فهرست
استقلال و شفر آماده ی چالش ۶۰ روزه
استقلال و شفر آماده ی چالش ۶۰ روزه

استقلال و شفر آماده ی چالش ۶۰ روزه

آی اسپورت - قبل از بازی تعیین کننده ی آبی ها مقابل تراکتور استقلال اولین بازی نیم فصل دوم را با پیروزی قاطع پشت سر گذاشت.تیم شفر با بازگشت مصدومان و اضافه شدن خریدهای زمستانی ، نیم فصل جذابی را برای هواداران آبی نوید می دهد. دربازی پیکان شفر تصمیم گرفت همانند نیم فصل اول با چیدمان ٤١٤١ استقلال را به زمین بفرستد ولی در ترکیب اولیه بازیکنان تغییرات جالبی را ایجاد کرده بود که در زیر بررسی خواهیم کرد:

خط دفاع

انتخاب شفر برای دفاع مرکزی زوج سهرابیان ،دانشگر بود که نمره قبولی در بازی باپیکان می گیرند به جز یک صحنه که سهرابیان در تقابل با مومنی جا ماند تقریبا برنده تمامی نبردها و دوئل های قسمت عقب زمین استقلال ، مدافعان جوان این تیم بودند. البته مهم ترین ویژگی بازی هر دو مدافع جوان استقلال قدرت بازی سازی در عقب زمین است که باعث شده بود استقلال خیلی منظم تر بازی کند و حتی دانشگر پاس گل اول را هم به نام خود ثبت کند. البته با توجه به محرومیت دانشگر مقابل تراکتور احتمالا منتظری دوباره به دفاع مرکزی برخواهد گشت.

در پست مدافع کناری منتظری و نورافکن برای بازی با پیکان انتخاب شده بودند که در بخش هجومی گره زیادی از تیم باز نکردند ولی احتمالا دلیل انتخاب این دو ،که در عقب زمین موثرتر هستند ،آزمایش این خط دفاعی برای چند بازی سنگین مقابل تراکتور ،ذوب آهن و بازی های آسیایی استقلال است .در آسیا احتمالا شفر از مدافعان کناری خود کمتر توقع نفوذ دارد و روی قدرت تخریبی آنها حساب خواهد کرد.

خط میانی

در بازی با پیکان خط هافبک استقلال با حضور فرشیداسماعیلی ، شجاعیان، وریا،فرشید باقری و چشمی به عنوان هافبک دفاعی بازی را شروع کرد.ولی روزبه چشمی برای بازی در سیستمی مبتنی بر تک هافبک دفاعی (pivot) انتخاب خوبی به نظر نمی رسد. با اینکه در کار های دفاعی روزبه نمره خوبی می گیرد ولی در بازیسازی و سرعت انتقال تفاوت کیفیت او با بازیکنی مثل علی کریمی مشهود است. احتمالا به همین دلیل داریوش شجاعیان در دقایقی از بازی در پست هافبک دفاعی بازی کرد که اتفاقا نمایش خوبی ارائه کرد.

از سوی دیگر در سمت چپ و راست، استقلال با حضور وریا و اسماعیلی بسیار خلاق و خطرناک تر از قبل به نظر می رسد و با اضافه شدن شجاعیان خط میانی استقلال در نیم فصل دوم تبدیل به یکی از جذاب ترین هافبک های این سال های آبی ها شده است.

خط هجومی

مرتضی تبریزی تک مهاجم استقلال موفق شد گل اول را برای استقلال به ثمر برساند ولی نکته منفی بازی تبریزی درگیری ها و نبردهای هوایی با مدافعان حریف است که اکثرا مغلوب می شود و این اشکال در چیدمان مبتنی بر تک مهاجم ببشتر به چشم می آید.مهاجم هدف در این روش بازی باید قابلیت توپ نگه داشتن در بالای زمین داشته باشد و از قدرت بالای  سرزنی در مقابل مدافعان وسط حریف برخوردار باشد. با توجه به رقابت تنگاتنگ مهاجمان در تیم استقلال در نیم فصل دوم احتمالا تبریزی در پست وینگر بیشتر به کار شفر خواهد آمد.

بازیکنان جایگزین:

منشا

گادوین منشا که ظاهرا بازیکن مورد علاقه شفر است در بازی مقابل پیکان از دقیقه ۷۰ در خط میانی به کار گرفته شد که عملکرد خوبی داشت و یک پاس گل نیز به نام خود ثبت کرد .به نظر می رسد شفر روی منشا حساب ویژه ای برای بازی های مهم پیش روی استقلال باز کرده است و جنس بازی خونسرد منشا در میانه میدان حلقه ی گم شده ی شفر در استقلال باشد.

ایسما

خرید پر سر و صدای آبی ها در این بازی رونمایی شد و در اولین دقیقه ی حضورش موفق شد یک گل تک نفره نیز به ثمر برساند و زنگ خطر را برای بقیه مهاجمان استقلال به صدا در بیاورد و هیچ بعید نیست شفر در بازی مقابل تراکتور تصمیم بگیرد از ایسما به عنوان مهاجم ثابت استفاده کند.

شفر برای بازی مقابل تراکتور فرشید باقری و دانشگر را به دلیل محرومیت در اختیار نخواهد داشت و برای مقابله با خط هافبک قدرتمند تراکتور احتمالا شجاعیان وظایف دفاعی بیشتری به عهده بگیرد و با کمک چشمی در مقابله با فانتزی باز های تراکتور توازن میانه میدان را برای آبی ها حفظ کنند.

البته کیفیت بد زمین در ورزشگاه شهر قدس بر روی کیفیت فنی بازی تاثیر گذاشته بود ولی استقلال در این بازی توانست نشانه هایی از پیشرفت را به نمایش بگذارد.و هواداران را امیدوار کند که شفر کاملا آماده، به سوی ۶۰ روز سخت پیش روی استقلال می رود.

ورزش 3

۳ ۲  
آی اسپورت
2019-02-12 18:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
علی پرسپولیسی
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۱۹:۴۱
آیا سازمان لیگ قوانین تصویب شدهٔ خود را لگدمال می‌کند؟

پس از حضور آیاندا پاتوسی در ایران به دلیل عدم تطبیق شرایط این بازیکن با قوانین سازمان لیگ ایران صحبتهای بسیاری در موردش مطرح شد.

بررسی‌های دقیق‌تر نشان می‌داد که سازمان لیگ اگر بخواهد کارت بازی او را صادر کند باید چند قانون تصویب شدهٔ خود را زیر پا بگذارد.

اما این قوانین در دو بخش است:
١. قوانین مربوط به شرط ثبت بازیکنان خارجی در لیگ ایران.
٢.قانون مربوط به دریافت تاییدیه ایفمارک برای ثبت قرارداد.

ابتدا باید این نکته را توجه داشت که هر باشگاه باید ثبت بازیکن را طبق مقررات و در زمان مشخص شده در هیئت فوتبال انجام دهد.
بازیکنی که آزاد نباشد تنها تا پایان وقت تعیین شده برای نقل و انتقالات پیش‌فصل یا پایان‌فصل می‌تواند قراردادش را ثبت کند.

در قوانین مربوط به شرایط بازیکنان خارجی آمده است که «بازیکن باید در دو فصل فوتبالی گذشته حداقل ١٠ بازی در تیم ملی کشورش یا یکی از لیگهای اروپایی و آمریکای جنوبی داشته باشد».
امروزه با توجه به گستردگی اطلاعات در اینترنت به سرعت آمار مربوط به این بازیکن بررسی شد و مشخص شد که در دو سال گذشته یک بار هم به تیم ملی آفریقای جنوبی دعوت نشده چه برسد بازی کند، اما حضور در لیگ اروپایی نیز بررسی‌ها نشان داد پاتوسی در فصل ٢٠١۶/١٧ تنها در ٩ بازی برای تیم بلژیکی به میدان رفته است.

در این بخش آشکار است که پاتوسی شرایط ذکر شده در مقررات را دارا نیست.

اما مشکل ثبت قرارداد پاتوسی تنها همین یک مورد نیست، یکی از قوانین نقل و انتقالات (طبق آنچه فریبرز محمودزاده در گفتگو با فارس گفته است) این است که برای ثبت قرارداد یک بازیکن بایستی از مرکز پزشکی ایفمارک تاییدیه دریافت شود.

اما باشگاه استقلال چه کرده است؟
آنها در روز پایانی نقل و انتقالات ابتدا با بازیکن قرارداد بستند، سپس به مرکز ایفمارک رفته و تست پزشکی را نیمه‌کاره انجام داده و به هیئت فوتبال رفتند تا قرارداد را ثبت کنند.
فردای آن روز یعنی پس از پایان مهلت قانونی نقل و انتقالات مرکز ایفمارک در یک نامهٔ رسمی اعلام کرد تست پزشکی پاتوسی به طور کامل انجام نشده است و در نتیجه تاییده در زمان مقرر نیز صادر نشده است.

حال اگر سازمان لیگ بخواهد کارت بازی پاتوسی را صادر کند دو قانون خود را لگدمال کرده است، هم شرط حضور بازیکنان خارجی و هم لزوم دریافت تاییدیهٔ ایفمارک برای ثبت قرارداد.

باید دید قدرت و حامیان استقلال در مقامات بالادستی می‌توانند همچون موارد گذشته مانند مجیدی و پجیچ قوانین تصویب شده را بازیچهٔ خود کنند یا خیر.

۵
...
سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷، ۲۱:۰۳
تو ایران تا زمانی به قانون احترام میذارن که کیسه به مشکل نخوره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر