فهرست
آن کی‌روش نانجیب و این ویلموتس نجیب
آن کی‌روش نانجیب و این ویلموتس نجیب

آن کی‌روش نانجیب و این ویلموتس نجیب

آی اسپورت - چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید، فوتبال ایران همین‌جاست، در نزدیکی‌های عراق و حتی اندونزی. البته هشت سالی توهم تنه زدن به آرژانتین و پرتغال و اسپانیا برخی از مردم را فریب داده بود، هشت سالی که با کی‌روش فراتر از اندازه خودمان نتیجه می‌گرفتیم اما واقعیت فوتبال ایران همین بود که امروز هست. به جز موارد معدود و محدودی در دوران‌های متفاوت و غیر پیوسته، ما همیشه درگیر اردن و عربستان و بحرین و کویت و حتی تایلند و هنگ کنگ بوده‌ایم.

بیایید چند ماهی به عقب برگردیم و ببینیم چه اتفاقاتی توهم قدرت به ایران داد؟ این توهم تا جایی جلو رفت که ما می‌خواستیم بابت باخت به اسپانیا و مساوی با پرتغال و برد مقابل مراکش سرمربی تیم‌مان را اخراج کنیم. خیال می‌کردیم صعود به جام جهانی ساده است و بی‌دردسر. حتی توهم قهرمانی در آسیا داشتیم و خیال می‌کردیم اگر جام نگیریم حتما باید مربی را تغییر بدهیم و به نتیجه برسیم. مهمترین دلیل درگیری ما با سرمربی پیشین فوتبال ملی ایران دعواهای خود او بود. مهم‌ترین دعواهایش با برانکو و امیر قلعه‌نویی و شفر رخ داد که منجر به دو قطبی کی‌روش-برانکو هم شد.

کی‌روش کار بیشتر می‌خواست

کی‌روش می‌خواست لیگ را تعطیل کند. او مدام فریاد می‌زد که لیگ را چند روز بیشتر تعطیل کنید و تیم ملی را با اردویی مناسب بدهید به من. کی‌روش مخالفت را بر نمی‌تابید، او با ما دعوا می‌کرد و معنای دعواهایش این بود: «اجازه بدهید بیشتر کار کنیم». ویلموتس اما در آستانه بازی بزرگ رها کرده و رفته بود به بلژیک. او بر خلاف کی‌روش کاری با لیگ ندارد.

نکته جالب اما اینجاست که ما ویلموتس را نجیب و کی‌روش را نانجیب می‌دانیم، ما که نه بخشی از جامعه چنین می‌گویند. برخی در میان مربیان که به کی‌روش آلرژی دارند حتی مدام به توهین‌های کی‌روش اشاره می‌کنند و ویلموتس را مودب می‌دانند. غافل از اینکه کی‌روش هرگز به مردم ایران توهین نکرد بلکه با مربیان و مسئولان درگیر بود تا بالاترین کیفیت لباس، اردو، تمرین، ساختمان، هتل و سفر را به خدمت بگیرد. او هرگز تمرین تیم ملی را تعطیل نکرد و ۸۰ میلیون نفر را متعجب نکرد بلکه او دعوا می‌کرد تا روزهای تمریناتش را بیشتر و بیشتر کند. در واقع ما بی‌اعتنایی ویلموتس را ناراحت‌کننده نمی‌دانیم و آن را توهین به حساب نمی‌آوریم اما دعوای کی‌روش با مسئولان بر سر امکانات یا گرفتن دستمزد کادر فنی را توهین بزرگی می‌دانستیم هر چند بعد از جدایی کی‌روش معلوم شد که او یازده ماه حقوقش را نگرفته بود!

حالا شاید بهتر بتوان فهمید که او چرا ما را متوهم کرده بود، چون امکانات و سازماندهی بهتری را از فوتبال ایران طلب می‌کرد و توقع نداشت وقتی دو سال قبل برنامه تمرینی داده، دو سال بعدش برای آن وعده تمرینی زمین تمرین نداشته باشد. در واقع از کی‌روش بداخلاق که این اواخر تفرقه بسیاری هم به راه انداخته بود و شاید یک سال هم زودتر از ایران باید جدا می‌شد چند نکته یاد گرفتیم.

مثلا یاد گرفتیم که برای موفقیت، فقط یک مربی عالم به علم روز نمی‌خواهیم بلکه سیستم و برنامه و امکانات و استراتژی هم لازم داریم. مثلا یاد گرفتیم که اگر می‌خواهیم مقابل پرتغال به تساوی برسیم، اگر می‌خواهیم حریف قابل احترامی برای اسپانیا باشیم باید از ۶ سال قبلش دفاع و ضد حمله زدن را تمرین کنیم و حتی از لیگ هم چنین چیزی را طلب کنیم نه اینکه شب مسابقه به این فکر کنیم که چه سیستمی می‌خواهیم داشته باشیم. مربیانی در سطح کی‌روش و برانکو که استراتژی دارند و سیستم و برنامه‌ریزی را می‌شناسند، معلم‌های خوبی برای فوتبال ایران هستند، فوتبالی که خیلی‌ها در آن تصور می‌کنند فوتبال یعنی تعویض کردن و فقط انتخاب بهترین بازیکن برای میدان‌ها. در حالی که برای موفقیت در فوتبال باید برنامه‌های چند ساله داشت و نقاط ضعف و قوت را برنامه‌ریزی کرد.

۳۶ ۱  
آی اسپورت
2019-11-16 19:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بابک66
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸، ۱۸:۲۴
هرکی که بیننده فوتبال باشه و کمی فوتبال بفهمه و کمی هم حافظه بلند مدتش خوب باشه حتما حذف بلژیک در مقابل آرژانتین در جام جهانی 2014 برزیل با نسل طلایی فوتبال بلژیک و حذفش رو به یاد داره، دقیقه 93 اون بازی تیبو کورتوآ با وجود اینکه تیمش 1-0 عقب بود و در حال حذف از جام جهانی بعد از گرفتن یه تک به تک از مسی آنچنان با مشت های گره کرده خوشحالی میکرد به خاطر یک سیو و موفقیت کوچک شخصی که انگار تیم بلژیک با با اون مهار برنده بازی شده بود...بی غیرتی و بی خیالی سرمربی و بازیکنای بلژیک که فقط دنبال نمایش شخصی بودن توی اون بازی کاملا برای همه عجیب بود...سرمربی اون نسل طلایی مارک ویلموتس بود...این آدم حتی به تیم ملی کشور خودش هم تعصب و ارق نداشت... اینجا هم فقط برای پول اومده و باز هم دلالان عزیز خوب سر تاج و هم پیاله هاش رو کلاه گذاشتن و آنچنان قرارداد سنگینی بستن که الان با وجود 99 درصد احتمال حذف از دور اول گروهی جرات اخراجش رو هم ندارند.
به یاد بیارید که یکی از دلایل رفتن کیروش رو اون زمان عدم توانایی در تامین مالی قراردادش دونستند. در حالی که کیروش با مبلغی کمتر از ویلموتس حاضر بود در ایران بمونه و ثمر نهالی که در جام جهانی 2018 کاشته رو در جام جهانی 2022 برداشت کنه.
بعد گفتن کیروش نگاه از بالا به پایین داره
جواد خیابانی گفت که کیروش به ملت ما توهین کرده
الان مشخص شد که همه در راستای یک سناریو بوده و فقط قرار بود کیروش نباشه
حالا هرکی با هر مبلغی که جایگزینش بشه اشکالی نداره
با وجود دو باخت سرمربی بی غیرت تیم ملی رفته کشورش و فیفا دی بعدی هم از دست رفته، به هیچی هم کاری نداره...تیم ملی بازی تدارکاتی نداره، لباس درست حسابی نداره، اردوی درست حسابی نداره هیچ اعتراضی نمیکنه، فقط پولش دیر که بشه اعتراض میکنه
باید به امثال جواد خیابانی، شهاب قاسمی و مازیار ناظمی ها گفت تعصب کارلس کیروش به تیم ملی ما که حتی برای یک لباس با کیفیت می جنگید توهین نبود بلکه حضور سه روزه قبل از بازی مرگ و زندگی جلوی عراق توهینه
کارلس کیروش اهمیت فوتبال در جامعه ما فهمیده بود که چطور مردم با برد تیم ملیشون تا آخرین طبقه خوشحالی صعود می کنند، برای همین با تمام وجود برای موفقیت تیمش تلاش میکرد
کیروش خودش به تنهایی یک فدراسیون فوتبال بود و سرپوش گذاشته بود روی همه ضعف های مدیریتی مدیران پاپتی و دزد ما
زمان کیروش فدراسیون در تدارک 4 تا باز تدارکاتی نا توان بود خود کیروش باید میرفت بازی تدارکاتی جور میکرد بعد بهش لقب دلال موزامبیکی دادن یه عده ابله کوته فکر
گفتند که کیروش نگاه بالا به پایین داره و کسی رو تو فدراسیون آدم حساب نمیکنه، الان سوال اینه که آیا اونجا آدم عاقلی هم پیدا میشه؟؟؟ شمایی که اینها رو میگفتید همین ویلموتس بی انگیزه و بی خیال و بله قربان گو رو میخواستید که پیداش کردید
بعد از باخت یا مساوی جلوی بحرین هم به احتمال 99 درصد برکنارش میکنید و همه تقصیر هارو میندازید گردنش و محکم تر صندلیاتون میچسبید.
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر