فهرست
به بهانه آقای گلی اوبا؛ آقای گل‌های آرسنال
به بهانه آقای گلی اوبا؛ آقای گل‌های آرسنال

به بهانه آقای گلی اوبا؛ آقای گل‌های آرسنال

آی اسپورت - پیر امریک اوبامیانگ با به ثمر رساندن ۲۲ گل، در کنار سادیو مانه و محمد صلاح کفش طلای فصل ۱۹-۲۰۱۸ لیگ برتر را از آن خود کرد. اما در کنار اینها، او به ششمین مهاجم آرسنالی تبدیل شد که توانسته در یک فصل لیگ برتر، حداقل ۲۰ گل به ثمر برساند. به همین بهانه نگاهی خواهیم داشت به تمامی این بازیکنان که از سال ۱۹۹۲ تاکنون، موفق شده اند برای آرسنال بیش از ۲۰ بار گلزنی کنند. فصل های داخل پرانتز، اشاره به همان فصل هایی است که آن ها موفق به زدن ۲۰ گل شده اند:

ایان رایت (۹۴-۱۹۹۳ و ۹۷-۱۹۹۶)

شاید این از بدشانسی اسطوره آرسنال باشد که بهترین فصل او از نظر گلزنی برای توپچی ها، فصل ۹۲-۱۹۹۱ بوده است؛ آخرین فصلی که لیگ دسته یک برگزار می‌شد و بعد از آن ان رقابت ها نام لیگ برتر را به خود گرفت. با ۲۴ گل فصل ۹۲-۱۹۹۱، رایت کفش طلای دسته یک را از آن خود کرد. نقطه قوت رایت، ثبات او در گلزنی بود. به جز آخرین فصل (۹۸-۱۹۹۷ و ۱۰ گل) رایت در پیراهن آرسنال در هر فصل حداقل ۱۵ گل به ثمر می‌رساند. او در فصل ۹۴-۱۹۹۳ در ۳۹ بازی ۲۳ بار موفق به گلزنی شد و در فصل ۹۷-۱۹۹۶ نیز در ۳۵ بازی این تعداد گل را به ثمر رساند.

رایت اما علیرغم این آمار خوب، در هیچ کدام از این دو فصل برنده کفش طلا نشد. در فصل اول، او با اندی کول ۳۴ گله فاصله ای ۱۱ گله داشت و در فصل دوم، او کورس آقای گلی را با تنها ۲ گل کمتر به آلن شیرر واگذار کرد. همه این آمار را بازیکنی ثبت کرده که تا سه هفته قبل از تولد ۲۲ سالگیش، همچنان یک بازیکن آماتور محسوب می‌شد!

تیری آنری (۰۲-۲۰۰۱، ۰۳-۲۰۰۲، ۰۴-۲۰۰۳، ۰۵-۲۰۰۴ و ۰۶-۲۰۰۵)

رایت در سال ۱۹۹۷ خود را به برترین گلزن تاریخ آرسنال تبدیل کرد اما این رکورد، بعدها توسط بازیکنی شکسته شد که دوسال بعد، از یوونتوس راهی لندن می‌شد. بعد از به ثمر رساندن ۱۷ گل در دو فصل ابتدایی حضور در هایبری (به ترتیب در ۳۱ و ۳۵ مسابقه) موتور گلزنی تیری آنری از فصل ۰۲-۲۰۰۱ روشن شد و او در ۵ فصل به ترتیب ۲۴، ۲۴، ۳۰، ۲۵ و ۲۷ گل در لیگ برتر به ثمر رساند. او در ۴ فصل از این ۵ فصل کفش طلا را به خود اختصاص داد و تنها در فصل ۰۳-۲۰۰۲ کورس آقای گلی را به رود فن‌نیستلروی ۲۵ گله واگذار کرد. آنری در فصل شکست ناپذیری آرسنال (۰۴-۲۰۰۳) با ۳۰ گل، بهترین فصل خود از نظر گلزنی را به ثبت رساند. شاید اگر فصل ۰۷-۲۰۰۶ برای آنری به دلیل مصدومیت در همان فوریه به پایان نمی‌رسید، او می‌توانست این روند را حفظ کرده و فصل را با بیش از ۱۰ گل به پایان برساند.

امانوئل آدبایور (۰۸-۲۰۰۷)

فصل ۰۸-۲۰۰۷ نه تنها بهترین فصل آدبایور در آرسنال بود، بلکه بهترین فصل فوتبالی مهاجم توگویی از نظر گلزنی نیز محسوب می‌شود. او در تمامی رقابت ها ۳۰ گل به ثمر رساند که ۲۴ گل آن در ۳۶ دیداری به ثمر رسبد که او در لیگ برتر انجام داد. هرچندد با وجود کریس رونالدوی آماده (که او نیز با ۳۱ گل در حال رقم زدن بهترین فصل خود با پیراهن یونایتد بود) آدبایور شانسی برای کسب کفش طلا نداشت. بعد از آن فصل، آدبایور دیگر نتوانست در طول یک فصل بیش از ۱۷ بار در رقابت های لیگ گلزنی کند. این اتفاق نیز در فصل ۱۲-۲۰۱۱ و در دوران حضور او در تاتنهام رقم خورد.

رابین فن‌پرسی (۱۲-۲۰۱۱)

شاید اگر مصدومیت ها کمی اجازه نفس کشیدن را به فن‌پرسی می‌دادند، او در طول ۸ فصل حضور در آرسنال می‌توانست بیش از یک بار از مرز ۲۰ گل عبور کند. قبل از آغاز فصل ۱۲-۲۰۱۱، فن‌پرسی در طول ۷ فصل حضور در لندن تنها در ۳ فصل گل های خود را دو رقمی کرده بود. (فصل های ۰۷-۲۰۰۶ و ۰۹-۲۰۰۸ با ۱۱ گل و فصل ۱۱-۲۰۱۰ با ۱۸ گل) اما او در آخرین فصل، به کلی جبران مافات کرد. فن پرسی در تک تک دیدار های آرسنال در فصل ۱۲-۲۰۱۱ لیگ برتر به میدان رفت و با به ثمر رساندن ۳۰ گل، موفق به کسب نخستین کفش طلای خود شد. او البته در پایان همان فصل، آرسنال را در جست و جوی جام به مقصد منچستریونایتد ترک کرد و یک فصل بعد، یک کفش طلای دیگر را این بار به همراه جام لیگ برتر به کارنامه خود اضافه کرد.

آلکسیس سانچز (۱۷-۲۰۱۶)

سانچز بعد از پیوستن به آرسنال از بارسلونا در تابستان ۲۰۱۴ تحولی عظیم را در آرسنال ایجاد کرد، اما او در فصل ۱۷-۲۰۱۶ همه چیز را به یک سطح بالاتر برد. او در ۳۰ بازی لیگ برتری ۲۴ بار موفق به گلزنی شد تا علاوه بر قرارگرفتن در رده سوم جدول گلزنان لیگ برتر (بعد از هری کین و روملو لوکاکو) بهترین فصل دوران فوتبال خود را نیز به ثبت رسانده باشد. بعد از ۶ ماه بحث و گمانه زنی و در شرایطی که سانچز به پایان قرارداد خود نزدیک می‌شد، آرسنال مجبور شد وداع تلخی با سانچز در ژانویه ۲۰۱۸ داشته باشد. اما این انتقال برای سانچز هیچ دستاوردی به همراه نداشت چرا که او در ۴۵ بازی برای منچستریونایتد فقط و فقط ۵ گل به ثمر رساند.

پیر امریک اوبامیانگ (۱۹-۲۰۱۸)

آرسنالی ها برای پر کردن جای خالی سانچز در ژانویه ۲۰۱۸ به سراغ اوبامیانگ رفتند و برای خرید او از بوروسیا دورتموند، با پرداخت ۵۶ میلیون پوند رکورد نقل و انتقالات خود را شکستند.  ستاره ملی پوش گابنی در نیم فصل نخست حضور خود ۱۰ گل برای آرسنال به ثمر رساند و در این فصل با به ثمر رساندن ۲۲ گل در نخستین فصل حضور کامل در لیگ برتر، کفش طلا را نیز از آن خود کرد.

۱    
آی اسپورت
2019-05-15 20:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر