فهرست
سیدجلال، استاد «کامبک»
سیدجلال، استاد «کامبک»

سیدجلال، استاد «کامبک»

آی اسپورت - تیم فوتبال پرسپولیس طی 4 سال اخیر قطعا یکی از باثبات‌ترین و مطمئن‌ترین تیم‌های لیگ برتر بوده است. هر چقدر برانکو طی چند سال اخیر درباره عملکرد بازیکنانش در فاز تهاجمی پاسخگوی منتقدان بود، اما در بخش دفاعی چالشی نداشت. در این راستا قطعا نمی‌توان نقش سیدجلال حسینی و عملکرد او را نادیده گرفت، چراکه او در اکثر بازی‌های سه فصل قبل مهره ثابت تیم در قلب دفاع به شمار می‌رفت. در این گزارش به عملکرد این بازیکن باتجربه نگاهی خواهیم داشت.

از ناامیدی تا «برترین» شدن

سیدجلال حسینی میان فوتبالیست‌ها به بازیکنی که زندگی سالمی دارد و کاملا به این عرصه حرفه‌ای نگاه می‌کند، معروف است. شاید به همین دلیل کمتر شاهد مصدومیت‌های طولانی‌مدت برای این مدافع کهنه‌کار بوده‌ایم. او پیش از حضور مجدد در پرسپولیس برای نخستین‌بار مصدومیت مدت‌داری را در نفت تهران سپری کرد؛ اتفاقی که نه‌تنها شایعه خداحافظی او را در پی داشت بلکه باعث شد پس از رهایی از بند مصدومیت، سیدجلال اعتراف کند هم از بهبود یافتن ناامید شده بود و هم به خداحافظی فکر می‌کرد.  البته این ناامیدی برای مدافعی که حالا رکورددار خیلی از عناوین در لیگ برتر است خیلی‌زود جای خود را به تلاش داد و توانست در پایان فصل پانزدهم عنوان «برترین مدافع» لیگ برتر را دریافت کند. پس از آن نیز هیچ‌یک از مدافعان لیگ برتر نتوانستند این عنوان را از آن خود کنند و در 4 فصل پیاپی حسینی جایزه برترین مدافع فصل را به خانه برد.

از شایعه قهر تا دریافت لقب «سوپرمن»!

با آغاز فصل هفدهم لیگ برتر و دومین سال حضور سیدجلال حسینی در پرسپولیس، او طولانی‌ترین دوره غیبت خود را در جمع سرخ‌پوشان پشت‌سر گذاشت و دوری‌اش از ترکیب 2 ماهه شد. از این‌رو دوباره شایعه خداحافظی او به گوش رسید و حسینی قاطعانه اعلام کرد روزبه‌روز شرایط بدنی‌اش بهتر می‌شود و چنین قصدی ندارد. در همان فصل پرسپولیس که از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده بود و باید مقابل الهلال با تعدادی غایب به میدان می‌رفت، حسینی را به همراه داشت که به‌تازگی از بند مصدومیت رها شده بود. اختلافاتی که میان کی‌روش و برانکو موج می‌زد و مصدومیت سیدجلال در تیم ملی، موجب به وجود آمدن شایعات جدیدی مبنی‌بر اختلاف و قهر میان او و سرمربی پرسپولیس و در پی آن نیمکت‌نشینی مقابل الهلال شد. این شایعه نیز مدت زمان زیادی پا برجا نماند و به سرعت جای خود را به تعریف و تمجید‌های برانکو از حسینی داد و سرمربی کروات سرخ‌پوشان پس از چند ماه سیدجلال را سوپرمن تیمش معرفی کرد.

از حذف شدن تا کامبک

سیدجلال قطعا یکی از چالش‌برانگیزترین دوران فوتبالی خود را در سال 97 پشت‌سر گذاشت. او دقیقا زمانی که همه تلاش خود را در تیم ملی به‌کار بسته و جشن صعود به جام‌جهانی را در کنار هم‌تیمی‌هایش گرفته بود، ناگهان نامش از لیست مسافران روسیه خارج شد و فوتبال‌دوستان را شوکه کرد. رسانه‌ها در آن روزها تحلیل‌ها و مصاحبه‌های فراوانی را درباره خط‌خوردن او از افراد مختلف منتشر کردند، اما تنها کسی که اظهارنظری نداشت، خود حسینی بود.  برخی اعتقاد داشتند سیدجلال از نظر روحی افت خواهد کرد و به‌زودی از فوتبال خداحافظی می‌کند، اما با آغاز بازی‌های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا و دیدن چهره آرام کاپیتان سرخ‌پوشان باز هم پیش‌بینی‌ها اشتباه از آب در آمد و خبری از خداحافظی نبود. او این‌بار با 37 سال بار محرومیت سرخ‌پوشان از نقل‌وانتقالات و کمبود بازیکن را به همراه سایر بازیکنان به دوش کشید و تیم را تا فینال لیگ قهرمانان آسیا پیش برد تا باز هم «کامبکی» فوق‌العاده داشته باشد و لقب «مرد تمام‌نشدنی» را از آن خود کند.

فصل نوزدهم و جای خالی سیدی که مسی نیست!

عملکرد دفاعی پرسپولیس در فصول شانزدهم، هفدهم و هجدهم دارای ثبات خاصی از نظر اعداد و ارقام بوده و به نظر می‌رسد این ثبات پس از 3 سال درحال از بین رفتن است. سرخ‌پوشان با زوج دفاعی سیدجلال- انصاری در فصل شانزدهم 14 گل دریافت کردند، بنابراین میانگین گل خورده آنها فقط 4/0 بود. در فصل هفدهم و هجدهم نیز با حضور حسینی و خلیل‌زاده در قلب دفاع شرایط مشابهی برای آنها تجربه شد و 15-14   توپ به دروازه پرسپولیس راه یافت.  حالا که تنها 7 بازی از لیگ برتر می‌گذرد و پرسپولیس نه‌تنها از نظر تهاجمی مورد انتقاد قرار دارد بلکه عدم‌حضور سیدجلال حسینی در ترکیب تیم نیز پیش و پس از هر بازی سوژه هواداران و منتقدان است.

پرسپولیس کالدرون که دیگر حسینی را در ترکیب خود ندارد، در 7 هفته 5 گل دریافت کرده و تفاضل گل آنها نیز در جدول صفر است. این آمار نگران‌کننده موجب شده انتقادها به کالدرون و تیمش بیشتر شود و حتی پیروزی مقابل پیکان نیز چندان دلایل خوشحالی را فراهم نکند. حالا نه‌تنها آمار پرسپولیس نگران‌کننده است بلکه آنها لیدری درون زمین ندارند و از سویی کالدرون نیز اعتقادی به توانایی‌های سیدجلال ندارد. او با اظهارنظر درباره کاپیتان سرخ‌پوشان و بیان این جمله که «بازیکنی که 37-36 سال دارد و دو هفته هم تمرین نکرده، نمی‌تواند در تیم باشد و جایی در ترکیب من ندارد، مسی شاید بتواند، اما او نه!» ثابت کرد اطلاعات زیادی از این بازیکن کهنه‌کار و‌ انگیزه‌هایش ندارد. او مشکلی با بازی کردن مهاجم ناکارآمد برزیلی ندارد، به نفرات جوان‌تر تیمش بها نمی‌دهد و می‌گوید آنها در سطحی نیستند که زیاد بازی کنند و با این حال ترجیح می‌دهد نقش اول استحکام دفاعی پرسپولیس در فصل‌های اخیر را هم نیمکت‌نشین کند!

 

فرهیختگان 

۹ ۱  
آی اسپورت
2019-10-23 12:58:00
نظر دهید

۱ نظر
مدرسان پژوهش
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۳:۳۰۱-

مدیران بالادستی ورزش ایران: سمعک بدیم خدمتتون؟
بطور کلی با کنار هم قراردادن تیکه های این پازل تصویر خوب و خوشایندی شکل نمیگیره- این پازل میگه که کالدرون با تمام وجود برای موفقیت تیم قدم بر نمیداره- به نظر شما این اتهام سنگینیه و فکر میکنید عینک بدبینی رو باید برداریم؟ اما شواهد و اتفاقات دارن فریاد میزنن که کالدرون مناسب نیست - مدیرانی که چشمهاشون رو بستن باید بهشون بگیم سمعک بدیم خدمتتون؟ - تیکه های پازل از این قرار هستن:
۱-اصرار به بازی براندائو در حالیکه عملا تیم رو ده نفره میکنه
۲-زیر سوال بردن همون براندائویی که بارها توی این هفته ها توی ترکیب بوده!! باگفتن جملاتی مثل : براندائو گزینه آخر من بوده!!
۳- بکاربردن جملاتی مثل بازیکن 37 ساله و سید جلال حسینی مسی نیست . با این جملات عملا روحیه سیدجلال که هیج روحیه و اتحاد کل تیم رو از بین میبره
۴- شفر رو یادتونه ؟ فصل پیش بارها بهانه گیری میکرد و عدم نتیجه گیری تیم رو به عواملی خارج از مسایل فنی ربط میداد کالدرون هم این فصل رویه مشابهی رو در نظر گرفته و بارها غیر مستقیم و مستقیم در خصوص مسایل مختلف فقط و فقط بهانه گیری کرده - این روند رو با فصلی پیش که پرسپولیس با دست خالی رفت فینال و قهرمان لیگ شد مقایسه کنید
۵-همچنین ابتدای فصلی که هادی نوروزی مرحوم شد پرسپولیس شرایط خوبی نداشت فصل قبلش رتبه تیم اصلا قابل دفاع نبود و روحیه تیم هم بخاطر فوت کاپیتان پایین اومده بود و از طرف دیگه تیم پربود از بازیکن متوسط و عملا ستاره ای نداشت حتی سیدجلال هم نبود . با این وضعیت برانکو در اخر فصل فقط بخاطر تفاضل گل نتونست تیم رو قهرمان کنه. خاطره دربی معروف 4-2 با بازی تماشایی تیم توی همین فصل ثبت شد که دو گل خورده پرسپولیس توی این بازی و همچنین تعداد بالای گلهای خورده توی کل بازیها بخاطر شاهکارهای سوشا مکانی رقم خورد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر