فهرست
حکم پرونده کفاشیان و ترابیان/ به زودی
حکم پرونده کفاشیان و ترابیان/ به زودی

حکم پرونده کفاشیان و ترابیان/ به زودی

آی اسپورت - تکلیف یکی از عجیب ترین پرونده‌های قضایی فوتبال ایران، به احتمال زیاد تا اوایل ماه آینده مشخص خواهد شد. این پرونده درباره محرومیت 5 ساله علی کفاشیان نایب رییس اول سابق فدراسیون فوتبال و عباس ترابیان رییس سابق کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی و همچنین رییس اسبق کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال است. اعتراض این دو مدیر سابق فدراسیون فوتبال به رای صادر شده توسط کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال اختصاص دارد. حکم محرومیت آنها تیرماه سال گذشته صادر شد اما با توجه به اعتراض این دو نفر به حکم، پرونده به کمیته استیناف رفت که هنوز این کمیته رای خود را صادر نکرده است.

چرا محروم شدند؟

برای آنهایی که نمی‌دانند ماجرا چیست، باید بگوییم که ماجرا مربوط به سال 2014 و حق پخش بازیهای تیم ملی در رقابتهای پیش مقدماتی جام جهانی 2014 است. داستان از این قرار بوده که شرکتی به نام MP&SILVA مدعی شده که برای پخش دیدار‌های تیم ملی برابر گوام، عمان، هند و ترکمنستان مدعی است برای هر یک از این بازی‌ها مبلغ ۷۹ هزار دلار (جمعاً ۳۱۶ هزار دلار) به فدراسیون فوتبال پول داده، اما اسنادی در این باره در فدراسیون فوتبال وجود ندارد.

ماجرا از اینجا شروع می شود که کفاشیان رئیس وقت فدراسیون شماره حسابی را به ترابیان رییس وقت کمیته بین‌الملل می‌دهد و در ایمیلی این شماره حساب که در خارج از ایران است، در اختیار آن شرکت قرار می‌گیرد. در ادامه، اما اتفاق عجیبی می‌افتد. از ایمیل همان مسئول کمیته بین‌الملل ایمیلی جدید به آن شرکت می‌رود. در این ایمیل شماره حسابی ناشناس و خارجی برای آن‌ها ارسال می‌شود. فدراسیون انگار در جریان نیست. شرکت خارجی که ایمیل را می‌گیرد پول را واریز می‌کند. فدراسیون کمی بعد از این ماجرا مطلع می‌شود، زمانی که تصور می‌کند شرکت خارجی در پرداخت پول دیرکرد داشته است. آن‌ها ایمیلی دریافت می‌کنند که پول واریز شده، آن‌هم به شماره حسابی که فرستاده‌اید.

توضیح کفاشیان و ترابیان

رئیس اسبق فدراسیون در دفاعیاتش گفته آنها فقط یک شماره حساب به شرکت مربوطه داده‌اند اما بعدا مشخص شده از کانال کمیته بین‌الملل ایمیل جدیدی به شرکت مربوطه فرستاده شده و شماره حساب جدید داده شده است. ترابیان هم معتقد است که اصلا در جریان ایمیل جدید نبوده و ایمیلش هک شده است. البته کمیته اخلاق این موارد را نپذیرفت و علیه کفاشیان و ترابیان به اتهام سومدیریت حکم سنگین محرومیت پنج ساله از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال صادر کرد. هر دو مدیر به رای کمیته اخلاق اعتراض کردند و منتظر رای کمیته استیناف هستند.

آخرین وضعیت پرونده

با توجه به آنکه قرار است کمیته استیناف فدراسیون به پرونده این دو مدیر رسیدگی کند، علیرضا صالحی به عنوان رئیس کمیته استیناف بهترین مرجع پاسخگویی در این زمینه است. صالحی درباره این موضوع گفته است: «درجلساتی که ما برگزار کردیم آقای کفاشیان و ترابیان حاضر شدند و صحبت ها و دفاعیاتشان را ارائه دادند. قرار ما این بود که در اسفند ماه در رابطه با این پرونده رای صادر کنیم اما شیوع کرونا همه چیز را عقب انداخت.» او درباره اینکه چه زمانی رای این پرونده صادر خواهد شد، این توضیح را داده است: «منتظر هستیم مسائل مربوط به کرونا تا حدودی مرتفع شود تا بتوانیم در اوایل اردیبهشت احکام لازمه را صادر کنیم.»

باید دید مدارکی که علی کفاشیان و عباس ترابیان به کمیته استیناف فدراسیون ارائه کرده‌اند باعث ملغی شدن یا کاهش حکم کمیته اخلاق درباره آنها خواهد شد یا اینکه محرومیت آنها، توسط کمیته استینتاف تائید می‌شود. به این نکته هم اشاره کنیم که فدراسیون فوتبال اعلام کرده منتظر نظر کمیته استیناف است تا درباره این پرونده و حکمش، اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.

 فوتبالی

۲    
آی اسپورت
2020-04-10 01:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر