنامه «فوتبال ۱۲۰» هنوز در سال جدید روی آنتن شبکه ورزش نرفته ولی این برنامه تنها حلقه اتصال عادل فردوسی‌پور با سازمان صداوسیماست. ۱۲۰ در سال جدید بدون محمدحسین میثاقی و احتمالا با اجرای حمید محمدی مجری سابق ۱۲۰ روی آنتن می‌رود. اما آیا پتانسیل برنامه‌سازی او به همین شوی هفتگی در ارتباط با فوتبال خارجی محدود می‌شود؟ جواب این سوال مثبت است. با اینکه گمانه‌زنی‌ها به سوی مهاجرت فردوسی‌پور به سوی تلویزیون‌های اینترنتی بود اما او هیچ تمایلی به این حضور ندارد.

برند نود در اختیار صداوسیماست و اگر فردوسی‌پور بخواهد شوی فوتبالی دیگری را بسازد، باید نامی غیر ‌از نود را انتخاب کند. اتفاقی که در حال حاضر احتمال وقوع آن صفر است. دروغ «سیزده‌به‌دری» مازیار ناظمی مدیر کل روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان هم که مشخص بود اساسی در واقعیت ندارد و کسانی که مجری نود را می‌شناسند، می‌دانند او هیچ تمایلی برای حضور در پست‌های مدیریتی ندارد. از ماه‌ها پیش هم چند روزنامه‌نگار به فردوسی‌پور پیشنهاد داده بود که در مدیریت فدراسیون فوتبال حضور داشته باشد؛ پیشنهادی که آن هم با جواب رد قاطع عادل همراه شد.

سوال سوم: آیا فوتبال برتر همان نود است؟

در تعطیلات نوروز شبکه سه با یک ویژ‌ه‌برنامه فوتبال برتر به اتفاقات دربی تهران پرداخت. برنامه‌ای که برخلاف نود یکشنبه‌شب روی آنتن رفت. دکور و مدل آیتم‌سازی فوتبال برتر هم هیچ ارتباطی با نود نداشت اما بینندگان همه متوجه تلاش سازندگان برای «یک‌شبه نود شدن» شدند. اولین ویژه‌برنامه فوتبال برتر که می‌خواهد جای نود را بگیرد با بازخورد منفی مردمی همراه شد. انتقادات تندی علیه محمدحسین میثاقی نوشته شد که به‌عنوان یکی از گزارشگران نود حالا تلاش می‌کرد جای نود را بگیرد. بازتاب عمومی برنامه به قدری بد بود که مدیران شبکه سه تا الان دیگر به فکر پخش دومین ویژه‌برنامه فوتبال برتر نیافتاده‌اند.

حتی گشتی در کنداکتور شبکه سه تا آخر هفته هم نشان می‌دهد هیچ جای خالی‌ای برای «فوتبال برتر» وجود ندارد. با این حساب مخالفت با عادل به فضایی منجر شده که شبکه سه هیچ پلنی برای بررسی مسابقات لیگ برتر در هفته‌های پایانی این فصل ندارد. اگر تا پیش از این همه فردوسی‌پور در نود را به‌عنوان مرجعی برای آنالیز اتفاقات فنی و داوری در لیگ برتر می‌دانستند، حالا صداوسیما با حذف فردوسی‌پور هیچ جایگزینی در شبکه سه برای آن ندارد. تنها برنامه فوتبالی با محوریت مسابقات لیگ برتر در حال حاضر شب‌های فوتبالی در شبکه ورزش است که نه بیننده بالایی دارد، نه مجریان قابل اعتمادی!

سوال چهارم: آیا نود برمی‌گردد؟

جواب این سوال در کوتاه‌مدت منفی است. دکور نود از استودیوی ۱۴ جمع شده و این به‌معنای این است که دیگر هیچ امیدی نباید به بازگشت نود داشت. غیبت نود تا پایان این فصل لیگ برتر قطعی است. این ضرر بزرگی برای سازمان صداوسیماست که یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌هایش را قربانی کرد. نود اگر هم برگردد به این زودی‌ها نیست. شاید برای فصل آینده نود روی آنتن برود اما هنوز کسی نمی‌داند که چه کسی شجاعت اجرای آن را داشته باشد. محمدحسین میثاقی که فعلا از اجرای نود کنار کشیده ولی شاید فوتبال برتر فعلا جای نود را بگیرد.

روز گذشته سایت فوتبالی در گزارشی به این موضوع اشاره کرد: «تغییراتی که در استودیو انجام شده شامل برداشتن میز و پایه میز و طلق‌های قرمز و آبی بوده است. دکور برنامه شامل طاق دکور که نشانه‌ای از سایه‌بان داخل ورزشگاه و همچنین تور دروازه که طلق‌های آبی و قرمز روی آن نصب شده بود، دست‌نخورده باقی مانده است.

به نظر می‌رسد برداشتن میز و همچنین طلق‌های قرمز و آبی به این دلیل انجام شده که برنامه «شبه‌نود» قرار است در این استودیو روی آنتن برود و دکور ثابت برنامه به یک دکور پرتابل و قابل جابجایی تبدیل شود تا برنامه‌های دیگر شبکه سه و حتی دیگر شبکه‌ها بتوانند از آن استفاده کنند .با توجه به اینکه هفته گذشته برنامه «شبه‌نود» با عنوان ویژه‌برنامه فوتبال برتر روی آنتن رفت و آیتم‌هایی شبیه برنامه نود داشت، این هفته هم این برنامه پس از برگزاری بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا روی آنتن خواهد رفت، اما هنوز مشخص نیست دوشنبه‌شب یا سه‌شنبه‌شب این اتفاق بیافتد. این کار یعنی به صورت آشکارا محمدحسین میثاقی جایگزین عادل فردوسی‌پور شده و فقط مانده که شبکه سه برنامه را با تهیه‌کنندگی مهدی هاشمی و اجرای محمدحسین میثاقی، «برنامه نود» اعلام کند و اینکه گمانه‌زنی می‌شد محمدحسین میثاقی مهره مدنظر فروغی برای اجرای نود است کاملا درست بوده!»

واکنش‌ها به حذف ۹۰

علی پروین: از دوستداران این برنامه تلویزیونی هستم و امیدوارم با حل شدن مشکلات دوباره شاهد پخش برنامه در تلویزیون باشیم.

علی دایی: همه فوتبالی‌ها پشت عادل هستند. این تلویزیون است که از این اتفاق ضربه می‌خورد نه عادل فردوسی‌پور.

علی کریمی: عادل پر بود از مثبت‌ها و منفی‌ها. اما در پایان باز «عادل» بود. آنچنان که نبودنش از بودنش مهم‌تر شده است.

پژمان جمشیدی: تو عزیز دل مایی. تو در قلب مایی. تو بهترینی و بهترین می‌مونی. عادل حذف‌شدنی نیست.

رامبد جوان: همه‌ی ما مشتاقانه ولی صبور منتظر لحظه‌ای هستیم تا تو و ۹۰، باز هم دوشنبه‌ای به خونمون بیای و اومدنت رو جشن بگیریم.

پرویز پرستویی: عادل فردوسی‌پور و امثال ایشان در هر عرصه‌ای ماندگارتر خواهند شد. شک نکنید این شما هستید که خواهید رفت.

امیر حسین فتحی: آقای فردوسی‌پور را آدم مغرضی نمی‌دانم. فکر نمی‌کنم بتوانم برنامه‌ای که فردوسی‌پور آن را آغاز کرده، بدون او تماشا کنم.

سام درخشانی: با اینکه می‌دانیم خون قرمز در رگ‌هایت جاری است اما همه ما استقلالی‌ها دوستت داریم.

احمد حلت: قرار بود صدها برنامه مثل نود بسازیم اما با این کارها فقط فرصت‌ها را از دست می‌دهیم.

رضا صادقی: بابت صداقتت و انعکاس حرف در برنامه‌ات واقعا خسته نباشی.

امیر مهدی ژوله؛ مطالبه امروز: كاش صدای فردوسی‌پور در خلاصه بازی‌ها و بررسی داوری‌های لیگ از تلویزیون شنیده شود!

مهراب قاسم‌خانی: من که می‌گم نود رو هم باید بدن بچه‌های «بیست و سی» اجرا کنن. چیه این عادل؟

مازیار ناظمی: شک نکنید حتما نود می‌ماند، نه خداحافظی عادلی در کار است و نه از دست رفتن نودی، صدا و سیما خانه فردوسی‌پور است.

نیوشا ضیغمی: نود بدون عادل فردوسی‌پور؟ چرا هر آنچه مردم دوست دارند را از آنها دریغ می‌کنید؟

مهناز افشار: عزت هیچ کس دست هیچ انسانی نیست. عزتت ماندگار است آقای عادل خان!

مهران احمدی: عادل بره «نود» نمی‌بینم. عادل بره «نود» نمی‌بینم. تحریم برنامه نود!‌

تهمینه میلانی: مردم ایران همه چیز را می‌بینند. شما و خیلی‌های دیگر با همت همین مردم برخواهید گشت.

مهتاب کرامتی: شاید عادل فردوسی پور و نود کنارگذاشته شوند اما این آخرین بار نخواهد بود..هنوز زمان هست...

هانیه توسلی: همیشه محبوب بود و محبوب خواهد ماند! جایزه اخیر از تماشاگران و بلافاصله تعطیل شدن برنامه‌اش می‌تواند یک رکورد جهانی برای تلویزیون باشد!

امیر جعفری: صراحت، صداقت و جسارتت وصله ناجوری برای رسانه و مدیرانی بود که قطعا لایق اعتباری که تو به آنها می‌دادی نبودند.

هوتن شکیبا: دیگه دوشنبه شبا هم تلویزیون نمی‌بینیم راحت. من به عنوان كسى كه دو مجموعه كلاه قرمزى و لیسانسه‌ها رو با صدا و سیما كار كردم، می‌دونم كه این گل به خودى‌ها اصلا اتفاق عجیبى نیست.

عبدالرضا کاهانی: دیگه لازم نیست برای ده دقیقه وقتِ بیش‌تر خواهش تمنا کنی، می‌تونی هفته‌ای ده ساعت آزادانه در اینترنت «نود» بسازی و خودتم می‌دونی ما تو رو می‌بینیم هرجا باشی، نه تلویزیون رو.

فاطمه سعیدی: «یکی بر سر شاخه بن می‌برید» حکایت صدا و سیماست که مانده اعتبارش را خرج مدیران تازه از راه رسیده می‌کند.

علی مطهری: کنار گذاشتن آقای عادل فردوسی‌پور از برنامه نود، آن هم دزدانه و در آستانه سال نو، یک بدسلیقگی و بی‌اعتنایی به نظر مردم و حاکی از یک نوع استبداد بود.

سازندگی

۶۰۸۳    
آی اسپورت
2019-04-09 00:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر