فهرست
گزارش روز؛ تاریک و روشن سفر یک ماهه دور دنیا
گزارش روز؛ تاریک و روشن سفر یک ماهه دور دنیا

گزارش روز؛ تاریک و روشن سفر یک ماهه دور دنیا

آی اسپورت - ایگور کولاکوویچ از همان زمانی که نفرات نهایی اش برای لیگ ملت ها را انتخاب کرد، در فکر میدان دادن به جوان ترین نفرات دعوت شده به اردوها بود. او حتی در لیست نهایی اکثر بازیکنان تیم جوانان و امید را هم کنار گذاشت و تعداد قابل توجهی از نوجوانانی که سال گذشته قهرمان جهان بودند را به همراه خود برد. با این حال اتفاقی که در عمل افتاد، چیزی فراتر از حد انتظار و برنامه ای بود که در ذهنش داشت. مشکلات جاری که مصدومیت ها و مشکلات ویزا بخشی از آن ها بود، منجر به اتفاق های جابی در تیم ملی شد شاید بشود به نوعی آن ها را توفیق اجباری دانست. اجباری که البته کولاکوویچ از همان ابتدا راه را برایش باز گذاشته بود.

 آزمایش موفق وادی

ترکیب ایران برابر آمریکا ترکیب متفاوتی بود.  پس از تغییرات گسترده در پست های مختلف، این بار طاهر وادی جانشین معروف شد. امتحان و آزمایشی که او با سربلندی از آن بیرون آمد و مانند درخشش سال افزون در دیدار سال گذشته تیم ملی برابر لهستان، نگرانی برای پاسور دوم ایران و روزهای نبودن معروف قدری کمتر کرد.

 اجبار آزمایش بازیکنان در پست حساس

در لیست ۲۳ نفره کولاکوویچ، بجز امیر غفور هیچ نام دیگری از پشت خط زن های با تجربه ایران وجود نداشت. در کنار غفور تنها یلی و کاظمی، دو بازیکن تیم ملی نوجوانان در لیست نهایی وجود داشتند و همین عامل هم خیلی ها را نگران کرد. نگرانی که البته خیلی هم بیراه نبود و مشخص بود فشار بیش از اندازه به غفور و بازی های پشت سر هم و افتادن وزن حمله ها روی دوش او، ممکن است باعث آسیب دیدن او بشود که شد.

 اینجا بود که توفیق اجباری در هفته سوم صابر کاظمی جوان را به ترکیب ایران رساند. پشت خط زن چپ دست و آینده داری که اگرچه با استرس زیاد و اشتباه هایی در زمین ظاهر شد اما در مجموع با ارائه عملکرد قابل قبول برابر تیمی نظیر برزیل، به طور رسمی ورودش به جمع پشت خط زن های خوب ایران را اعلام کرد. حضوری که البته چند سالی زمان نیاز دارد تا به ترکیب اصلی برسد.

 توفیق اجباری دیگر، نرسیدن ویزای آمریکا برای کاظمی بود که کولاکوویچ را وادار کرد پوریا یلی را از تهران فرا بخواند و  جانشین کاظمی کند. به این ترتیب یلی جوان، در هفته چهارم سه بازی پشت سر هم پشت خط زن تیم ایران بود و عملرد خوبی هم از خودش بجا گذاشت. یلی با تجربه گذراندن یک فصل نسبتا موفق در پیکان، شرایط بهتری نسبت به کاظمی داشت اما او هم زمان قابل توجهی نیاز دارد تا به مهره ای قابل اتکا در خط حمله ایران تبدیل شود.

 تحول در دفاع وسط

در یکی دو سال گذشته، جمع دفاع وسط های ایران تغییر بسیاری کرده و در این دوره هم شاهد حضور پررنگ و مقطعی چهره های جدیدی بودیم. سامان فائزی و مسعود غلامی که مانند سال های گذشته به تناوب در ترکیب قرار گرفتند اما بازیکنانی نظیر توخته، مجرد و از همه مهمتر شفیعی، انتخاب های جدیدی را پیش روی کولاکوویچ گذاشته اند.

 شفیعی که در سال گذشته زمان بسیار کمی برای بازی پیدا کرد و بیشتر برای زدن سرویس به میدان می آمد، در این دوره زمان مناسبی در اختیارش قرار گرفت و عملکرد نسبتا خوبی هم داشت. از طرف دیگر دو بازیکن نوجوان و جوان ایران یعنی توخته و مجرد هم در هفته های سوم و چهارم لیگ ملت ها به میدان رفتند و به جرگه سرعتی زنان ملی پوش اضافه شدند. سرعتی زن هایی که البته هنوز موسوی بهترین آن هاست اما همین مصدومیت های متناوب او نشان می دهد که کمی از روزهای اوجش فاصله دارد و نیاز است جانشین های خلفی برایش داشته باشیم.

 کم تغییر ترین پست

دریافت کننده ایران چند سالی می شود که همین ها هستند. قائمی، میرزاجانپور و عبادی پور. در دو – سه سال اخیر جواد معنوی نژاد هم به آن اضافه شده. بازیکنی که البته مصدومیتش در این دوره، امکان استفاده از مرتضی شریفی در پست دریافت کننده هم فراهم شد تا او هم خودی نشان بدهد و بازی های خوبی را به نمایش بگذارد. در مجموع کیفیت خوب دریافت کننده های ایران( که البته جنسشان جور نیست)، این چرخه را فعلا از تغییرات گسترده دور کرده است.

 حضور چهره های جدیدتر

با توجه به شرایط جدول و نبود شانس صعود و همچنین مصدومیت برخی بازیکنان، بد نیست کولاکوویچ در بازی های تهران هم همین روند را ادامه دهد و حتی چند چهره ای که فرصت چندانی برای بازی نیافتند را هم در سالن آزادی امتحان کند. کاری که قطعا از آن ضرر نخواهد کرد.سفر یک ماهه والیبالیست ها حالا تمام شده و آن ها بالاخره به وطن باز می گردند تا سه بازی هم مقابل تماشاگران خودی به میدان بروند.

 

فرهنگستان فوتبال

۲    
آی اسپورت
2018-06-19 10:31:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر