فهرست
سانچو: برای عشق به فوتبال و خانواده
سانچو: برای عشق به فوتبال و خانواده

سانچو: برای عشق به فوتبال و خانواده

آی‌اسپورت – باشگاهی متفاوت، لیگی متفاوت، شهری متفاوت و کشوری متفاوت؛ زندگی، چه فوتبالی و چه کلی، در ۲۰ ماه گذشته برای جیدون سانچو تغییرات بسیاری به همراه داشته. «اگر سه سال پیش ازم می‌پرسیدید امروز کجا خواهم بود، اصلا جوابی برایش نداشتم. واقعا فکر نمی‌کردیم اینجا باشم. هنوز باورم نمی‌شود که چقدر سریع این همه اتفاق افتاد».

سانچویِ ۱۸ ساله که متولد لندن است، بعد از ترک منچستر سیتی و پیوستن به دورتموند بدل به رهبری برای سنتی جدید شده، سنتی که راهی جدید به استعدادهای فوتبالی انگلیس نشان داده: «حس خوبی بهم دست می‌دهد وقتی می‌بینم بازیکنان دیگر هم از این فرصت خارج از وطن استفاده می‌کنند. این دیدی بازتر به آن‌ها می‌دهد. واقعا خوشحالم که دری را برای بقیه باز کرده‌ام».

اما در روزهایی که دیگر باشگاه‌های آلمانی هم دنبال به خدمت گرفتن بازیکنان جوان آکادمی‌های تیم‌های بزرگ لیگ برتری هستند تا سانچوی بعدی را از دست ندهند، ستاره این روزهای دورتموند برای هم‌نسلی‌های خودش هشداری دارد: «وقتی ازم می‌پرستند شرایط اینجا چطور است صادقانه بهشان می‌گویم اصلا ساده نیست و بسیار سخت است». سانچو اعتراف می‌کند وقتی در تابستان ۲۰۱۷ راهی دورتموند شد هیچ تصویری از بوندسلیگا نداشته، لیگی به به قول خودش در آن باید همیشه آماده باشی با بازی کنی.

یک سالی طول کشید تا سانچو جایگاهی ثابت در تیم اول دورتموند پیدا کند، او در این دوران به بازی‌اش که ترکیبی از سرعت و تکنیک غیرقابل پیش‌بینی است تداوم لازم را بخشید. درخشش سانچو در دورتموند تا حدی بود که گرت ساوتیگ ماه اکتبر او را به تیم ملی دعوت کرد و در بازی دوستانه مقابل آمریکا او را در ترکیب اصلی انگلیس قرار داد. مسئولین باشگاه دورتموند اندکی نگران بودند که برای سانچو هنوز زود است که ملی‌پوش شود و به شهرت مطبوعاتی در کشور خودش برسد. اما سانچو با ادامه دادن به رشد چشمگیرش تمام این نگرانی‌ها را از بین برد.

یکی از دلایل پیشرفت فوق‌العاده‌ی سانچو در این فصل، به اعتراف خودش، لوسین فاور، مربی‌اش در دورتموند بوده: «فاور با علاقه و دقت بسیاری بازیکنان هجومی‌اش را بررسی می‌کند و تلاشش بر این است که نقاط ضعف آن‌ها را برطرف کند. در حال حاضر من بعد از هر جلسه تمرین مدتی فقط روی پای چپم کار می‌کنم و باهاش شوت می‌زنم و دریبل می‌کنم. فاور به من می‌گوید لازم نیست همین فردا یا حتی دو سال دیگر پای چپم قدرت لازم را پیدا کند، اما بالاخره یک روز این اتفاق می‌افتد. من از این روحیه‌اش خیلی خوشم می‌آید، از اینکه چیزهایی را می‌بیند که به چشم دیگران نمی‌آید».

یکی دیگر از دلایل پیشرفت سانچو رابطه‌یِ نزدیک استیو هالند، دستیار ساوتگیت، با باشگاه دورتموند است، اتفاقی که کم در فوتبال رخ می‌دهد. در ضمن هم‌تیمی‌های سانچو به او اعتماد زیادی دارند: «دلیل اینکه اینجا خیلی بهم خوش می‌گذرند این است که هم‌تیمی‌هایم مدام تشویقم می‌کنند که کارهای ماجراجویانه در زمین بکنم. معمولا برخی بازیکنان از این پز دادن‌ها و حرکات نمایشی، یا هر چیز دیگری که می‌خواهید اسمش را بگذارید، خوششان نمی‌آید. اما من احساس می‌کنم این بخشی از فوتبال من است، نکته‌ای که هم‌تیمی‌ها و مربی‌ام هم درکش می‌کنند. در ضمن این حرکات من برای تیم مفید است، چون فضای بیشتری برای بقیه بازیکنان پدید می‌آورد».

سانچو هفته پیش، در جریان تساوی ۳-۳ با هوفنهایم، بهترین بازی‌اش را برای دورتموند به ثبت رساند. او گل اول را زد، گل دوم را برای ماریو گوتزه ساخت و تاثیری مهمی روی گل سوم تیمش داشت. سانچو در بازگشتش به ومبلی هم نیمه اول چشمگیری مقابل تاتنهام پشت سر گذاشت و مدام خط دفاعی تیم موریسیو پوچتینو را با سرعت و تکنیک خودش به هم ریخت. اگر ضربات و تصمیم‌های نهایی او اندکی بهتر بود شاید دورتموند می‌توانست از برتری‌اش در نیمه اول استفاده کند و حداقل یک گل به تاتنهام بزند.

سانچو پیش از این بازی احساس می‌کرد باید خودش را به تماشاگران انگلیسی ثابت کند. اما در بطن داستان عاملی ژرف‌تر برای این پدیده ۱۸ ساله اهمیت دارد: «ما عاشق فوتبالیم. آدم‌هایی که من باهاش بزرگ شدم همه همین حس را داشتند، آدم‌هایی که به لحاظ جایگاه اجتماعی شباهت‌های زیادی به هم داشتیم. ما زندگی ساده‌ و بدون سختی‌ای را تجربه نکردیم و برای خیلی از این پسرها مهمترین چیز این بود که به مادرهایشان کمک کنند تا زندگی بهتری داشته باشند. به نظرم ما پسرها هر کاری می‌کنیم که باعث افتخار خانواده‌هایمان شویم. فکر می‌کنم انگیزه و عطشی که برای رسیدن به موفقیت داریم هم از همینجا می‌آید».

۶    
آی اسپورت
2019-02-16 11:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر