فهرست
استونز با گواردیولا بالاخره پیشرفت می کند؟
استونز با گواردیولا بالاخره پیشرفت می کند؟

استونز با گواردیولا بالاخره پیشرفت می کند؟

آی اسپورت – قرار بود این یک پیوند آسمانی باشد، پپ گواردیولا محبوب ترین مربی نسل خودش، جان استونز، اصلی ترین امیدِ دفاعی فوتبال انگلیس. یک مدافع "بال پلیینگ" از بارنزلی که حالا این فرصت را دارد تا زیر دست گواردیولا یک سبک پیچیده تر را آموزش ببیند.

او به نوعی نماد اصلاحات در فوتبال انگلیس شد. شاید کسانی مثل گلن هادل و پل اسکولز در این کشور مورد بی مهری قرار گرفته باشند، اما این بار قضیه فرق می کرد. وقتش رسیده بود مدافع انگلیسی از نو اختراع شود. یک مدل بهتر.

برای همین دیدن استونز روی نیمکت در سه بازی اخیر من سیتی کمی عجیب بود. مساله این نیست که او نیاز به زمان بیشتر برای جا افتادن دارد. ترکیب های اخیر گواردیولا نشان می دهند که شاید او واقعا کولارف را ترجیح بدهد: استونز رو خیلی دوست دارم. خیلی پسر خوبیه. اما ترکیب تیم داستان رو بیان می کنه. و انتقاد هایی که گاه و بی گاه در اورتون از او می شد خیلی انگار روش سنگینی می کنه.

ناگهان او چشم یک طوفان است و این بحث فقط در مورد توانایی های او نیست. این بحث خیلی سریع به سمت سبک فوتبالی این چنینی چرخش پیدا کرده. همه حالا سر درست یا اشتباه بودن آن بحث می کنند. از طرفی دیگر اشتباهات استونز هم روی هم جمع شدند. پاس اشتباه او در محوطه جریمه خودی بود که باعث شد ردموند دروازه سیتی را باز کند. بعد ارور بد از سوی او جلوی لستر باعث شد تا واردی گل چهارم لستر را بزند.

به گفته اوپتا، این ششمین ارور مستقیم منجر به گل استونز در سه فصل اخیر جزیره بود. این یک عدد خیلی بزرگ نیست. فقط 6 ارور از آگوست 2014. اما همین هم بیشترین میزان ارور بین تمام بازیکنان حاضر در لیگ در سه سال اخیر بوده!

عدم پیشرفت محسوسِ او حالا تبدیل به یک نگرانی شده. قرار بود نقاط ضعف بازیِ استونز برطرف گردند، نه اینکه به طور کامل نادیده گرفته شوند. حالا که زمان می گذرد هر روز سوالات جدیدی در ذهن ها شکل می گیرند. آیا واقعا گواردیولا می تواند استونز را بهتر کند یا مانند روبرتو مارتینز، اشتباهات او نادیده گرفته می شوند؟

وقتی سم الردایس هدایت انگلیس را بر عهده گرفت با لحنی زورگویانه اعلام کرده بود که به استونز، دفاع کردن را یاد خواهد داد. از حرف او حتی استقبال هم شد. اما خب الردایس در تیم ملی باقی نماند. ساوتگیت مطمئنا رویکرد آرام تری را خواهد داشت واو از دیرباز یکی از هواداران استونز بوده. در حقیقت، ساوتگیت استونز را وارث فردیناند می داند: او آرام ترین مدافع جوانیست که تابحال دیده ام. اما ساوتگیت اهمیتِ دفاع کردنِ خالص را هم  می داند. این نیاز برای قرار گرفتن جلوی توپ و گرفتنِ آن. برای این که استونز تلفیقی از جان تری و فردیناند باشد. ساوتگیت گفت به دنبال هل دادن استونز به جلو هستند.

آیا او هیچ وقت هل داده خواهد شد؟ بعضی ها می ترسند که جواب این سوال نه است. حتی هادل هم که خودش همیشه به بازی کردن به سبک درست اعتقاد داشته، به این سوال پاسخ منفی داد.

اما شاید به این شکل متد های گواردیولا به درستی درک نمی شوند. این افسانه وجود دارد که او هیچ وقت روی دفاع کردن تمرکز نمی کند. اما خودش قبلا گفته: حمله بیشتر بر پایه استعداد درونی است. دفاع در مورد تلاشی است که برایش انجام داده اید. اگر می خواهید زیاد حمله کنید، استراتژی های دفاعی ضروری هستند.

برای گواردیولا همه چیز در بیلد آپ خلاصه می شود. برای همین خط دفاع به نوعی اولویتِ اوست. مارتینز زمانی گفته بود که در بایرن بیش از 200 ویدئو تماشا کرده و آن ها کار های تاکتیکی خیلی زیادی انجام داده اند، در مورد طراحی حمله از عقب، یارگیری و جاگیری.

پس استونز دچار کمبود توجه نخواهد بود و همه چیز هم در تیم هدفی دارد. گواردیولا اعتقاد دارد که با داشتنِ توپ، این شکل حریف است که به هم می خورد تا تیم خودی. آن ها حریف را خسته می کنند و ریسک کمتری در ضد حمله خوردن دارند.

استونز مدافع درستی برای این سبک است. در سه سال اخیر، استونز بهترین دقت پاس را بین تمام مدافعان حاضر در جزیره داشته. آمار او حتی بهتر هم می شوند. اما مردم همیشه ارور ها را به یاد خواهند آورد تا زمانی که آن ها متوقف شوند. گواردیولا نوامبر در موردش گفت: کار کردن با استونز را خیلی دوست دارم چون همیشه سعی می کند بهتر شود. او متوجه اشتباهاتش می شود و می داند می تواند پیشرفت کند. او کیفیت خاصی دارد که سخت است بتوانیم بین هم سن هایش پیدا کنیم. او ترسی از بازی کردن ندارد.

به جای نادیده گرفتن استونز، گواردیولا دوست دارد همچنان به تشویقش ادامه دهد. او همیشه گفته باید در مورد او صبر پیشه کرد چون او عادت ندارد هر سه روز یک بار بازی کند: او جوان است و باید پیشرفت کند. و شخصیت لازم برای این کار را دارد. وقتی در تیمی بزرگ بازی می کنید، شخصیت در شما هست. تمام تیم های بزرگ بازیکنان بزرگ را می خرند. همیشه آن ها کیفیت لازم را دارند. تفاوت در شخصیت بازیکنان است. این که چگونه در لحظات بد عکس العمل نشان می دهند. جان یک بازیکن بزرگ است. هیچ شکی در این مورد ندارم.

با تمام این ها، هر روز تعداد منتقد های استونز بیشتر می شوند. او نیاز دارد تا سطح بازی اش را بالاتر ببرد و متوجه شود که بزرگترین اشتباه یک پاس بی اهمیت برابر لستر یا ساوتهمپتون نیست. بزرگترین اشتباه باور این مساله است که سبک گواردیولا جلوی پیشرفتش را می گیرد. بهترین راه برای استونز برای تبدیل شدن به یکی از بهترین مدافعان، اعتماد به گواردیولاست. هنوز زمان هست تا این دو نفر، پیوندشان را آسمانی کنند.

۱ ۱  
آی اسپورت
2017-01-09 21:18:00
نظر دهید

۱ نظر
Farshad
دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۱۵
ارور؟ متد؟ بیلد آپ؟ الان این ترجمه به فارسی بود؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر